DAF CF Electric, elektrik gücüyle 150.000 kilometre katetti

Bu haber 24 Aralık 2019 - 13:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DAF CF Electric, elektrik gücüyle 150.000 kilometre katetti
Sadece elektrik gücüyle 150.000 kilometre, dünyanın çevresinin neredeyse dört katı mesafeye eşdeğer. İşte bu, bazı müşterilerinin sahip olduğu CF Electric araçları sayesinde DAF’ın kazandığı kapsamlı pratik deneyimin ta kendisidir. VDL E-Power Teknolojisiyle donatılmış bu gelişmiş araçları müşteriler, gıda ve konteyner taşıma gibi amaçlarla her gün kullanıyorlar.
DAF CF Electric Haziran ayında, Avrupa’da yenilikçi ve sürdürülebilir lojistik hizmetlerine yönelik gelecek vaat eden ve yeni teknolojiler kullanma konusunda saygın bir ödül olan Green Truck Logistics Solution 2019 ödülüne layık görüldü. Gittikçe daha fazla şehir, yakın gelecekte şehir merkezlerinde yalnızca emisyonsuz ve neredeyse tamamen sessiz araçların kullanımına izin verme konusundaki niyetlerini dile getiriyor. DAF CF Electric buna yanıt niteliğindedir.
Sınırlı sayıda satış
İlk CF Electric bir yıl önce teslim edildi, o zamandan bu yana toplamda altı adet tamamen elektrikli kamyonla derin bir deneyim kazandı. Diğer durumların yanı sıra bu deneyimin sonucunda şirket içinde “2. Aşama” olarak nitelenen, yeni nesil yazılım ve yeni bir kumanda tablosuyla donatılmış bir model ortaya çıktı.
Yönetim Kurulu üyesi ve Pazarlama ve Satış sorumlusu Richard Zink şöyle konuştu: “CF Electric’i sınırlı sayıda satmaya başlayabileceğimiz noktaya geldik. Yılda birkaç düzine kadar üretildiğini düşünün. Mükemmel kaliteyi garanti etmek için üretimi kontrollü bir şekilde başlatıyoruz. Aynı anda servis ağımızı da tam anlamıyla adım adım geliştirebiliyoruz. CF Electric çekici ünitesi artık Hollanda’da, Belçika’da ve Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde müşterilere sunuldu. Yerel pil şarj etme altyapısına ve satış sonrası olanaklarına bağlı olarak Avrupa’nın diğer kısımlarında satışların başlatılması da düşünülecektir.”

Ticari uygulanabilirlik
CF Electric, müşterilerin bir elektrikli kamyonun ticari uygulanabilirliğini görmelerine ve bu aracı kullanmanın günlük uygulamalarda nasıl faydalı olduğunu deneyimlemelerine yardımcı olmuştur. İlk birkaç hafta boyunca CF Electric araçlarının 100 kilometrelik menzilinin yalnızca sınırlı bir kısmını kullanan bazı taşıma operatörleri artık araçla günde yaklaşık 250 kilometre yol katediyor. Richard Zink şöyle diyor: “Olay, yolculuklarınızı akıllıca planlamakta bitiyor. Pillerin hızlıca şarj edilebiliyor olması (doğru ekipman kullanıldığında 30 dakikanın biraz üzerinde bir sürede tamamen şarj olur) gerektiğinde hızlıca daha fazla kilometrelik ek menzil elde etmenizi sağlar.”
Haftada 7 gün, günde 18 saat
DAF müşterileri olan Hollandalı Jumbo, Simon Loos ve Tinie Manders Transport ile Alman Rhenus Group şirketlerinin filolarında birer CF Electric yer alıyor. Ayrıca Tinie Manders’ta bu elektrikli kamyon çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Çekici şu ana kadar 30.000 kilometreden fazla yol yapmış durumda ve haftanın yedi günü sabahın altısından gece yarısına kadar çalışıyor. Çoğu zaman Eindhoven bölgesindeki kısa yolculuklarda kullanılıyor.
Tinie Manders Transport’un eş yöneticisi Eveline Manders, şöyle diyor: “CF Electric, diğer tüm DAF kamyonlar kadar güvenilir. Elektrikli bir kamyonun planlaması ve kullanımı farklı bir düşünce yapısı gerektiriyor. Kamyonu rotaya uydurmaktan ziyade, rotayı kamyona uygun şekilde planlamanız gerekiyor. Ayrıca kamyonu en iyi şekilde kullanmak için yükleme ve boşaltma sırasında pilleri şarj edebiliyor olmanız da önemli. Bu iki konuya dikkat ederseniz elektrikli kamyon şehir içi dağıtımda mükemmel bir alternatif olabilir.”
DAF ve VDL Group kısa bir süre önce, şehir içi bölgelerde atık ve yan ürünlerin “sıfır emisyon” ile toplanması amacıyla dört adet tamamen elektrikli üç dingilli CF Electric çöp toplama kamyonunun faaliyete geçeceğini duyurdu.

