MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. 2022’de her alanda başarılara imza attı

Bu haber 20 Aralık 2022 - 21:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.
2022’de her alanda başarılara imza attı

MAN’ın yeni nesil kamyonları, satış sonrası kampanyaları ve aktiviteleri ile 2022 yılında sektöre damga vurdu.

Seyahat otobüsünde pazar payını koruyan MAN, şehir içi otobüs satışında ise önemli bir başarıya imza attı.

MAN, 2022 yılında cazip kampanyalarla yüzleri güldürdü, yeni servis yatırımları ile 2024’e 34 servis noktasıyla girmeyi hedefliyor.

MAN TopUsed 2022’de satışlarını seyahat otobüsünde yüzde 80, inşaat kamyonunda ise yüzde 10 artırdı.

MAN HTA, 2022 yılında iyi bir sınav verdi, pandemi ve ÖTV indirimi ile artan karavan talebini 4X4 TGE’lerle karşıladı.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. geleneksel yıllık değerlendirme toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı.

Toplantıda, sektör ve şirket bazında 2022’ye dair değerlendirmeler ve 2023 yılına ilişkin öngörüler paylaşıldı.

MAN HTA, 2022 YILINDA İYİ BİR SINAV VERDİ

“Pandemi ve ÖTV indirimi ile artan
karavan talebini 4X4 TGE’lerle karşıladık”

MAN hafif ticari araçlar; pandemi, savaş ve cip krizinin ortaya çıkardığı zorluklara rağmen tüm imkanlarını paydaşları için seferber ederek, riskleri minimize etti.

2022 yılında zorluklara rağmen başarılı bir sınav verdiklerini belirten MAN Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, “Bu zorlu süreçte tüm imkanlarımızı müşterilerimiz ve paydaşlarımız için seferber ettik. Özellikle ürün gamımızı hem ürün ve donanım paketleri ile zenginleştirmeye odaklandık. Bu sayede karlılık ve pazara yeni ürün sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık.

Bunun yanında pandemi ile başlayan ve ÖTV miktarının düşürülmesi ile iyi bir ivme yakalayan karavan talebine karşılık da ürün gamımıza farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımızı ekleyerek, hızlı bir şekilde karşılık verdik” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2022 yılındaki performansları ve 2023 yılına ilişkin hedef ve beklentileri hakkında şunları söyledi:

Öngörülmesi zor bir yılda iyi bir sınav verdik

“2022 yılına baktığımızda öngörülmesi ve planlanması çok zor bir yılı geride bıraktık. 2022 yılı genel anlamda; pandemi süreci ile başlayan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile dünyaya şok dalgalarının yayıldığı ve otomotiv sektöründe çip krizi neticesinde ortaya çıkan arz talep dengesizliğinin etkili olduğu bir yıl oldu.

Yıl içerisinde ticari araç pazarını etkileyen pek çok gelişme yaşandı. Bazılarının etkileri sınırlı ve kısa olmasına karşın, özellikle çip krizinin başı çektiği tedarik problemleri gibi sıkıntıların etkileri kısmen daha büyük oldu. Yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde bile bunun pazara etkilerini halen görebiliyoruz.

Tüm imkanlarımızı paydaşlarımızın kullanımına sunduk

Biz de tedarik sorunlarının yarattığı üretim düşüşlerine karşı planlarımızı yeniden revize ederek, yolumuza devam etmeye çalıştık. Özellikle müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın zorlu süreçte karşı karşıya kaldıkları riskleri minimize etmelerini sağlayacak hızlı aksiyonlar aldık. Şu anda yaşadığımız zorluklara rağmen geriye dönüp baktığımızda MAN HTA olarak ve ekip olarak iyi bir performansı ortaya koyduğumuzu söyleyebilirim. Bu süreçten başarılı bir sınav vererek çıkmamızın altına yatan en önemli başarı faktörü şüphesiz; tüm paydaşlarımızla samimi ve karşılıklı güvene dayanan yakın iletişimimizdir. Ortaya çıkan tüm riskleri bertaraf etmek ya da bu risklerin etkilerini minimize etmek için tüm alternatifleri masaya koyarak, paydaşlarımıza proaktif çözümler sunduk. Elimizdeki tüm imkanları seferber etmenin yanında, bu imkanları aynı zamanda sonuna kadar kendilerinin kullanımına açtık.

