DAF, Uzatılmış Menzilli CF Electric modelini sunuyor

Bu haber 21 Eylül 2020 - 9:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AF Trucks, VDL E-Power teknolojisine sahip DAF CF Electric’in menzilini 200 kilometrenin üzerine çıkararak elektrikli tahrik hatlarının geliştirilmesinde bir sonraki adımı atıyor. Ayrıca, yeni nesil akülerin piyasaya sürülmesi, ağırlığın 700 kg kadar azalmasını sağlar ve bu da doğrudan daha fazla yük kapasitesi anlamına gelir.
DAF, tamamen elektrikli kamyonların geliştirilmesinde ve satışında ön planda yer alır. CF Electric’in ilk modellerinin saha çalışma testleri 2018 yılında Hollandalı ve Alman müşterilerle başladı. Ardından yeni yazılım ve yeni bir kumanda tablosu ile donatılmış ikinci nesil geçen yıl satışa sunuldu.
Çekici ve kamyon
DAF CF Electric; genel dağıtım gereksinimleri, süpermarketlere ürün tedariki ve atık toplama gibi uygulamalarda şehir içi bölgelerde sıfır emisyon ve sessiz kullanım için idealdir. DAF şu anda CF Electric’i 4×2 çekici olarak (GCW: 37 ton) ve maksimum manevra kabiliyeti için yönlendirilen öndeki arka dingilli 6×2 kamyon olarak (GVW: 28 ton) sunmaktadır.
Kanıtlanmış ve güvenilir teknoloji
En yeni nesil CF Electric araçlar, önceki nesillerin kanıtlanmış güvenilirliği ve kullanıcı dostu özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Geçerli nesle, 250 kWh (215 kWh etkin kapasite) kapasiteye sahip lityum iyon akü grubu eklenmiştir. Yeni akü grubu, daha güçlü olmasının yanı sıra çok daha hafiftir. Ağırlığı 700 kg kadar azalmıştır. Bu azalma doğrudan daha fazla yük kapasitesi demektir.
Akü jele gömülüdür; bu nedenle hava şartları ne olursa olsun sıcaklığı her zaman 25-40 Santigrat derece arasında kalır. Böylece akü grubunun dayanıklılığı ve tutarlı performans seviyesi desteklenir.
Elektrik gücüyle günde 500 kilometre
Aynı boyutlarını koruyan akü grubunun artan kapasitesi sayesinde CF Electric, artık önceki nesillere kıyasla iki kat daha yüksek olan 200 kilometreden fazla bir menzile sahiptir. Akünün tamamen şarj edilme işlemi, genellikle kamyonun ana merkezinde yapılır ve 300 kilowatt kapasiteli bir şarj istasyonu kullanılarak yaklaşık 75 dakika sürer.
Yükleme/boşaltma sırasında veya sürücü mola verdiğinde akü yeniden şarj edilirse DAF CF Electric kullanırken yalnızca elektrik gücüyle günde 500 kilometre sürüş yapmak mümkündür. Bu, kamyonun üretkenliği ve verimliliği açısından çok avantajlıdır.
Satın alma ve kullanım ile ilgili özel tavsiyeler
Elektrikli araçların kullanılması, müşterinin özel bir yaklaşımını gerektirir. Bu nedenle DAF, müşterilerine araçları için en verimli planı oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla gelişmiş rota simülasyon modelleri aracılığıyla destek sunar. Ayrıca akünün akıllı ve verimli bir şekilde şarj edilmesi konusunda faydalı tavsiyeler verir. Bunlara ek olarak DAF, VDL gibi belirli tedarikçilerle birlikte optimum şarj altyapısı konusunda tavsiyeler de sunar.
Eylül ayında satışta
Uzatılmış menzilli CF Electric, Eylül ayında satışa sunulacak ve teslimatın 2021 yılının ilk aylarında başlaması bekleniyor.
“İleri yönde önemli bir adım”
DAF Ürün Geliştirme Müdürü Ron Borsboom, “Yeni CF Electric, daha uzun menziliyle elektrikli kara yolu taşımacılığındaki lider konumumuzu güçlendiriyor. Bu kamyon, şehirlerimizde hava kalitesini iyileştirme ve CO2 emisyonlarını azaltma yönündeki talebin artması üzerine geliştirilmiştir. Sadece elektrik gücüyle günde 500 kilometre, taşıma operatörleri için oldukça uygun.” diyor.
DAF CF Electric | FT çekici — Teknik özellikler
Şasi4×2
Dingil mesafesi380 santimetre
Çekicinin ağırlığı9000 kg
Elektrik motoru210 kW
Tork 2000 Nm
Akü kapasitesi350 kWh (315 etkin kapasite) Tam şarj edilmiş araç menzili 220 km’ye kadar Hızlı şarj olan aküler75 dakika (300 kW değerinde)
DAF CF Electric | FAN kamyon — Teknik özellikler
Şasi6×2, öndeki arka dingil
Dingil mesafesi380/420/460/480 santimetre
Kamyon ağırlığı10.200 kg
Elektrik motoru210 kW
Tork2000 Nm
Akü kapasitesi350 kWh (315 etkin kapasite)
Tam şarj edilmiş araç menzili 220 km’ye kadar
Hızlı şarj olan aküler75 dakika (300 kW değerinde)
Fotoğraf başlığı DAF Trucks, DAF CF Electric’in menzilini 200 kilometrenin üzerine çıkararak elektrikli tahrik hatlarında bir sonraki adımı atıyor.

DAF Trucks N.V. dünyanın en büyük ağır hizmet kamyonu üreticilerinden biri olan Amerikan PACCAR Inc. şirketinin alt kuruluşudur ve lider hafif, orta ve ağır hizmet tipi kamyon üreticisidir. DAF her taşıma uygulamasına yönelik doğru aracı sunmak için kapsamlı bir çekici ünitesi ve mesleki kamyon serisine sahiptir. Ayrıca DAF lider bir hizmet sağlayıcısıdır: MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri, PACCAR Financial’ın sunduğu finansal hizmetler ve PACCAR Parts’ın sunduğu birinci sınıf parça teslim hizmeti bunlara dahildir. Bunun yanı sıra DAF, dünya çapında otobüs ve şehirler arası otobüsler için dingil ve motor gibi bileşenleri geliştirir ve üretir. DAF Trucks N.V. Hollanda Eindhoven’da, Belçika Westerlo’da, Birleşik Krallık Leyland’da ve Brezilya Ponta Grossa’da üretim tesislerine sahiptir ve Avrupa’da ve daha ötesinde 1100 bayisi ve servis noktası bulunmaktadır