MAN Türkiye, bu yıl da “Market of the Year”ın en güçlü adayı

Bu haber 21 Aralık 2023 - 22:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MAN Türkiye, bu yıl da "Market of the Year"ın en güçlü adayı

MAN Türkiye, bu yıl da “Market of the Year”ın en güçlü adayı

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., MAN Truck & Bus bünyesinde her yıl dünya çapında en iyi performansı sergileyen ülkeye verilen ‘Market of the Year’ ödülünü üst üste 3’üncü kez Türkiye’ye getirerek, pazardaki iddiasını ortaya koydu. Sırada 4 var.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin geleneksel Yıllık Değerlendirme Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı.

Toplantıda, sektör ve şirket bazında 2023 yılına dair değerlendirmeler ve 2024’e ilişkin öngörüler paylaşıldı.

man-serkan-sara-1.jpgSerkan Sara: Kamyonda 2022 yılını ilk 10 ayda yakaladık

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., MAN Truck & Bus bünyesinde her yıl dünya çapında en iyi performansı sergileyen ülkeye verilen ‘Market of the Year’ ödülünü üst üste 3’üncü kez Türkiye’ye getirerek, pazardaki iddiasını ortaya koydu.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “2022 yılı kamyon pazarı, son 10 yılın en yüksek ikinci pazarı olmuştu. 2023 yılında ise deprem felaketi, Mayıs ayı seçimlerinin yol açtığı belirsizlik, yüksek enflasyonu düşürme amaçlı parasal sıkılaştırma ve kredi sınırlama politikaları gibi faktörler kamyon pazarını zorlayan etkenler oldu. Ancak tüm bunlara rağmen 2023 yılı ise henüz ilk 10 aylık verileriyle dahi 2022 yılını neredeyse yakalamış durumda. 2023 ilk 10 ayındaki kamyon satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik büyüme gösterdi” açıklamasında bulundu.

Satış ve Servis ağımızı genişlettik

MAN olarak, 2022 ve 2023 yıllarında satış ve servis ağımıza yeni noktalar ekleyerek, müşteri memnuniyetimizi artırmak adına önemli adımlar attık. Kocaeli, Kayseri ve Antalya’da yeni satış ve servis noktalarımızı bünyemize kattık.

İş Ortağımız olarak gördüğümüz değerli müşterilerimiz için, bu dönemde hazırlamış olduğumuz zengin içerik ve uygun maliyetli Bakım Paketi kampanyamız ile sadece satış anında değil, sürecin tamamında onlarla birlikte olduğumuzu bir kez daha hissettirdik.

Büyük deprem felaketinde depremzedelerin yanında olduk

2023 yılının ikinci ayında yaşanan büyük deprem felaketleri sonrasında ilk günden itibaren MAN olarak bölgedeki tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya çalıştık. Acil ihtiyaçlar doğrultusunda araç ve otobüslerimizle bölgeye erzak, giyim ve maddi yardımlar yaptık. Bunun yanında depremden en fazla hasar gören illerden Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Malatya belediyelerine 5 adet yangın söndürme ve arama-kurtarma çalışmaları için özel donanımlı itfaiye araçları hibe ettik. MAN Truck & Bus SE olarak teslim edilen özel donanımlı 5 aracı da kapsayan, çadır, jeneratör ve gerekli diğer ekipmanların alımında kullanılmak üzere 1 milyon Euro bağışta bulunarak, her zaman bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğumuzu göstermeye çalıştık. Bununla birlikte MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. olarak, gerek bölgedeki enkazlarda sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında görev alan, gerekse de bölgeye görevli taşıyan ya da afetzedelerin tahliyesinde görev alan MAN marka kamyon, çekici ve otobüslerin hizmetlerini aralıksız sürdürebilmeleri için 7/24 ücretsiz ve yerinde bakım & onarım desteği sağladık.

man-tgx-sari.jpg2023 yılını yeni bir ödül ile kapatıyoruz

MAN olarak otonom sürüş projelerimizle ‘Kamyon İnovasyon Ödülü 2024’ü kazandık. MAN Truck & Bus, otonom sürüş alanındaki araştırma ve geliştirme projeleri ANITA ve ATLAS-L4 ile ‘Truck Innovation Award 2024 – Kamyon İnovasyon Ödülü’nü kazandı. Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi, projelerle ilgili değerlendirmesinde ‘MAN projeleri, otonom kamyonların lojistiği daha güvenli ve daha verimli hale getirebileceğini kanıtlıyor’ övgüsünü yaptı.

MAN’ın ödüle layık görülen ANITA Projesi; yükleri karayolundan demiryoluna aktarırken otonom kamyonlarla yüzde 40’a varan verimlilik avantajı sağlamayı; ATLAS-L4 Projesi ise lojistik merkezleri arasında araçların sürücüsüz ilerlemesiyle, yorgunluk kaynaklı kazaları azaltmayı ve nakliye süreçlerini optimize etmeyi öngörüyor.

2024 yılı zor bir yıl olacağa benziyor

2024 yılı da yine bir önemli seçim sürecinin yaşanacağı bir yıl olacak. O nedenle özellikle ilk çeyrekte bu belirsiz sürecin etkileri hissedilecektir. 2023 yılı geçen yıla göre pazarın büyüdüğü bir yıl olurken, 2024 yılında ise bu yıla göre büyümenin yavaşlayacağını öngörüyoruz.

Bunun yanında inşaat kamyonu segmentinde ise 2023 son çeyreğinde başlayan hareketlenmenin 2024 yılında artarak devam etmesini bekliyoruz.”

man-can-cansu-2.jpgCan Cansu: MAN Lion’s City E ile tüm ödülleri topladık

2023 yılında seyahat otobüsünde rekor pazar payına ulaşan MAN, belediye ve şehir içi otobüs satışlarında da önemli başarılara imza attı.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, “Lion’s Coach 2023’te de seçkin firmaların öncelikli tercihi olmaya devam etti ve kendi rekorunu kırarak seyahat otobüsü pazarında yüzde 22’nin üzerinde bir paya ulaştı. Bununla beraber Belediye Otobüsü pazarında ise yaklaşık yüzde 8’lik pazar payına sahip olduk.

MAN otobüslerinin, üstün nitelikleri ile elde ettiği prestijli ödül koleksiyonuna, elektrikli şehir içi otobüsümüz MAN Lion’s City E de eşlik ediyor. Sıfır emisyon ve etkileyici menzili, çevre dostu motoru, ileri teknolojisi ve etkileyici efektif tasarımı ile MAN Lion’s City E, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl ve 2024 yılına ait ödülleri topladı. Avrupa pazarında kısa sürede yüzde 13 pay ile ikinci sıraya oturan Lion’s City E için Türkiye’de de, ilerleyen süreçte önde gelen büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Şehir içi ulaşımının gözdesi olarak, sınıfında en yeni tasarıma sahip olan, ‘iF International Forum Gold Award 2020’ ve ‘Bus of the Year 2023’ ödüllerinin sahibi MAN Lion’s City, bu sene de Elektrikli 10 metre versiyonu ile büyük başarı yakaladı. MAN Lion’s City 10 E, uluslararası ticari araç gazetecilerinden oluşan jüri tarafından ‘Kentsel araç’ kategorisinde ‘2024 Yılı Sürdürülebilir Otobüsü’ ödülünü aldı. Yıllardır sürekli geliştirilen ve iyileştirilen sıfır emisyonlu araçlara odaklanan MAN’ın eMobilite alanındaki öncülüğünün bir göstergesi olan MAN Lion’s City 10 E, tamamen elektrikli olmasının yanında özellikle verimliliği, çevre dostu olması ve kompakt boyutları ile büyük ilgi çekti. Uluslararası jüri, bu yıl 6’ncı kez verilen ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’ (Sby) kapsamında, Avrupa pazarındaki en yenilikçi ve sürdürülebilir otobüsleri ödüllendirdi. Düzenli sefer, servis, şehirlerarası ve tur otobüslerini sürdürülebilirlik konusunda değerlendirip takdir eden ilk ve tek Avrupa ödülü olan ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’nde’ MAN Lion’s City 10 E; sahip olduğu üstün özellikleri ile “Kentsel araç” kategorisinde rakiplerini geride bırakarak, ödülün sahibi oldu.

MAN Lion’s City 10 E, sekiz Avrupa ülkesini temsil eden ticari basın jürisi tarafından takdim edilen ödülü, sahip olduğu bir dizi üstün nitelikten dolayı kazandı. Tamamen elektrikli şehir içi otobüs olarak, 80 kişiye kadar çok iyi bir yolcu kapasitesiyle önemli bir pazar segmentine hitap eden MAN Lion’s City 10 E, düşük ağırlığı ve 10,5 metrelik uzunluğunun sağladığı iyi manevra kabiliyeti ile öne çıktı. Kompakt boyutları ve 17,2 metrelik rekor dönüş çapıyla dar şehir içi ve kalabalık kentsel alanlarda kullanım için tasarlanan Lion’s City 10 E, MAN eBus ailesindeki diğer tüm modeller gibi, maksimum 240 kW güce sahip bir merkezi elektrik motoruyla çalışıyor. Jüriye göre; motorun kendi bünyesinde geliştirilmesi, MAN’ı pek çok rakibin ağırlıklı olarak üçüncü parti bileşenlere güvendiği eBus pazarında farklı kılıyor. Motorun şirket bünyesinde geliştirilmesi, sadece otobüsün performansına katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda MAN’ın elektrikli otobüs teknolojisi alanında öncü olma kararlılığının da altını çiziyor. Bu da Lion’s City 10 E’yi çevreye duyarlı yerel ulaşım işletmecileri için çekici kılıyor ve araç, ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’nü fazlasıyla hak ediyor.

Şehir içi otobüs satışlarında başarılara imza attık

MAN Lion’s City, üstün nitelikleri ile ülkemizin önemli büyükşehir belediyelerinde şehir içi ulaşımda görev alarak, halkımıza hizmet vermeye devam ediyor. 2022 yılından itibaren şehir içi otobüslerinin satışlarında büyük başarılara imza attık. 2023 yılında 50 adet belediye otobüsü satışı ile belediye otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 8’lik pazar payına ulaştık.

man-lions-city-e.jpgLion’s City E için Türkiye’de önemli büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz

Sıfır emisyon ve etkileyici menzili ile çevre dostu motora sahip olan Lion’s City E otobüsleri, bugüne kadar toplam 1000 adedin üzerinde satış ile Avrupa pazarında %13 ile ikinci sırada. Lion’s City E için Türkiye’de de, ilerleyen süreçte önde gelen büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz.

2024 yılında da başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz

Pazarda bugüne kadar sürdürdüğümüz başarımızı, önümüzdeki yılda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Beklentimiz; 2024 yılında seyahat otobüsü firmalarının yatırımlarına, temkinli ve çok daha detaylı hesaplar yaparak devam edecekleri yönünde. 2024 yılında da bu sene olduğu gibi, sadece fiyat ve kalite değil, stoklarda otobüs bulunmasının da önemli olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Otomotiv sektöründeki farklı üretim darboğazlarına rağmen MAN, bu global krizde otobüs grubunda iyi planlama ile en az üretim sorunu ile 2022 ve 2023 yıllarını tamamladı. Bu başarımızı, 2024 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

man-aydin-yumrukcal-1.jpgAydın Yumrukçal: Servis ağımıza modern tesisler ve ilave noktalar ekledik

Müşterilerine en yüksek standartlarda hizmet vermeyi kendine görev edinen MAN Müşteri Hizmetleri, 2023 yılında yeni açmış olduğu servis noktaları ile hizmet ağını genişletti, güçlendirdi.

Son bir yıl içerisinde İstanbul Anadolu yakası, Kayseri ve Antalya olmak üzere 3 ilave servis noktasını hizmete açtıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, “Bir taraftan ilave servis yatırımları yaparken diğer taraftan da mevcut noktalardaki tesislerimizi daha modern hale getiriyoruz. Yaptığımız yenilik ve attığımız adımlar sayesinde bugün Türkiye pazarına daha iyi ve yaygın hizmet sunmaktayız” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, 2023 yılında müşterilerine yönelik yaptıkları çalışmalar ve 2024 yılına ilişkin hedefleri hakkında şunları söyledi:

“MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. olarak, kurulduğumuz günden bu yana tüm müşterilerimizi ‘Yaşam Boyu İş Ortağı’ olarak gördük. Bu kapsamda, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile müşterilerimize satış sonrasında 7/24 kesintisiz hizmet sunuyoruz. Bir taraftan servis ağımızı daha modern tesisler ve ilave noktalar ile yaygınlaştırmaya devam ederken, diğer taraftan da servislerimizi güncel teknolojik altyapı ile donatarak, müşterilerimize daha etkin hizmet veriyoruz.

2022 yılı sonunda İstanbul Anadolu Yakası ve 2023 yılı hemen başında Antalya ve Kayseri’de ilave servis noktalarını müşterilerimizin hizmetine sunduk. Çorlu, Erzurum ve İzmir’de ise, mevcut tesislerimizi 2023 yılı içerisinde yeni noktalara taşıyacağız. Bu çerçevede Çorlu’da 7.500 m2, Erzurum’da 4.000 m2 ve İzmir’de 2.500 m2 kapalı alan üzerine servis inşaatlarımız devam ediyor. Yıl ortası itibarı ile her iki bölgede de servis faaliyetlerimiz yeni ve daha modern tesislerde devam edecek.

man-afis-maksimumguvenlik-70x100-v2-002.jpgBakım paketlerimiz ile müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz

Bunlarla birlikte geleneksel olarak, yıllardan beri öncülüğünü yaptığımız kapsamlı bakım paketi hizmetlerimiz ile MAN marka araçların hem en doğru ve en yetkin servis hizmetini almasını sağlıyoruz. Bu sayede de müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz. Almanya merkezden aldığımız desteklerle bu hizmetleri müşterilerimize çok uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Bakım paketlerimizi genel olarak; Comfort, ComfortPlus ve ComfortSuper olmak üzere üç farklı seçenekte sunuyoruz. Buna ilaveten müşterimize kullanım koşullarına ve araç parkına göre, farklı kombinasyonlarda özel hizmet paketleri veya yerinde hizmet seçenekleri de sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi, sadece sıfır araçlar için değil, MAN TopUsed üzerinden satılan ikinci el araçlar için de yaygın bir şekilde kullanıyoruz. Bu çerçevede çekicilerde yaştan bağımsız 1.100.000 km’ye, şehirlerarası otobüslerde ise yine yaştan bağımsız 2.000.000 km’ye kadar farklı bakım paketi seçenekleriyle müşterilerimize destek oluyor, her daim yanlarında oluyoruz.

2023’te yedek parça ciromuzu € bazında %38 arttırdık

2023 yılında da bir taraftan nihai müşterilere, diğer taraftan ise servislerimize yönelik düzenlemiş olduğumuz kampanyalar ile orijinal yedek parça kullanımını yaygınlaştırmayı hedefledik. Düzenlemiş olduğumuz kampanyalar ile 2023 yılında yedek parça ciromuzu bir önceki yıla oranla € bazında %38 arttırmayı başardık. Yetkili servislerimizde takılan orijinal yedek parçalar 2 yıl garantiye sahip. Böylelikle müşterilerimizin yüksek kaliteli ve daha dayanıklı ürünler ile güvenli sürüşler yapmalarını sağlıyoruz. Merkezden aldığımız desteklerle, müşterilerimize yönelik avantajlı kampanyalarımızı 2024 yılında da sürdüreceğiz.

2024 yılında da yeniliklerimiz devam edecek

Müşterilerimiz ile sürdürülebilir iş modelleri yaratmak, MAN Müşteri Hizmetleri olarak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu çerçevede müşterilerimizin iş modellerini anlamak, onların işlerini basitleştirmek ve ortak kazan-kazan modelleri üretmeyi kendimize hedef seçmiş durumdayız. Dijitalleşen dünyada teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, müşterilerimize daha iyi hizmet verme çabamız da, ‘yaşam boyu iş ortağı’ felsefemiz doğrultusunda, 2024 yılında da yeniliklerimiz devam edecek.

man-cumhur-kutlubay-2.jpgCumhur Kutlubay: MAN TGE ve ikinci elde önemli başarılara imza attık

MAN TopUsed, 2023 yılında avantajlı kampanyaları, müşteriyi düşünen çözüm önerileri ve hizmet kalitesi ile ikinci elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresi oldu.

2023’te hem hedeflerine hem de yüksek müşteri memnuniyetine ulaştıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, “MAN TopUsed olarak, yıl içinde müşterilerimize sunduğumuz avantajlı kampanyalar sayesinde zorlu bir yılı, başarıyla geride bıraktı. Özellikle sektörde öncülük ettiğimiz kişiye özel uzatılmış garanti ve bakım paketlerinin yanı sırda finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile zorlu bir yılı başarıyla tamamladık. Ayrıca şehirlerarası otobüs pazarında da müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirdiğimiz özelleştirilmiş finansman desteği ve satış sonrası hizmetlerimizle önemli bir satış başarısına ulaştık” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2023 yılı gelişmeleri ve 2024’e ilişkin beklentileriyle ilgili olarak, şunları söyledi:

“2023 yılı gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde meydana gelen olaylar nedeniyle hepimiz için zor bir yıl oldu. Şubat ayında ülke olarak, çok büyük bir deprem felaketi yaşadık. Bu zorlu süreçte yine el ele vererek, dayanışma içinde yaralarımızı sardık. Biz de MAN Ailesi olarak, Almanya merkezimizin de katkıları ile gerek araç gerek farklı alanlardaki ihtiyaçlar noktasında bölgeye ve bölge belediyelerine destek olmaya gayret ettik.

2023 yılında birbiri ile zıt iki ayrı dönemi yaşadık

2023 yılı, aynı zamanda ticari araç segmentinde ikinci el piyasasını açısından da çok değişken, öngörülmesi ve planlanması zor bir yıl oldu. Yıl içinde birbiriyle zıt iki ayrı dönemi yaşadık. Yılın ilk yarısında sıfır araç tedariğinin sınırlı olmasının da etkisi ile ikinci el araç satışımız, beklentilerimizin üstüne gerçekleşti. Enflasyon etkisi ile fiyatlardaki hızlı artış ve kısıtlı araç sayısı nedeniyle de satılan araçların yerine yenisini koymamız neredeyse imkanız hale geldi. Yılın ikinci yarısında ise, faiz oranlarındaki artış trendi, kredi imkanlarının kısıtlanması gibi faktörler ve sıfır araç arzındaki artış sebebiyle çok ayrı bir tablo oluştu. Bu durum haliyle ikinci el araç satışlarını ve karlılıklarını da negatif yönde etkiledi.

Şehirlerarası otobüs pazarında satışlarımızı artırdık

2023, ikinci el şehirlerarası otobüs pazarında da önemli başarılara ulaştığımız bir yıl oldu. Pandemi sürecinde yaşanan turizm ve taşımacılık sektöründeki daralma, 2023 yılında geçmişten gelen taleple birlikte güçlü bir yükseliş gösterdi. Biz de MAN TopUsed olarak, şehirlerarası otobüs pazarında, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş finansman desteğimiz, cazip kampanyalarımız, uzatılmış garanti ve bakım paketlerimiz gibi satış sonrası hizmetlerimizle önemli bir satış başarısına ulaştık.

man-topused.jpg“2024’te yine 2023’e benzer bir gelişim süreci öngörüyoruz”

2024 yılı hepimizin bildiği üzere bir seçim yılı. Dolayısıyla tüm seçim yıllarında olduğu gibi bu dönem de yine öngörülmesi ve planlanması zor belirsizlikleri beraberinde getiriyor. Biz özellikle 2023 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan durumun 2024 yılının en azından ilk yarısında benzer şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Öngörülerimiz, ekonomi yönetiminin bir süredir ortaya koyduğu sıkılaşma adımlarına devam edeceği yönünde. Biz de stratejilerimizi, bu beklentiler çerçevesinde oluşturuyoruz.

Zor bir yılın ardından şimdi yeni hedeflerle yepyeni bir yıla giriyoruz. Temennimiz; 2024 yılının başta ülkemiz olmak, üzere tüm dünyaya huzur ve barış getirmesi. Biz de MAN TopUsed Ailesi olarak, yeni beklentilerle girdiğimiz 2024 yılında da yine müşterilerimize ve paydaşlarımıza standartlarımızdan ödün vermeden en iyiyi ve en ideali sunmaya devam edeceğiz.”

“HTA pazarı, ilk 3 çeyrekte yüzde 60’lık bir artış yakaladı”

“2023 yılı içinden geçtiğimiz zorlu süreçler nedeniyle hepimiz için zor bir yıl oldu. Türkiye hafif ticari araç sektörü bazında 2023 yılına baktığımızda, öngörülmesi ve planlanması çok zor bir yılı geride bıraktık. 2023, olumlu rüzgarların estiği bir yıl olarak başladı. 2022 yılından bu yana kısıtlı araç arzı nedeniyle ertelenmiş olan araç taleplerine, düşük faizli kredi olanlarının ve enflasyonist baskıların eklenmesi ile pazar önemli bir artış ivmesi yakaladı. Buna bağlı olarak, yılın ilk 3 çeyreğinde hafif ticari araç pazarı bir önceki dönemle kıyaslandığında, çok büyük bir gelişim gösterdi ve yaklaşık yüzde 60 oranında bir artış yakaladı.