Pandemi ve ÖTV indirimi karavana olan ilgiyi artırdı

2022 yılında her ne kadar hafif ticari araç pazarı, beklenen satış adetlerinin altında kalsa da MAN olarak, karlılık ve pazara yeni ürünler sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık. Bu dönem özellikle ürün gamımızda eksik parçaları tamamlamak ve daha önce piyasaya sunamadığımız ürün ve donanım paketlerini daha da zenginleştirmeye odaklandık. Özellikle karavanda uygulanan ÖTV miktarının düşürülmesi, pandemi sonrası insanların kalabalıktan kaçınma ve doğaya yakın olma beklentileri ile birleşince karavana olan talep de arttı. Pazarda oluşan bu yeni talebe, ürün gamımıza eklediğimiz farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımız ile hızlı bir şekilde karşılık verdik. Şu an için müşterilerimiz 9,3 m3’ten 17,5 m3’e kadar 4X4 panelvan ve farklı şasi boylarındaki 4X4 şasi TGE araçlarımızı; TopLion (Yüksek Donanım Paketi) donanım paketi ayrıcalığı ve otomatik ya da manuel şanzıman seçenekleri ile alabiliyorlar.

Hayallerindeki karavan için 4X4 TGE’leri tercih ediyorlar

Müşterilerimiz tüm bu özelliklere sahip MAN TGE araçlarımızı hayallerine en uygun karavanı yapmak için tercih ediyorlar. 4X4 alanında yalnızca ürünlerimiz ile değil, köklü bir kamyon üreticisi olmamızın ayrıcalığı ve yıllara yayılan saha tecrübesine sahibiz. Bu nedenle gerek tüm ihtiyaçlara cevap veren araçlarımız gerekse de arazi koşullarında eksiksiz sunduğumuz servis hizmetimiz ile sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz. Bu farkımızda bizi sektörde tercih sebebi yapıyor.

2023 zor bir yıl olacak ama ülkemize güvenimiz tam

Türkiye önümüzdeki sene önemli bir seçime hazırlanıyor. Gerek seçimler gerekse de dünyanın içinde bulunduğu konjonktürel gelişmeler nedeniyle şimdiden sağlıklı tahminler yürütmek çok zor. Ancak tüm bunlara rağmen bizim, ülkemize güvenimiz tamdır. Türk şirketlerinin globalleşen dünyada kendilerine daha fazla yer bulacağına inanıyoruz. 2023 yılının da bu inancımızı pekiştiren bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

MAN HTA olarak, paydaşlarımızla olan yakın iş birliğimizle, markamızın gücü ve imkanlarını en doğru şekilde kullanarak, en önemlisi de üst düzey çalışanlarımızla zoru kolaya çevireceğimize ve 2023’ü bir sıçrama senesine dönüştüreceğimize yürekten inanıyoruz.”

Seyahat otobüsünde pazar payını koruyan MAN, şehir içi otobüs satışında ise önemli bir başarıya imza attı

Seyahat otobüslerindeki başarısını şehir içi otobüslerinde de sürdüren MAN, 2022’de prestijli ödülleri toplamaya devam etti. ‘iF International Forum Gold Award 2020’ sahibi MAN Lion’s City E, 2022’de kalitesini yeni bir ödülle taçlandırdı. Lion’s City E, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımıyla Hannover’de düzenlenen ‘Stars of the Year’ etkinliğinde, ‘Bus of the Year 2023 – Yılın Otobüsü’ seçildi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, “‘Coach of the Year 2020’ ve ‘Sustainable Bus Award 2022’ ödüllü yolculuğu keyfe dönüştüren Lion’s Coach otobüslerimiz; tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik özellikleri ile bu yıl da ülkemizin her köşesindeki seçkin firmaların öncelikli tercihi olmaya devam etti. MAN olarak, 2022’de seyahat otobüsü pazarında pazar payımızı korumanın yanında, şehir içi otobüslerimizin satışlarında da büyük başarılara imza attık. 2022 yılında 130’a yakın şehir içi otobüsü satışı ile Belediye Otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 15’lik pazar payımız ile başarımızı kanıtladık. Ayrıca üstün özellikleri ile fark yaratan yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid de şehir içi ulaşımına getirdiği birçok yenilik ile iddiasını ortaya koyuyor” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2022 satış stratejileri ile 2023 hedefleri hakkında şunları söyledi:

