İçerde’nin “Minik”inden Zahir Kafe’ye ziyaret

İçerde dizisinin minik lakaplı oyuncusu Seyithan Özdemir, Zahir Kafe’yi ziyaret etti.

Bu haber 22 Mayıs 2017 - 17:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçerde dizisinin sevilen oyuncusu Seyithan Özdemir, Eyüp Belediyesi Şeker Hayat ve ESER’de (Engelliler Sürekli Eğitim Ve Rehberlik Merkezi)eğitim gören down sendromlu ve engelli bireylerin istihdam edildiği Zahir Kafe’yi ziyaret etti. Özdemir 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebeti ile yaptığı ziyarette, özel çocuklarla bir araya geldi.

Ziyareti sırasında Seyithan Özdemir’le bol bol sohbet eden özel çocuklar, keyifli dakikalar yaşadı. Dizi hakkında sorular soran çocuklar, Özdemir’in oyunculuğunu çok beğendiklerini söylediler. Günün anısına sevilen oyuncu, çocuklara pasta ikram etti. Özel çocukların ilgisi ve onların mutluluğundan memnun olan Seyithan Özdemir, sık sık ziyarete geleceğini söyledi.

Bu ziyaretten çok mutlu olan Zahir Kafe’nin engelli personelleri, “Burada garsonluk yapıyoruz. Burayı çok seviyoruz. En iyi günler burada geçiyor. Servis yapmaktan çok mutlu oluyoruz. Televizyonda gördüğümüz sizin gibi sanatçıları burada yanımızda görmek bizleri çok mutlu etti. Geldiğiniz için çok teşekkür ederiz” dedi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın sosyal projelerinden biri olan Zahir Kafe’de sadece down sendromlu ve engelli bireyler istihdam ediliyor, böylelikle sosyalleşmelerine ve öz güven kazanmalarına olanak sağlanıyor. Aynı zamanda sattıkları ürünlerin nasıl imal edildiği de öğretilerek sosyalleşme ve öz güven kazanmanın yanında işin inceliklerini de öğrenmelerine fırsat tanınıyor.

İsmini sahabeden aldı

Zahir Kafe’nin isminin doğuşunu ve hikayesinin nereden geldiğini anlatan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Örnek bir proje olarak hayata geçirilen Zahir Kafe’nin ismi Zahir Bin Haram adında bir sahabeden gelmektedir. Peygamber efendimizin arkadaşlarından bir tanesi ve bir engellidir. Fiziksel engelleri var. Bundan dolayı dışlanmış ve kendini dışlanmış hisseden bir insandan bahsediyoruz. Kendi ihtiyaçlarını çok fazla göremiyor. İnsanların topluca yaşadığı ortamlardan uzak ortamlara gidiyor. Çölde yalnız yaşamaya çalışıyor. Efendimizin örnek bir davranışı ile sahip çıkılıyor. Seviliyor ve ticarete teşvik ediliyor. Ürettiği mallara satın alınmasına efendimiz aracılık ediyor. Aslında efendimiz burada bizim yapacağımız örnek bir davranışı ortaya koyuyor. Biz bu insanları insan olmasından dolayı sevmek zorundayız. Bu insanların kişiliklerine saygı duymalıyız” dedi.

Kendine özel tatlısı bile var

85 metrekare alana sahip kafe aynı anda 40 müşteriye hizmet edebilecek kapasiteye sahip. Kafede gün içerisinde, 3 eğitim almış engelli öğrenci, iki de stajyer engelli öğrenci çalışıyor. Çalışan engelli öğrencilere usta öğreticiler ve psikologlar eşlik ediyor. Yemekler ve servis edilecek içecekler Zahir Kafe mutfağında hazırlanıyor. Sıcak soğuk içecekler, sandviçler, sütlü tatlılar, çorbalar, aperatif yemekler gibi menü bir çok seçenek sunuyor. Zahir Kafe’nin kendine özel tatlısı da mevcut.

Şeker Hayat Birimi

Şeker Hayat, Eyüp iİlçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel engelli (Down Sendromu, Mental Reterdasyon ve Otizm) gençlerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adapte olmalarını amaçlayan Eyüp Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı bir birimdir.

ESER Birimi (Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi)

ESER, Eyüp ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adapte olmalarını amaçlayan bir birimdir.
Eğitim, üretim, iyileştirme ve istihdam faaliyetlerinin birlikte sürdürüldüğü, zihinsel ve fiziksel engelliler için “Özel Yaşam Alanı” oluşturulan, sosyal politikalarda yeni bir uygulama olan ESER; 1 Ocak 2015 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulmuş, Eyüp Belediyesi liderliğinde sürdürülen bir proje olarak başlamıştır. Eyüp Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı bir birimdir.