Brisalıların Cesaret Hikayeleri 500 Öğrenciye Yol Açıyor

Bu haber 19 Ocak 2020 - 18:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, otuz yılı aşkın süredir devam eden yolculuğunda çok özel bir yere sahip olan çalışanlarının hayat hikayelerini iki kitapta yayınladı. ‘Cesaretle Yol Alırız’ ve ‘Biz De Cesaretle Yol Alırız’ kitapları İnkılâp Kitabevi’nden çıktı.
Brisalıların son üç yılda “Anneler Günü” ve “Babalar Günü”nde yazdıkları hikayelerden derlenen kitaplarda, 70 Brisa çalışanının sıcacık ve samimi hikayeleri yer aldı.
Ayrıca, oyuncu ve senarist Can Yılmaz ve oyuncu Zafer Algöz konuk yazar olarak “Cesaretle Yol Alırız” kitabı için kendi hikayelerini kaleme aldı. “Biz de Cesaretle Yol Alırız” kitabında ise başarılı yazar Şermin Yaşar dokunaklı öyküsüyle okuyucularla buluştu. Kitabın çizimleri ise karikatürist Selçuk Erdem’in hayal gücüyle hayat buldu.
Brisa, kitapların satışından elde edilen tüm geliri 500 öğrencinin okullarına güvenle gidip gelmeleri için ulaşım bursu olarak Türk Eğitim Vakfı’na bağışlıyor.
Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 30 yılı aşkın süredir devam eden yolculuğunda pek çok ilki ve yeniliği cesaretle yol alarak gerçekleştiriyor. Brisa, bu yolculukta çok özel bir yere sahip olan ve bu başarının mimarı olan Brisalıların, son üç yıldır kaleme aldıkları sıcacık ve samimi hayat hikayelerini iki farklı kitapta bir araya getirdi.
Farklı fonksiyonlardan 70 Brisa çalışanının ilham veren hikayeleriyle derlenen ‘Cesaretle Yol Alırız’ ve ‘Biz De Cesaretle Yol Alırız’ kitapları İnkılâp Kitabevi tarafından yayınlanarak raflarda ve online mağazada yerini aldı.
Oyuncu ve senarist Can Yılmaz ve oyuncu Zafer Algöz, ‘Cesaretle Yol Alırız’ kitabında konuk yazar olarak kendi hikayelerini kaleme aldılar. Brisalıların çocukluklarına ait ve çocuklarla okunası anılarından derlenen ‘Biz De Cesaretle Yol Alırız’ kitabında ise başarılı yazar Şermin Yaşar dokunaklı öyküsü ile okuyucularla buluştu. Kitabın çizimleri ise karikatürist Selçuk Erdem’in hayal gücüyle hayat buldu. Kitapların editörlüğünü Ali Deniz Uslu gerçekleştirirdi.
500 öğrenciye ulaşım bursu sağlanacak
Bu kitaplarla gelecek nesillerin de yolunu aydınlatmayı amaçlayan Brisa, Türk Eğitim Vakfı ile bir araya geldi. Kitapların tüm geliri ihtiyaç sahibi 500 öğrencinin okullarına güvenle gidip gelmeleri için ulaşım bursu olarak Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor. Kitapların satışından elde edilecek gelirin yanı sıra Brisa, satılan her kitap için de ayrıca bağışta bulunuyor.
Onlar da Cesaretle Yol Alabilsinler Diye
Böyle içten ve değerli bir çalışmayı hayata geçirmiş olmaktan dolayı gurur duyduklarını belirten Brisa CEO’su Cevdet Alemdar; “Hayatın her anında, yola çıkmak cesaret ister. Biz bunu kendimizden biliyoruz” diyerek ekledi:
“Biz Brisalılar lastik üretiriz. İzmit’te, Aksaray’daki fabrikalarımızda alın teriyle ürettiğimiz ürünlerimiz ülkemizde iki bin, yurt dışında altı bin noktada insanlara değiyor, can taşıyor, ekmek taşıyor.
Yurdumuza kattığımız değeri daha ileriye götürmek için yeni fikirler, umulmadık bakış açıları bulmak için kendimizi zorlayarak, ileri doğru dikkatle ve korkmayarak yürüyoruz.
Bu kitaptaki öykülerimiz de aynı ruhu taşıyor.
İşimizi yaparken, bilgi arıyor, elimizi uzatıyor, bize el verenlerle birlikte yürüyoruz. Bizleri yetiştiren büyüklerimizin söylediği gibi ‘Bilginin, değerlerin paylaştıkça çoğaldığına” inanıyoruz. Bu inançla, kitaplarımızın gelirlerini, çocuklarımızın, geleceğimizin yetiştirilmesi için Türk Eğitim Vakfı’na bağışlıyoruz” dedi.

“Açılan her burs fonu bizim için yeni bir öğrenci, Brisa’nın burs fonu ise yüzlerce öğrenci demek”
Brisa’nın hayata geçirdiği bu projenin çok anlamlı, içten ve bir o kadar da geleceğe etkileri olan bir proje olduğunu söyleyen Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay, şöyle konuştu: “Türk Eğitim Vakfı olarak her yıl 7 bin öğrenciye burs veriyoruz. Bu öğrencilerin 2 bini mezun oluyor ve yerlerine 2 bin öğrenci daha seçiyoruz. Burslarımıza kaç öğrenci başvuruyor, dersiniz? 48 bin! Yani her 20-25 öğrenciden yalnızca birine burs verebiliyoruz. Bu nedenle açılan her burs fonu bizi için yeni bir öğrenci, Brisa’nın burs fonu ise yüzlerce öğrenci demek! Okuyabilmek için akşamları okuldan çıkıp merdiven silen, günde sadece bir öğün yemek yiyen, kilometrelerce yol yürüyerek okullarına giden çocuklarımız var. Brisa’nın cesaret ve ilham veren hikayeleri, bursiyerlerimize yepyeni cesaret öyküleri yazmak için fırsat veriyor. Türk Eğitim Vakfı adına tüm Brisa Ailesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Cesaretle Yol Alırız’ ve ‘Biz De Cesaretle Yol Alırız’ kitaplarına İnkılap Kitabevi şubeleri ve www.inkilap.com adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

Brisa hakkında:
Brisa’nın temelleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almış ve 30 yılı geride bırakmıştır. Türkiye lastik pazarı lideridir.
1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 m2ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstri 4.0 uygulamalarıyla donatılmış sektörün ilk akıllı fabrikasını kurmuştur.
Brisa’nın ürettiği Lassa markası, bugün 70’i aşkın ülkede 80 distribütörüyle faaliyet göstermekte, 610 tabelalı mağazası bulunmaktadır.
Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve “Bridgestone #emniyetimiziçin2dakika”, ülkemizin tarım alanında gelişimine destek verdiği “Lassa ile Sevdamız Toprak Yarınlarımız Ortak” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” ön plana çıkan projeleri arasındadır.
Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, ana markaları ile beraber Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, OtoPratik ve Propratik hizmet noktaları, Lastik.com.tr internet satış sitesi, ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan Mobilfix mobil bakım servisi ve Profleet hizmet paketi, Probox mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye ekonomisi ve gelişimine değer katma kararlılığındadır.