MAN Lion’s City E, 2022’de kalitesini ödülle taçlandırdı

Üstün nitelikleri ile pazara çıktığı günden bu yana adından sıkça söz ettiren ve ‘iF International Forum Gold Award 2020’ ödülünü alan MAN Lion’s City E, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımıyla bu yılda da yine haklı başarısı ile ödülleri topladı. Bu sene Hannover’de düzenlenen ‘Stars of the Year’ etkinliğinde, ‘Bus and Coach of the Year’ jürisi; çevre dostu ve tamamen elektrikle çalışan şehir otobüsü Lion’s City E’yi ‘Bus of the Year 2023 – Yılın Otobüsü’ olarak seçti. Bu ödülle MAN Lion’s City E, yüksek standartlardaki kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu.

Avrupa’nın 5 büyük otobüs üreticisinin, uluslararası bir otobüs karşılaştırması yapmak adına İrlanda’ya davet edildiği organizasyonda, sayısız test ve uzun teknik tartışmalarla geçen bir haftanın ardından jüri kararını MAN Lions’ City E’den yana verdi. Jüri başkanı Tom Terjesen ‘Yeni MAN Lion’s City 12E, çığır açan bir tasarıma, yüksek düzeyde konfora ve çok sessiz bir iç mekâna sahip. MAN, tasarımın başından sonuna kadar elektrikli mobiliteye odaklanmış ve bu sayede harmoni sağlanmış, ‘elektrikliye dönüştürülmüş bir dizel araç olmamış’ diyerek, Lion’s City E’nin başarısını takdir etti.

Çevre dostu Lion’s City E etkili bir menzile sahip

3 varyantlı, 10.5, 12 ve 18 metre olarak tasarlanmış MAN Lion’s City E, 640 kWh kapasiteye kadar çıkabilen Lityum İyon akü modülü ile normal sürüşte yaklaşık 350 Km, eBus Efficiency Run çerçevesinde ise 550 Km menzile kadar ulaştı. Her frenleme işleminde enerjisini geri kazanarak, menzil uzatabilen Lion’s City E, bu sayede verimlilik konusunda da fark yaratmış oldu. Lion’s City E, şehir içi ulaşımda oldukça önemli olan bu etkileyici menzil sayesinde, şarj istasyonlarının konumu ve optimizasyonu konusunda da kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. MAN olarak; 0 emisyon ile çevre dostu motora sahip olan Lion’s City E otobüsü ile, ilerleyen süreçlerde Türkiye’nin önde gelen büyükşehir belediyeleriyle de iş birliği yapmayı hedefliyoruz.

MAN otobüsleri tasarım ödülüne doymuyor

Bununla birlikte şehir içi otobüslerimiz gerek tasarımları gerekse de üstün nitelikleri ile bu yıl ödüllere abone oldular. MAN Lion’s Intercity LE “Ürün/Otomobil/Araç” kategorisinde, sektörün tasarım alanındaki en prestijli ödülü olan ‘iF Design Award 2022’ ödülünü alarak, gözleri üstüne çekti. 57 ülkeden 11.000’den fazla projenin katıldığı yarışmada Lion’s Intercity LE, jürinin oy çoğunluğunu alarak farkını ortaya koydu. Lion’s Intercity LE, işlevselliği ve şıklığı bünyesinde barındıran eşsiz tasarımıyla, dizayn alanındaki başarılı karnesinin hakkını verdi. Bu yılki iF Design Award’ın yanı sıra 2016’ MAN Lion’s Intercity, 2017’de NEOPLAN Tourliner, 2018’de MAN Lion’s Coach, 2019’da MAN Lion’s City ve 2020 yılında ise tamamen elektrikli MAN Lion’s City E, bu ödüle layık görülmüştü. Bu ödüller MAN’ın gerek seyahat gerekse de şehir içi otobüslerindeki başarısını açıkça ortaya koyuyor.

