SON DAKİKA

Taşıma Postası

TEMSA’nın Gezici Kütüphane Otobüsü Sayısı 15 oldu

TEMSA’nın Gezici Kütüphane Otobüsü Sayısı 15 oldu
Bu haber 14 Temmuz 2017 - 8:49 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Seo Eğitim ve Kursları

216131,gezici-kut-12jpg216128,gezici-kut-11jpg

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 10 adet TEMSA MD9 LE otobüsünü gezici kütüphane olarak teslim eden TEMSA, düzenlenen törenle 5 adet MD9 LEotobüsü daha teslim etti.

Otobüsler sadece bir yerden bir yere ulaşımı değil, bir kültürel alışverişin de merkezi haline geliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı törenle 5 adet TEMSA MD9LE gezici kütüphane otobüsü teslim edildi. Teslim edilen 5 araçla gezici kütüphane sayısı 45’e çıkarken TEMSA otobüs sayısı ise 15’e ulaştı.
308 bin kişi gezici kütüphaneden yararlandı

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Ülkemizin zengin kültür birikimini, nitelik ve nicelik olarak güçlendirdiğimiz kütüphane binalarımızla sınırlı bırakmıyor, gezici kütüphane araçlarımızla vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Bakanlığımız bünyesinde gezici kütüphane hizmeti veren toplam 40 araç bulunmaktadır. 2016 yılsonuitibariyle, 62 bin 99 kayıtlı üyesi bulunan, bin 165 noktaya hizmet götüren, 142 bin 658 adet koleksiyona sahip olan gezici kütüphanelerden 2016 yılında toplam 308 bin 167 kişi yararlandı” dedi.

Otobüsler her türlü teknolojik donanıma sahip

Törene katılan TEMSA Kamu Satış Yöneticisi Mahir Akkuş, geçen yıl 14 Haziran’da 10 MD9LE otobüsü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim ettiklerini belirterek, “Şimdi 5 MD9LE aracımızı daha teslim ettik. Filodaki TEMSA gezici kütüphane otobüs sayısı bu teslimatla 15’e çıktı. TEMSA olarak kültürel alışverişe katkı sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu otobüsler her türlü teknolojik donanıma sahip. Araçlarda her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, satranç masası ve gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunuyor. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanıyor” dedi.

5 ilde vatandaşın hizmetinde
Araçlar Ankara’da Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı araçları tahsis edildikleri İl Halk Kütüphaneler müdürlerine teslim etti. TEMSA MD9LE gezici kütüphane otobüsler Ankara, Denizli, Erzincan, Hatay ve Yozgat’ta vatandaşların kullanımına sunulacak. Gittiği ilin önemli bir şahsiyetinin ismi verilen araçlara bu yıl Turgut Uyar, Özay Gönlüm, Yıldırım Akbulut, Cemil Meriç ve Abbas Sayar’ın isimleri verildi.

Gezici kütüphaneler, hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış taşıtlar aracılığıyla hizmet götürüyor.

Etiketler :
Seo Eğitim ve Kursları
Seo Eğitim ve Kursları
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
Seo Eğitim ve Kursları
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA