Borusan’dan eşitliğe adanmış 10. yılda ebeveynlere rehber

Bu haber 25 Aralık 2022 - 21:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Borusan’dan eşitliğe adanmış 10. yılda ebeveynlere rehber

Borusan, Ebeveyn Rehberi ile anne babaların yanında oluyor

 

Borusan Holding, çalışan ebeveynler ve anne-baba adaylarına yönelik olarak Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi’ni hayata geçirdi. Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında 10 yıldır çalışmalar yürüten Borusan’ın ebeveyn rehberinde yer alan izin, çalışma süreleri ve ödemeler gibi yasal prosedürler, Borusanlıların en doğru bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Rehberde ayrıca Borusanlı anne-babalara sunulan yan haklar, eğitimler, psikolojik destekler, diyetisyen, uygun çalışma ortamı gibi farklı başlıklardaki destek mekanizmalarının detaylarına da yer veriliyor.

 

Sürdürülebilirlik odak noktaları olan iklim, insan ve inovasyon başlıklarından insan odağında toplumsal cinsiyet eşitliği özelinde pek çok uygulamayı hayata geçiren Borusan, Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi’ni hazırladı. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda 10 yıldır çalışmalar yürüten Borusan, özellikle bebek ve çocuk bakımlarında, anne-baba rolünün yüksek değer taşıdığına ve her iki ebeveynin de eşit sorumluluk taşıdığına inanıyor. Borusan’ın Ebeveyn Rehberi, çalışan anne babalar ve yeni anne-baba olacaklar için adeta bir kılavuz niteliğinde yol gösteriyor. Borusanlıların annelik-babalık dönemlerindeki çalışma hayatları hakkında en doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan ebeveyn rehberinde yasal doğum izni, süt izni, ücretsiz izin, günlük ve kısmi çalışma süreleri, iş görememezlik ödeneği, doğum yardımı, süt/emzirme ödeneği ve kısmi çalışma ödeneği gibi yasal prosedürler detaylandırılıyor.

 

Ebeveyn rehberi tüm ihtiyaçlar düşünülerek hazırlandı

 

Anne-babaların çalışma hayatlarını bilinçli bir şekilde çalışma idame ettirmelerini amaçlayan Borusan’ın ebeveyn rehberinde Borusanlılara sunulan ayrıcalıklar da yer alıyor. Borusan tarafından sağlanan yan haklar arasında bulunan doğum yardımı, özel sağlık sigortası ve kreş yardımı gibi konularda alınacak desteklerin detayları, ebeveyn rehberi kapsamında aktarılıyor. Ayrıca rehberde Borusanlılara sunulan ebeveynlik ve ilk yardımı kapsayan konulardaki eğitimlerle birlikte psikolojik destek, diyetisyen, egzersiz çalışmaları, uygun çalışma ortamı gibi farklı başlıklardaki destek mekanizmalarına da değiniliyor. Borusan Grubu Ebeveyn Rehberi’nde, anne-babaların detaylarını merak edebileceği “sıkça sorulan sorular” bölümü de yer alıyor. Bu kapsamda geçici iş göremezlik, analık hali, süt izni dilekçe örneği ve ödenekler gibi konulardaki yol gösterici bilgiler, Borusanlıların bu dönemlerindeki çalışma hayatlarını en doğru şekilde yönetebilmelerine olanak tanıyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “Borusan olarak toplumsal cinsiyet odaklı sosyal faaliyetlerimizi, kurum kültürümüzle bütünlük sağlayarak çalışanlarımıza yönelik iyileştirme ve geliştirmelerle destekliyoruz. Bu doğrultuda Borusanlı anne-baba adayları ve çalışan ebeveynlere yönelik hazırladığımız Grup Ebeveyn Rehberi ile çalışanlarımızın yüksek farkındalıklı olmalarına katkı sağlarken daha mutlu ve keyifli bir çalışma ortamının oluşmasına yönelik desteğimizi sürdürüyoruz. Rehberimizin tüm Borusanlı anne-babalara ve anne-baba adaylarına faydalı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Borusan Eşittir Platformu hakkında

Borusan’da toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsal ve bireysel düzeyde benimsenmesi ve içselleştirilmesi gerektiği inancıyla 2015 yılı Kasım ayında kurulan “Borusan Eşittir Platformu toplumsal cinsiyet eşitlik konusunda insan kaynakları politikalarından iletişime kadar geniş bir yelpazede somut sonuçlar elde etmeyi hedefliyor. Borusan Eşittir ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda her Borusanlı’nın bilinçlenmesini sağlanırken, insan kaynakları politikalarından iletişime kadar geniş bir yelpazede kadın ve erkeğin sadece kağıt üzerinde değil zihinlerde de eşit olması için çalışılıyor.

 

Borusan Holding hakkında

1944 yılında Asım Kocabıyık tarafından kurulan Borusan Holding, başta Türkiye olmak üzere 3 kıtada 12 ülkede, dünyanın çeşitli pazarlarında üretim, makina ve güç sistemleri, lojistik, otomotiv ve enerji sektörlerinde istikrarlı büyümesini devam ettiriyor. Kurum içi girişimcilik, inovasyon, uluslararası pazarlarda aktif rekabet stratejisi ve topluma, ekonomiye ve çevreye maksimum fayda sağlama misyonuyla fark yaratan Borusan, iş yapış süreçlerine entegre ettiği iklim, insan, inovasyon odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla çalışmalarını sürdürüyor.