Z kuşağı esnek çalışmada ısrarlı

Bu haber 28 Temmuz 2019 - 22:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İş yeri memnuniyetinde ilaç sektörü ilk sırada
Z kuşağı esnek çalışmada ısrarlı
2019 yılında yapılan “Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmasına göre çalışanların yüzde 87’si yöneticisine güveniyor.Asya ülkelerinde bu oran yüzde 88, Latin Amerika’da ise yüzde 90.
27.07.2017
KalDer Ankara Şubesi tarafından düzenlenen İnsan Kaynakları Kongresi“Arayış” teması ile Ankara’da gerçekleşti.Etkinliğe katılan Great PlacetoWork EnstitüsüMüşteri Çözümleri Takım Lideri Burcu Pekgüzel,çalışanlar için güven ve yenilikçiliğin en önemli değerler olduğunu söyledi.Şirketlerin değişen önceliklerine dikkat çeken Pekgüzel,insan kaynakları departmanlarının gündeminde değişen şartlara uyum sağlamak ve çevikliği artırmak olduğunu aktardı.
Asya ve Latin Amerika’nın gerisinde kaldık
2018 yılında yapılan “Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmasında En İyi İşverenler listesine giren şirketlerde yönetici-çalışan güven oranının yüzde %82 olduğunu, 2019’da bu oranın %87’ye yükseldiğini belirten Pekgüzel, “Ülkemizdeki yönetici-çalışan güven oranı yükselmesine rağmen Asya ve Latin Amerika’nın gerisinde kaldı. Asya ülkelerinde liste şirketlerindeki çalışanların yöneticilerine duydukları güven oranı %88.Latin Amerika’da ise çalışanların %90’ı yöneticilerine güveniyor.” açıklamasında bulundu.
İlaç sektörü önde
Türkiye’de yaptıkları araştırmada, ‘Genel olarak buranın çok iyi bir iş yeri olduğunu söyleyebilirim’ diyen çalışanların sektörel dağılımını da analiz ettiklerini ifade eden Pekgüzel,“İlaç sektörü bu konuda %80 ile ilk sırada yer alırken, profesyonel hizmetler %77 ile ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırayı %76 ile bilgi teknolojileri ve üretim-imalat sektörleri alırken, perakende sektörü %73’lükoranına sahip.” dedi.
Güven kültürü, bağlılık ve çalışan-yönetici iletişimi başarıyı belirliyor
2019 yılında yapılan “Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmayla ilgili sonuçları değerlendiren Great PlacetoWork Türkiye Müşteri Çözümleri Takım LideriBurcu Pekgüzel, güven kültürü ve değişime ayak uydurmanın şirketler açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Pekgüzel, şunları söyledi:“Araştırmamızda özellikle kriz ortamının yaşandığı süreçlerde güven kültürünün şirketlerin başarısında ne kadar önemli olduğunu gördük. Ortaya çıkan rakamlar, Asya ve Latin Amerika’yla kıyaslandığında bu yolda alınması gereken bir yol olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Güven kültürünün inşası, çalışanların iş yerlerine olan bağlılıkları, çalışanlarla yöneticiler arasındaki iletişimin sağlıklı kurulması kurumların başarısı açısından kritik öneme sahip.”
Z kuşağının iş hayatına bakışı X ve Y’den farklı
Araştırmaya göre, iş dünyasının yeni oyuncusu Z kuşağı, X ve Y kuşaklarına göre çalışma hayatına daha farklı bakıyor. Z kuşağının kurumlardan en belirgin beklentileri, esnek çalışma olanakları, bina ve ofislerin fiziksel şartları, topluma değer katma biçimleri ve sosyal olanaklar ile yan haklar. X ve Y kuşağı ise iş hayatında işverenlerden samimi ve dostça bir çalışma ortamı, son çare olarak işten çıkartılma ve işini doğru yapabilmesi için gerekli kaynak ve donanımın sağlanmasını talep ediyor.
Great PlacetoWork hakkında:
Great PlacetoWork Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 60’tan fazla ülkedeki ofisiyle sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere harika iş yerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur. Great PlacetoWork, 30 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır. Enstitü’nün her yıl 7 bini aşkın şirket ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır.