“Lojistikte kapasite eksikliklerinin iyileştirilmesi” çalışmasında Krone proje ortağı oldu.

Bu haber 02 Şubat 2023 - 21:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Lojistikte kapasite eksikliklerinin iyileştirilmesi” çalışmasında Krone proje ortağı oldu.

Bugün itibariyle Almanya’da lojistik sektöründe yaklaşık 56.000 nitelikli çalışan eksikliği mevcut durumdadır.

Lojistik Danışmanlık Uzmanlarından Prof. Dr. Wolfgang Stölzle liderliğindeki bir çalışma ekibi, Dresden Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr.-Ing. Thorsten Schmidt ve Würzburg-Schweinfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uygulamalı Lojistik Enstitüsü’nden Prof. Dr. Christian Kille, çalışan eksikliklerinin lojistik sektörünü nasıl etkilediğini ve nasıl çözülebileceğini araştırdılar. Krone, konsorsiyum ortağı olarak, bu önemli projede aktif yer aldı ve çalışmanın çeşitli yönlerine uzmanlığıyla katkıda bulundu.

Ocak 2023’ün sonunda Almanya’da yayınlanan “Lojistikte kapasite eksikliklerini karşılama: durum analizi – çözümler – potansiyel – önlem paketleri – yol haritaları” konsorsiyum çalışması, 200’e yakın veriyi değerlendirdi ve şu sonuca ulaştı: “Lojistik sektörü toplamda yaklaşık 56.000 eksiklikle 2022’de nitelikli çalışan sayısıyla, çok eksik durumda bulunan bakım ve çocuk yetiştirme mesleklerinin bile üzerindedir.” Uzun, çekici olmayan ve planlanamayan çalışma saatleri, pek rekabetçi olmayan maaş beklentileri ve mesleğin çekici olmayan imajı, potansiyel nitelikli çalışanları uzak tutmaktadır.

İstihdamdaki belirgin azalmanın diğer sebepleri demografik değişim ve askerlik hizmetinin ertelenmesidir.

Krone Ticari Araç Grubu Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Dr. Frank Albers, treyler üreticisinin taahhüdünü şöyle açıkladı: “Bu çalışmanın sonuçları aynı zamanda Krone’ye kadın ve erkek sürücülerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve geliştirmelerimizi uyumlu hale getirmek için yeni fırsatlar sunuyor. Bilimsel temelli bu bulgularla Krone her zaman kendini birçok alanda çalışma ortamını iyileştirmeye adamıştır. Örnekler arasında geniş tesislere sahip yeni Werlte Trailer Point teslimat merkezimiz ve kullanışlı çevrimiçi teslimat portalımız “MyKrone” sayılabilir.

Otomasyon, sürücüler için çalışma ortamını önemli ölçüde rahatlatan başka bir Krone çözümüdür. Örneğin, yeni Box Liner eLTU 50 otomatik konteyner şasisi, çekici kabinindeki bir düğmeye basarak ilgili konteynere göre ayarlanabilmekte, bu sayede daha önce gerekli olan tüm manuel faaliyetler artık geçmişte kalmaktadır. Bu kullanım seçeneği sürücü için bu sadece fiziksel bir konfor değil, aynı zamanda güvenlik açısından da önemli bir kazanç anlamına gelmektedir.”

Toplamda, çalışma konsorsiyumu 16 şirket, dört federal birlik ve Jobmatch.me internet platformundan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına logistik-digitalisierung.de adresinden ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.