Bridgestone, Maserati için Potenza lastikleri geliştiriyor

Bu haber 05 Aralık 2020 - 3:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Bridgestone, Maserati’nin yeni süper otomobili MC20’nin lastik ortağı olarak, Maserati için özel olarak Bridgestone Potenza lastikleri tasarlıyor. Maserati’nin süper spor otomobilinin genel performansını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla araç yol tutuşunu, kontrolünü ve sürüş dinamiklerini geliştiriyor. Bridgestone’un çığır açan sanal lastik geliştirme teknolojisi, lastiğin geliştirme sürecinin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırıyor.

Bridgestone, Maserati’nin yeni süper spor otomobili MC20’nin özel lastik tedarikçisi olarak seçildi. İki endüstri lideri arasındaki bu iş birliği, Bridgestone’un Maserati için özel olarak tasarlanmış üst sınıf Potenza lastiklerinin geliştirmesiyle, Maserati’nin yeni MC20 aracının inanılmaz yeteneklerini artırmasına olanak sağlayarak yeni bir çığır açtı.
Performansın sınırlarını zorluyor
Yeni MC20’nin geliştirme aşamasında, Maserati, olağanüstü performans sağlayabilecek birinci sınıf bir spor lastiğe ihtiyaç duyuyordu. Maserati’nin uzun vadeli ortağı olarak Bridgestone, Maserati’nin talebine karşılık, isteğe özel tasarlanan Potenza lastikleriyle Maserati’nin bu isteğini gerçeğe dönüştürdü.
MC20, Maserati’nin en son teknik ve mühendislik yeniliklerini sergileyerek markanın önceki modellerine göre performans anlamında nesiller arası bir değişime işaret ediyor.
Bridgestone, Maserati’nin özel talebi üzerine direksiyon hareketlerine lastik tarafından verilecek tepkiyi ve viraj alma dengesini asimetrik desen tasarımı sayesinde iyileştiren, yeni geliştirilen sırt karışımı ile yol tutuşunu artıran ve viraj alma sırasında lastiğin ayak izi basıncını eşit olarak dağıtabilecek içsel taç yapısı özellikleriyle tasarladığı Potenza lastikleriyle MC20’nin yüksek performans kapasitesini etkileyici bir biçimde geliştirecek belirleyici bir rol üstlendi. Tüm bu unsurlar bir araya getirildiğinde, süper otomobilin genel performansını artıran optimum kontrol, hız ve denge karışımı sunan yüksek performanslı bir lastik ortaya çıktı.
İtalya’da doğan motor sporları zaferleri
Bridgestone ve Maserati arasındaki uzun vadeli ortaklık, motor sporları yarışları tarihinde bulunan köklere sahip. Bridgestone’un Potenza lastikleri, Formula 1 yarışlarıyla uzun süre devam eden bir ilişkiden doğarken, MC20, Maserati’nin yarış kökenlerine bir dönüşü işaret ediyor. Hem pistte hem de pist dışında inanılmaz sonuçlar elde etmek, her iki şirketin de öncülük karakteri taşıyan DNA’larının bir parçası olarak dikkat çekiyor.
Bu ortaklık çerçevesinde hem Bridgestone hem de Maserati, yeni MC20’yi ve Maserati için özel tasarlanan Potenza lastiklerini geliştirmek ve test etmek için kurum içi Ar-Ge merkezlerini ve çığır açan sanal geliştirme teknolojilerini kullandı. Bridgestone, tescilli sanal lastik modelleme teknolojisi sayesinde geliştirme sürecinin aldığı zamanı kısalttığı gibi, daha az kaynak kullanarak ve projenin pazara sunulma süresini daraltarak projenin genel anlamda çevreye yapmış olduğu etkiyi sınırladı. Bridgestone’un kullanmış olduğu bu teknolojiler, yaklaşık 24 ayda üretilen MC20 modelinin daha verimli bir süreç ile tasarlanmasına katkıda bulundu. Her iki endüstri lideri için de yenilikçi, sürdürülebilir teknolojileri bir araya getirmek en önemli önceliktir ve bu bağlamda MC20’nin elektrikli bir versiyonunun yakın bir gelecekte piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Brisa hakkında:
Brisa’nın temelleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almış ve 30 yılı geride bırakmıştır. Türkiye lastik pazarı lideridir.
1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 m2ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde sektörün ilk akıllı uygulamalarla donatılmış fabrikasını kurmuştur.
Brisa’nın ürettiği Lassa markası, bugün 80’i aşkın ülkede 80 distribütörüyle faaliyet göstermekte, 600’den fazla tabelalı mağazası bulunmaktadır.
Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” ön plana çıkan projeleri arasındadır.
Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, ana markaları ile beraber Lastiğim, Otopratik ve Propratik hizmet noktaları, Lastik.com.tr internet satış sitesi, ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan Mobilfix mobil bakım servisi ve Profleet hizmet paketi, Probox mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye ekonomisi ve gelişimine değer katma kararlılığındadır.