MAN TopUsed’dan sektörde bir ilk: 2. elde 1.100.000 kilometreye kadar uzatılmış garanti

Bu haber 22 Aralık 2020 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sektörde öncü uygulamalara imza atan MAN TopUsed, 2. el araçlarda başlangıç yaşına bakılmaksızın 36 ay ve 1.100.000 kilometreye kadar uzatılmış garanti hizmeti sunmaya başladı. Verdikleri hizmetin pazarda bir ilk olduğunu ifade eden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, “Bununla, MAN müşterileri, 2. el araçlarda da sıfır araç sahibi olmuş gibi aracın geçmişine güvenme, geleceğine de güvenle bakabilme imkanına sahip oldular” dedi.
Dünyayı tehdit eden küresel salgın sürecinde, ekonomilerde yaşanan daralmalara rağmen MAN TopUsed Türkiye’nin, 2020 yılında kamyon/çekici grubu satışlarında bir önceki yıla göre %60’lık bir artış sağladığını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, şunları söyledi:
“Şu anda İstanbul Asya ve Avrupa yakalarının yanı sıra Ankara merkez, Ostim Şube, İzmir ve Konya Şubeler ile Mersin’deki ilave satış noktamızda yurt içi müşterilerimize hizmet veriyoruz. Almanya merkez ile olan bağlantılarımız sayesinde, global pazarları da sürekli odak noktamızda tutuyoruz. Verdiğimiz hizmet kapsamında takas alımlarıyla birlikte marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapıyoruz. Takasa ya da serbest alım yapılan araçları da bağımsız ekspertiz raporları ile destekliyoruz.
Hayata geçirdiğimiz ilklerle sektöre öncülük ediyoruz
MAN TopUsed bünyesinde, bugüne kadar sektörümüzde birçok yeniliği hayata geçirdik. Bu kapsamda, ekspertizden geçirilmiş MAN araçlarda geçmişte de sunduğumuz uzatılmış garanti hizmetlerini bu kez de araç yaşına bakılmaksızın ilave 36 ay ve 1.100.000 kilometreye kadar uzattık. Sektörde bir ilk olan bu hizmetimiz ile MAN müşterilerinin, 2. el araçlarda da sıfır araç sahibi olmuş gibi aracın geçmişine güvenme, geleceğine de güvenle bakabilmelerini sağladık. Ayrıca 2. el MAN araçlar için sadece periyodik bakımları içeren paketlerinin yanında periyodik bakımlar, aşınan parçalar ve arızaları kapsayan farklı bakım paket seçeneklerini de sunuyoruz. Amacımız, farklı seçenekler ile müşterilerimize daha yaygın bir alanda hizmet etmek.
“Kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresiyiz”
Bunun yanında müşterilerimize, özel finansman çözümleri ve kendi bünyemizde yaptığımız araç modifikasyonları ile kişiye özel hizmetler veriyoruz. Müşterilerimiz bu hizmet sayesinde istedikleri araca, istedikleri şartlarda sahip olabiliyor. MAN TopUsed olarak, kişiye özel uzatılmış garanti, bakım paketi, finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile 2. elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresiyiz. Hayata geçirdiğimiz tüm bu yeniliklerle 2. el pazarındaki olumlu ve önemli gelişmelere öncülük ediyoruz.
Sektörde hayata geçirdiğimiz ilklerden biri olan geri alım garantili satışlarımıza, bu yılda da devam ediyoruz. Bu uygulama kapsamında tüm satışlarımızda, satış öncesi araçları teknik ekspertize tabi tutuyor, bulguları da bağımsız ekspertiz raporları ile destekliyoruz
2020 yılında çekiciye olan talep arttı
Bu yılın ilk aylarında pandeminin de etkisiyle yavaş bir seyir izleyen kamyon – çekici pazarında özellikle Mayıs ayından itibaren çekiciye olan talep artmaya başladı. 2020 yılındaki satışlarımızın %75’ini çekici segmenti oluşturdu. Bu yükseliş trendi yılsonuna geldiğimiz şu günlerde halen devam ediyor. Sektörün bir diğer lokomotifi olan inşaat grubu ve damperli araçlara olan ilgi ise, yılın genelinde düşük seyretti. İnşaat grubu satışlarını oluşturan %25’in önemli bir kısmını MAN’ın global bağlantıları sayesinde ihraç edilen araçlar oluşturdu.
Ayrıca bu yıl MAN Ailesi’nin hafif ticari araç segmentindeki yeni üyesi TGE için de takas ve serbest alım satışlarına başladık. Bu çerçevede takasa aldığımız 2. el MAN TGE araçlarımızın ilk ihracatını da Avrupa pazarına gerçekleştirdik.
2. el otobüs pazarında düşüş oldu
Şehirlerarası otobüs pazarında 2019 yılının sonlarında başlayan hareketlilik, 2020 yılının ilk iki ayında da devam etti. Ancak Mart ayından itibaren başlayan kısıtlamalar nedeni ile, 2. el otobüs pazarı da ciddi bir durgunluk içine girdi. Özellikle ana firmalar; yükselen maliyetler ve azalan yolcu sayıları ve dolayısıyla düşen gelirlerine rağmen, bu zorlu süreçte ayakta kalmaya çalıştı. Bununla baş edemeyen birçok bireysel otobüsçü ise, maalesef sektör dışına çıkmak zorunda kaldı.
Biz de MAN TopUsed olarak, önceden yapılmış mutabakatlar çerçevesinde zorlu pandemi sürecinde de müşterilerimize destek olmak amacıyla geri alımlara devam ettik”.