SON DAKİKA

Taşıma Postası

SOCAR’IN TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMI 19.5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

SOCAR’IN TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMI  19.5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK
Bu haber 11 Temmuz 2017 - 22:03 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
Seo Eğitim ve Kursları

SOCAR’IN TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMI
19.5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

SOCAR Başkanı RövnagAbdullayev, Dünya Petrol Kongresi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’ye yapılan yatırım tutarının 19.5 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Abdullayev, bunun 12.6 milyar dolarlık kısmının gerçekleştiğini ifade etti.
Enerji sektörünün en büyük buluşması olan 22. Dünya Petrol Kongresi (WPC), SOCAR’ınCo-Host sponsorluğunda başladı. İlk günün “Enerji Geleceğimize Köprüler İnşa Etmek” başlıklı ilk oturumunda konuşan SOCAR BaşkanıRövnagAbdullayev, Petkim, Petlim, STAR Rafineri ve TANAP gibi dev projeleri kapsayan ve bugüne kadar toplam 18 milyar dolar olarak açıklanan yatırımların revize edilerek 19.5 milyar dolara çıktığını söyledi. Yatırımların 12.6 milyar dolarlık kısmının tamamlandığını dile getiren Abdullayev, “SOCAR Grubu, 2016’da Türkiye’ye yatırım yapan en büyük dış yatırımcılardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki dış yatırımlarının yüzde 51’i SOCAR tarafından gerçekleştirildi. Azerbaycan’ın enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmada Türkiye’nin desteği bizim için çok önemli. SOCAR olarak bundan sonra da iki kardeş halkın refahı için büyük sermayeli projelerini devam ettirmekte kararlıyız” dedi.
YATIRIMLAR SÜRECEK
Türkiye’nin bugüne kadar verdiği sözlere ve imzalanan anlaşmalara hep sadık kaldığını ve bunun da yatırımcı olarak SOCAR’ıson derece mutlu ettiğini anlatan Abdullayev, Türkiye’deki yatırımların artarak süreceğini kaydetti. Petrokimya sektöründe yeni bir yatırıma hazırlandıklarının altını çizen Abdullayev, şöyle devam etti: “1.5 milyon TEU başlangıç kapasitesiyle Ege Bölgesi’nin en derin limanı olan Petlim’in ardından şu anada kadar yüzde 90’ı tamamlanan ve gelecek yıl faaliyetlerine başlayacak olan STAR Rafineri’nin Türkiye’nin cari açığını kapatmada önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. 6 milyar dolarlık bir yatırım olan STAR Rafineri’nin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olacak.”
ŞAHDENİZ GAZI 2018’DE GELİYOR
Azerbaycan’daki Şahdeniz gazını Avrupa’ya taşıyacak projenin Türkiye ayağı olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) gelecek yıl ilk gazı ülkeye getireceğini dile getiren Abdullayev, 2020 yılında bu hattı kullanarak 16 milyar metreküp gazı Avrupa’ya ihraç edeceklerini söyledi. Şahdeniz projesiyle birlikte Azerbaycan’ın dünyadaki sayılı petrol ihracatçıları arasına girdiğini anlatan Abdullayev, şöyle devam etti: “Şahdeniz projesinin ikinci fazı olan ve toplam 40 milyar dolarlık yatırımlagerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru projesi, Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliği açısından önem arz ediyor. 3.500 kilometrelik boru hattı ve 4 bölümden oluşan projenin ilkini, yüzde 94’ü tamamlanan Şahdeniz-2 projesi, sonraki bölümlerini ise yüzde 87’si tamamlanan Güney Gaz Koridoru’nun genişletilmesi, yüzde 77.3’ü tamamlanan TANAP ve yüzde 44.7’si tamamlanan TAP boru hatlarının inşası oluşturuyor.TANAP’ın Eskişehir’e kadar olan kısmının ise yüzde 85.4’ü tamamlandı; 2018 yılı içinde Türkiye’ye ilk gaz akışını sağlamayı hedefliyoruz.”
Gelecek yıllarda Azerbaycan doğalgazının Avrupa’nın ihtiyacını karşılamada büyük rol oynayacağına vurgu yapan Abdullayev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Güney Gaz Koridoru projesi ile Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamakla kalmayıp, temiz enerji ihtiyacını da karşılamış olacağız. Şahdeniz projesine destek olarak Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşımamızı sağlayan Türk hükümetine buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.”

Etiketler :
Seo Eğitim ve Kursları
Seo Eğitim ve Kursları
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Seo Eğitim ve Kursları
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA