Reklamı kapat

Reklamı kapat
Taşıma Postası
Reklam

İrandan Trump uyarısı: ABDye çok şeye mal olacak

İran’dan ‘Trump’ uyarısı: ABD’ye çok şeye mal olacak İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin vize yasağına tepki göstererek, Trump yönetiminin siyaset konusunda “acemi” olduğunu söyledi Ruhani, Trump için, “Dünyada neler olup bittiğini öğrenmesi çok zaman alacak ve bu ABD’ye çok şeye mal olacak” dedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın, aralarında İran’ın da olduğu nüfusunun […]

İrandan Trump uyarısı: ABDye çok şeye mal olacak
02 Şubat 2017 - 13:35 'de eklendi.

İran’dan ‘Trump’ uyarısı: ABD’ye çok şeye mal olacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin vize yasağına tepki göstererek, Trump yönetiminin siyaset konusunda “acemi” olduğunu söyledi Ruhani, Trump için, “Dünyada neler olup bittiğini öğrenmesi çok zaman alacak ve bu ABD’ye çok şeye mal olacak” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın, aralarında İran’ın da olduğu nüfusunun çoğunluğu Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklama kararıyla ilgili, “Diğer milletlerin vizelerini iptal etmek siyasete yeni başlamış kişilerin yapacağı bir iştir” dedi.

Trump’ın geçen Cuma günü imzaladığı kararnamede İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen’den gelenlerin en az 90 gün ülkeye girişi yasaklanırken, mültecilerin kabulü dört ay, Suriyeli mültecilerin kabulü ise tamamen durdurulmuştu.

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran’daki bir törende konuşan Ruhani, ABD’nin vize yasağına tepki göstererek, Trump yönetiminin siyaset konusunda “acemi” olduğunu söyledi.

Ruhani, “Bugün halkları ayırma günü değildir. Diğer milletlerin vizelerini iptal etmek siyaset arenasına yeni girmiş kişilerin yapacağı bir iştir. Bunlar siyasete yeni girmiş kişilerdir. Başka bir alemden siyaset alemine girdiler… Dünyada neler olup bittiğini öğrenmesi çok zaman alacak ve bu ABD’ye çok şeye mal olacak” dedi.

‘BİRKAÇ AYLIK VİZE KISITLAMASI HALKLAR ARASINDAKİ İLİŞKİYİ KOPARAMAZ’
Trump’ın kararının İran halkını hedef aldığını savunan Ruhani, “Böylece ABD yönetiminin, İran devletine karşı oldukları ancak İran halkını destekledikleri yönündeki iddiasının da yalan olduğu kanıtlandı” ifadesini kullandı.

Ruhani, “Halkları ayırmak için duvar örme dönemi geçmiştir. Gün iletişim günüdür. Birkaç aylık vize kısıtlaması halklar arasındaki ilişkiyi koparamaz” diye konuştu.

İRAN SAVUNMA BAKANI BALİSTİK FÜZE DENEMESİ İDDİALARINI DOĞRULADI
Öteyandan İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, başkent Tahran’da gazetecilere açıklama yapan İran Savunma Bakanı Dehkan, Washington yönetiminin ülkesinin balistik füze denemesi yaptığına yönelik iddialarına değindi.

İran’ın balistik füze denemesi yaptığını doğrulayan Dehkan, “Bu deneme bizim mevcut programımız içerisinde yer alıyordu.” dedi.
Füze denemelerinin nükleer anlaşmaya aykırı olduğuna yönelik ABD yönetiminden gelen açıklamalara işaret eden Dehkan, “İran’ın savunma gücünü takviye etmek için yapılan bu deneme, ne nükleer anlaşmaya ne de 2231 sayılı karara aykırıdır.” ifadesini kullandı.
Dehkan, “Daha önce de belirttiğimiz gibi milli menfaatler doğrultusunda planlanan savunma ünitelerinin üretimini gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Hiç bir güç de kararımızı etkileyemez.” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Seo Eğitim ve Kursları
SON DAKİKA
Seo Eğitim ve Kursları
İLGİLİ HABERLER