Şehir içi otobüs satışlarında büyük başarı yakaladık

Seyahat otobüsü firmaları, bu yıl 2021 yılından daha verimli bir sezon geçirdiler. 2022 yılı özellikle yaz sezonunda bir önceki yıla göre, otobüs ile seyahat eden yolcu sayısında ve bilet fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Yaşanan bu artış da etkisini hemen yeni yatırım talebi olarak gösterdi. Türkiye Seyahat Otobüsü pazarı bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 50 büyüyerek, 580 adede ulaştı.

Firmalar, özellikle 2022 yılının 2’nci yarısında yatırımlarını hız verirken, yaşam boyu ürün maliyeti ve stoklarda araç bulunması daha da önem kazandı. Pazarda pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen uzun bakım aralıkları ve düşük yakıt tüketimi ile MAN, bu zorlu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam etti. MAN, 2022 yılında seyahat otobüsü pazar payını önceki seneye göre yukarı taşıyarak, başarılı bir yıl geçirdi.

Bunun yanında şehir içi ulaşımının gözdesi olarak, sınıfında en yeni tasarıma sahip olan, ‘iF International Forum Gold Award 2020’ sahibi MAN Lion’s City E, bu sene de başarısını ‘Bus of the Year 2023’ ödülü ile taçlandırdı. Lion’s City E hem bu başarısı hem de üstün nitelikleri ile ülkemizin önemli Büyükşehir Belediyelerinde şehir içi ulaşımda görev alarak, halkımıza hizmet vermeye başladı.

MAN olarak, 2022’de seyahat otobüsü pazarında pazar payımızı korumanın yanında, şehir içi otobüslerinin satışlarında ise, büyük başarılara imza attık. 2022 yılında 130’a yakın şehir içi otobüsü satışı ile Belediye Otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 15’lik pazar payımız ile başarımızı kanıtladık.

2023 yılında da başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz

Pazarda bugüne kadar sürdürdüğümüz başarımızı, önümüzdeki yılda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Beklentimiz; 2023 yılında seyahat otobüsü firmalarının özellikle ilk 5 ayda yoğun yatırım yapacaklarını, yılın 2’nci yarısında ise temkinli ve çok daha detaylı hesap yaparak, yeni yatırımlar için sezonu izleyeceklerini ve pazarın da bu senenin seviyelerinde olacağı yönünde. 2023 yılında da sadece fiyat ve kalite değil, stoklarda otobüs bulunmasının da önemli olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Otomotiv sektöründeki farklı üretim darboğazlarına rağmen MAN, bu global krizde otobüs grubunda iyi planlama ile en az üretim sorunu ile 2022 yılını geçirdi. Bu başarımızı, 2023 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Lion’s Coach 2022’de de seçkin firmaların öncelikli tercihi oldu

Seyahat sektörünün gözdesi MAN Lion’s Coach, önceki yıllarda ulaştığı başarısını bu yılda da sürdürdü. Tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik alanlarındaki 40’dan fazla özelliği ile sektörde fark yaratan Lion’s Coach, üstün nitelikleri ile 2022’de de yolcular ve yoldaki diğer kullanıcılar için standartları yeniden belirlemeye devam etti. LED farlar, EBA, EBS, LGS, ESP destek sistemlerini bir arada sunan Lion’s Coach, diğer birçok özelliğin yanında, yayaları algılayabilen aktif uyarılı dönüş asistanıyla, hız sınırı göstergesiyle ve otomatik trafik işareti tanıma sistemiyle de ek güvenlik sağlıyor. Tüm bu özellikler de Lion’s Coach’u sektörün seçkin firmalarının tercihi yapıyor.

MAN e-Bus