Artan faiz ve kısıtlı kredi imkânı düşüşe yol açtı

İkinci el pazarında, yılın ilk 9 ayında yakalanan bu olumlu hava, yılın son çeyreğinde yerini durağan bir seyre, hatta düşüşe bıraktı. Ekonomi yönetiminin, enflasyonu kontrol altına alabilmek için yıl içinde düzenli olarak faiz artışına gitmesi, yine bunun yanında kredi olanaklarının ciddi anlamda kısıtlanması 3’üncü çeyreğin sonunda başlayan ve son çeyrekte de kendisini net bir şekilde hissettiren bir talep düşüşünü beraberinde getirdi. İkinci el pazarı, ekonomide yaşanan bu gelişmelerle birlikte yılı da düşüşle tamamladı.

2023’te ürün portföyümüze önemli araç tiplerini ekledik

MAN olarak 2023 yılını değerlendirdiğimizde genel anlamda çok başarılı bir yıl geçirdik. Yıl içinde mutluluk verici pek çok gelişme yaşadık. Öncelikle 2023 yılında ürün portföyümüze önemli araç tiplerini ekledik. Bunların bir kısmı daha önce ürün portföyümüzde yer alan araçlar olurken, bir kısmı da portföyümüze ilk kez eklenen araç tiplerinden oluştu.

Bu yıl ürün portföyümüze, panelvan ürün grubunda sunduğumuz 4X4 çekiş sistemini, şasi kamyonetlerde de sunar hale geldik. Bunun yanında, 9+1’den 15+1 koltuk sayısına sahip önden çekişli 177 hp minibüs tipi araçlar da portföyümüze eklendi. Ayrıca pandemi döneminde üretimi ertelenen, tedarik nedeni ile aksamalar yaşadığımız, ekstra uzun şasi, arkadan itişli, süper tek teker, 163hp, yeni tip Euro6e motor tipinde 16+1 ve 19+1 koltuklu minibüslerimizi de müşterilerimizin kullanımına sunduk.

Yeni partnerlerimiz gücümüze önemli bir güç kattı

2023 yılı içerisinde araç satmanın yanında, aynı zamanda etki ve hizmet alanımızı genişletme noktasında da önemli adımlar attık. Özellikle geçen yıl başlayan satış ve servis ağımıza yeni partnerlerin eklenmesi süreci, 2023 yılında da hız kaybetmeden devam etti. Yeni bayi ve servisler ile satış ve servis altyapımızı daha da genişlettik, güçlendirdik.

Özellikle de hafif ticari araçlar açısından değerlendirildiğinde önemli bir pazar olmasının yanında, aynı zamanda yoğun araç trafiği açısından kritik öneme sahip geçiş noktaları olan Kocaeli, Kayseri ve Antalya’da aramıza yeni iş ortaklarımız katıldı. Bu katılımlar, bu bölgelerde gücümüze çok önemli bir güç kattı. Bu sayede söz konusu bölgelerde önemli projelere imza atarak, yüksek oranda müşteri memnuniyetine ulaştık. 2024 yılında da yine yeni katılımlarla ülkemiz genelindeki etkinliğimizi daha da genişletmeyi ve müşterilerimiz için daha geniş bir alanda ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz.

man-tge-minibus.jpgFilolar için de TGE tercih sebebi oldu

2023 yılı, TGE aracımız açısından çok olumlu geçti. Önceki yıllarda gerek araç adedimizin kısıtlı olması, gerekse de piyasada yeni bir oyuncu olmanın getirdiği nispeten sınırlı bilinilirlik nedeniyle filo alımlarında TGE, çok beğenilmesine rağmen sınırlı miktarda tercih ediliyordu. Bu yıl ise, özellikle hafif ticari araçlar açısından değerlendirildiğinde çok önemli pazar ve bunun yanında, yine araç trafiği kritik öneme sahip geçiş noktaları olan İstanbul, Bursa, Ankara ve Antalya gibi önemli pazarlarda müşterilerimize yaptığımız adetli satışlarla, MAN TGE’yi yeni bir seviyeye taşıdık. Özellikle de önemli filo satışları ile MAN TGE’nin hem bireysel kullanım, hem de filolar için cazip ve karlı bir yatırım aracı olduğunu kanıtladık. Bundan sonra da en büyük amacımız; yeni müşterileri ürünlerimizle tanıştırmak ve onların da şu anki müşterilerimizin aldığı yüksek kalitede servis ve satış hizmetimizi deneyimlemelerini sağlamak olacak.

man-aile.jpg