Mercedes-Benz Türk, Trabzon’da Yıldız Kızlar’la buluştu

Bu haber 18 Şubat 2020 - 9:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.


•Mercedes-Benz Türk’ün kızları eğitim ve meslek sahibi olma yolunda desteklemek üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) işbirliği ile hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamındaki çalışmaları farklı illerde hız kesmeden devam ediyor.
•Türkiye’nin farklı illerinde Yıldız Kızlar’ın kişisel gelişimine destek veren Mercedes-Benz Türk yetkilileri, son olarak 15 Şubat’ta Trabzon’daki Yıldız Kızlar’la bir araya geldi.
Mercedes-Benz Türk’ün kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi topluma katkı sağlamayı sürdürüyor. Proje çerçevesinde kız çocuklarının eğitime katılımını artırma çalışmaları kapsamında, her yıl 1.000 lise öğrencisine burs veriliyor. Ayrıca üniversiteyi kazanan bursiyerlere de burs desteği verilmeye devam ediyor. Bugün 60 ilde 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 1.200 Yıldız Kız burs alarak eğitimine devam ediyor.
Eğitim bursunun yanı sıra Her Kızımız Bir Yıldız projesinde, bursiyerlerin kişisel gelişimlerine destek olmak amacıyla Yıldız Kızlar’ın yaşadıkları iller de ziyaret ediliyor. 36’ncısı Trabzon’da düzenlenen ziyaretlerde bursiyerlerin katılımıyla bir kişisel gelişim atölyesi düzenleniyor. Atölye çalışmasına katılan Trabzonlu Yıldız Kızlar, etkinlikten sonra özgüven ve iletişim yeteneklerinin desteklendiğini ve keyifli bir gün geçirdiklerini ifade ettiler.
Projeye yeni etkinlikler eklenerek, etkisi artırılıyor
Mercedes-Benz Türk projeye, 2018 yılında mesleki gelişim yönünde destek olacak etkinlikler de ekleyerek, Yıldız Kızlar’a verdiği desteği genişletti.
Yıldız Kızlar’ın üniversiteyi kazanma oranlarını artırmak için sınava girecek öğrencilere ihtiyaçları doğrultusunda soru setleri hazırlamak üzere, Mercedes-Benz Türk StartUP projesi 2017 yılı finalistlerinden biri olan “Bir Bilene Sor” girişimi ile iş birliği yapıldı. Bunun yanı sıra proje kapsamında 2018 yılında başlanan kodlama eğitimlerinin içeriği geliştirilerek eğitim, öğrencilerin sonunda projeler ürettiği bir programa dönüştürüldü. Bu program ile öğrencilere 21. yüzyılın gerektirdiği işlemsel ve analitik düşünme, problem çözme gibi becerileri kazandırmak, potansiyellerinin farkına varmalarını ve topluma faydalı bir ürün veya fikir ortaya çıkarmalarını sağlamak amaçlandı.
Mercedes-Benz Türk ayrıca lisede burs almaya başlayıp üniversite eğitimine devam eden Yıldız Kızlar için online bir İngilizce kursu açtı.
Yıldız Kızlar’ın istihdamı destekleniyor
Mercedes-Benz Türk, eğitimini tamamlayan Yıldız Kızlar’a kendi bünyesinde istihdam olanakları da sunuyor. Mercedes-Benz Türk üretim tesislerinde çalışan kadınların %20’si “Her Kızımız Bir Yıldız” bursiyerlerinden oluşuyor.