Perm şehri toplu taşıma şirketi, yoğun güzergahlarda çalışmak için Allison şanzıman donanımlı otobüsleri tercih etti

Bu haber 19 Kasım 2020 - 6:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

3777_06


Avtomig, bölgenin başkentindeki yoğun şehir içi rotalarında hizmet vermek üzere Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 105 adet MAZ-203016 otobüs satın aldı. Üç aylık kullanımdan sonra sürücüler, yeni otobüslerin kontrol kolaylığını ve güvenilirliğini takdir ederken, yolcular yoğun şehir trafiğinde konforun tadını çıkardılar.

Rusya’daki toplu taşıma operatörü Avtomig, şehir yönetimi tarafından açılan ihaleyi kazanmasının ardından Haziran ayından itibaren Perm’deki altı güzergahı işletmeye başladı. Şehir içi toplu taşımayı iyileştirmeye yönelik yeni konsept, araç yaşı ve ekipmanlar da dahil olmak üzere otobüs filosu için bazı sıkı koşullar getiriyor.

Toplu taşıma işletmesi, 105 adet alçak tabanlı MAZ-203016 otobüsü Perm’de hizmete sundu. 30 yolcu kapasiteli ve üç kapılı otobüsler, Euro 5 emisyon sınıfında Mercedes-Benz OM 926 LA motor ve altı ileri Allison T375R tam otomatik şanzıman donanımına sahip. Avtomig, daha önce kullandıkları araçların olumlu referansları doğrultusunda yine Allison donanımlı MAZ otobüslerini tercih etti.

Avtomig Perm Şubesi Başkanı Igor Sasunov, yaptığı açıklamada; “Her şeyden önce Allison tam otomatik şanzımanlı MAZ-203 otobüsler, şehir yönetiminin filo gereksinimlerini tamamen karşılıyor. Ayrıca bu araçları, diğer rotalarda aynı konfigürasyonda kullanma konusunda deneyime sahibiz. Kullanımı kolay olan bu şanzımanlarla herhangi bir arıza veya büyük onarım gereksinimi yaşamadık ki bu da operasyonlarımıza kesintisiz devam edebilmemiz anlamına geliyor. Başka bir deyişle bu otobüsler, şanzıman kaynaklı tamir nedeniyle servise getirilmedikleri için tam kapasite ile çalışıyorlar ve aralıksız hizmet vermeye devam ediyorlar” diye belirtti.

Sasunov; “Yeni otobüslerimiz, üç aydır çalışıyor. Şimdiden sürücülerimizden çok olumlu bildirimler alıyoruz. Kontrol kolaylığını, sarsıntısız vites değişimi, ivmelenme ve hızlanmayı takdir ediyorlar” diye ekledi.

Büyük bir otobüsün kullanım kolaylığı, özellikle yoğun şehir trafiğinde önemli bir unsur. Allison şanzımanların bu koşullarda üstün performansı, dinamik ve sarsıntısız hızlanma sağlarken otobüsün yüksek manevra kabiliyetini destekliyor. Sürücüler, vites değiştirmekle ilgilenmediklerinden dikkatleri dağılmıyor. Böylece trafik durumunu izlemeleri ve sürüşe odaklanmaları kolaylaşıyor. Öte yandan Perm Bölgesi, temel önceliklerden biri olarak yolcu konforu ile belediye toplu taşıma hizmetinde geniş çaplı bir reform uygulayan bölgeler arasında yer alıyor.

Sasunov; “Bir operatör olarak sadece yolcuların ulaşımını değil, aynı zamanda onların güvenliğini ve rahatlığını da sağlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Allison tam otomatik şanzıman, vites değiştirmeyle uğraşmadan yola konsantre olabildiklerinden sürücü yorgunluğunu önemli ölçüde azaltıyor ve yolcuların konforlu ulaşımına büyük ölçüde katkı sağlıyor” diyor.

Avtomig, otobüslerini Allison Transmission’ın Rusya’daki uzun süreli ortağı olan Belarus bayisinden satın aldı. Tam otomatik şanzımanlı yolcu otobüslerine olan talebin giderek arttığını dile getiren DC Belarus Başkanı Nikolay Mozyrec; “Son birkaç yılı göz önünde bulundurduğumuzda tam otomatik şanzımanlı otobüslerin giderek tercih edilen donanım haline geldiğini açıkça görebiliriz. Bu durum, sektör için şaşırtıcı değil. Allison donanımlı otobüslerin başarılı kullanımının sayısız örneği, ticari araçlarda tam otomatik şanzımanın ekonomi, güvenilirlik, kullanım kolaylığı, yolcu konforu ve güvenliği anlamına geldiğini gösteriyor” şeklinde açıkladı.

Allison Transmission hakkında
Allison Transmission (NYSE – New York Borsası: ALSN), orta ve ağır hizmet tipi ticari araçlar ile ABD orta ve ağır taktik savunma araçları için dünyanın en büyük tam otomatik şanzıman üreticisi olmasının yanı sıra elektrikli hibrid ve tam elektrikli tahrik sistemleri dahil olmak üzere ticari araçlar için tahrik çözümleri tedarikçisidir. Allison ürünleri, kamyonlar (dağıtım, atık, inşaat, yangın ve acil durum), otobüsler (okul, transit ve tur otobüsü), karavanlar, arazi araçları ve ekipmanları (enerji, madencilik ve inşaat uygulamaları) ve savunma araçları (tekerlekli ve paletli) gibi çok farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılmaktadır. 1915’te kurulan Allison’ın Genel Müdürlüğü Indianapolis, Indiana, ABD’dedir. 80 ülkede faaliyet gösteren Allison Transmission’ın, Hollanda, Çin ve Brezilya’da merkez ofisleri ile Macaristan, Hindistan ve Amerika’da üretim tesisleri yer almaktadır. Allison dünya çapında 1,500 distribütör ve bayi lokasyonuna sahiptir. Allison hakkında daha fazla bilgi için allisontransmission.com adresini ziyaret edebilirsiniz.