DAF CF Electric Hakkında
DAF CF Electric, tek veya çift dingilli römorklarla ve 37 tona kadar GVW’lerle kullanılabilen şehir içi bölgelerdeki dağıtım uygulamaları için geliştirilmiş tamamen elektrikli bir 4×2 çekicidir. Bu kamyon “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçilen DAF CF’yi temel alır ve VDL’nin E-Power Teknolojisi sayesinde tamamen elektrikle çalışır. Akıllı güç aktarma organının merkezi 210 kilovat gücündeki elektrik motorudur. Bu motor, enerjisini toplam kapasitesi 170 kilovatsaat olan lityum iyon pil grubundan alır. CF Electric’in menzili yaklaşık 100 kilometre olup bu miktar şehir içi dağıtımdaki yüksek hacimli taşıma uygulamaları için uygundur.

DAF CF Electric — Teknik özellikler
Çekicinin ağırlığı9700 kg
Elektrik motoru210 kW
Tork 2000 Nm
Pil kapasitesi 170 kWh
Tamamen şarj edilmiş durumdayken aracın menzili yaklaşık 100 km
Pillerin hızlı şarj süresi35 dakika (300 kW’de)

Fotoğraf başlığı 1-6
DAF müşterileri şu ana kadar sadece elektrik gücüyle 150.000 kilometre, dünyanın çevresinin neredeyse dört katı mesafeye eşdeğer yol katetti.

Fotoğraf başlığı 7-10
Jumbo Supermarkten, Rhenus Logistics, Simon Loos ve Tinie Manders, şimdi DAF CF Electric ile tamamen elektrik gücüyle birkaç yolculuk yapıyor.

DAF Trucks N.V. dünyanın en büyük ağır hizmet kamyonu üreticilerinden biri olan Amerikan PACCAR Inc. şirketinin alt kuruluşudur ve lider hafif, orta ve ağır hizmet tipi kamyon üreticisidir. DAF her taşıma uygulamasına yönelik doğru aracı sunmak için kapsamlı bir çekici ünitesi ve mesleki kamyon serisine sahiptir. Ayrıca DAF lider bir hizmet sağlayıcısıdır: MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri, PACCAR Financial’ın sunduğu finansal hizmetler ve PACCAR Parts’ın sunduğu birinci sınıf parça teslim hizmeti bunlara dahildir. Bunun yanı sıra DAF, dünya çapında otobüs ve şehirler arası otobüsler için dingil ve motor gibi bileşenleri geliştirir ve üretir. DAF Trucks N.V. Eindhoven’da (Hollanda), Westerlo’da (Belçika), Leyland’da (Birleşik Krallık) ve Ponta Grossa’da (Brezilya) üretim tesislerine sahiptir ve Avrupa’da ve daha ötesinde 1100 bayisi ve servis noktası bulunmaktadır.