SOCARveBP, Türkiye’de petrokimya alanında yeni bir iş ortaklığı planlıyor

Bu haber 20 Aralık 2018 - 12:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SOCARveBP, Türkiye’de petrokimya alanında yeni bir iş ortaklığı planlıyor

  • BP ve SOCAR Türkiye, dünya standartlarında bir PTA, P-Ksilen ve aromatik ürünler tesisi kurmak ve işletmek için iş ortaklığı olasılığını değerlendirmeye aldı.
  • Tesisin, SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki Özel Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanıyor. Söz konusu bölgede yakın tarihte faaliyete geçen STAR Rafineri ve Petkim tesisleri bulunuyor.
  • SOCAR tesisleri ve altyapısıyla sağlanacak entegrasyonun, proje maliyetlerini ciddioranda aşağı çekmesi bekleniyor.
  • Tesis, BP’nin endüstrinin önde gelen patentli en son teknolojisini kullanacak.
  • BP’nin ve SOCAR’ın bölgedeki uzun soluklu işbirliğini güçlendirecek.

 

BPve SOCAR Türkiye, Türkiye’de dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak veişletmek amacıyla iş ortaklığı kurma olasılığını değerlendirmek üzere ‘Çerçeve Anlaşması’(HoA)imzaladığını bugünduyurdu.

 

Aliağa’da kurulması değerlendirilen tesis, yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840.000 ton P-Ksilen (PX) ve 340.000 ton benzen üretecek. PTA; gıda ve içecek kapları, ambalajlama malzemeleri, kumaş, film ve diğer tüketici ve sanayi uygulamaları da dahil pek çok ürünün hammaddelerinden biri olan polyester üretiminde kullanılıyor.

 

HoA’nın imzalanması sonrasında BP ve SOCAR Türkiye’nin tesis için tasarım çalışmalarına geçmesi bekleniyor. Burada planlanan tesisin yakınında yer alan ve her ikisi de SOCAR Türkiye’ye ait olan yeni STAR Rafineri’den ve Petkim’denhammaddelerin entegre bir şekilde kullanımına izin verecek bir tasarım söz konusu olacak.

 

SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, şunları söyledi: “Türkiye pazarına 2008 yılında Petkim’i satın alarak girdik ve o tarihten bu yana STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali ve Petkim RüzgârEnerjisi Santrali gibi dev projelere imza attık. SOCAR Türkiye’nin tüm projelerinin yer aldığı Aliağa’daki arazi, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk Özel EndüstriBölgesi statüsünü kazanarak tarihe geçti.Yeni tesisin, SOCAR’ın diğer tesislerinden elde edilen hammadde ve altyapı kaynaklarına çok yakın konumlanacak olması,rekabet bakımından büyük avantaj sağlayacaktır. Türkiye’nin Ege Denizi kıyısından dünya pazarlarına açılan kapısı olan Aliağa’da inşa edilmiş büyükrafineri ve petrokimya tesisimizin sunduğu imkânlardan yararlanarak, kardeş iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomilerine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

 

BP’nin Global Aromatik Ürünler Birimi CEO’suLuis Sierra şu açıklamada bulundu:“Bu tesis, hayata geçirildiği takdirde, Batı Yarımküre’nin en büyük entegre PTA, PX ve aromatik ürünler kompleksi olmasının yanında BP’nin de Çin’in Zhuhai bölgesinde yirmi yıl önce açtığı tesisinden bu yana aromatik ürünler alanındaki ilk büyük yatırımı olacak. BP’nin alanında lider tescilli teknolojisi ile SOCAR’ın yeni rafinerisiyle sağlanacak entegrasyonun bir araya gelmesiyle, Türkiye’nin büyümekte olan polyester ambalajlama ve tekstil sektörüne hizmet verecek mükemmel bir platforma sahip olacağız. Rekabet gücü yüksek olan bu tesisin kurulmasına dair yapacağımız incelemelerde hem BP’nin hem de SOCAR’ın güçlerinden yararlanmak istiyoruz.”

 

Muhtemel bir ortak yatırım konusunda 2019’da kesin bir karara varmak üzere çalışmalarını sürdüren BP ve SOCAR’ın böyle bir karar almaları halinde 2023’te yeni tesisin devreye alınması söz konusu olacak.

 

BP’nin en son geliştirdiği patentli PTA teknolojisi, diğer PTA teknolojileriyle kıyaslandığında hem sermaye hem de işletme masrafları konusunda muazzam bir tasarruf sunuyor. Enerjiyi çok daha verimli bir şekilde kullanan bu teknoloji, pazardaki benzerlerine kıyasla daha az suya ihtiyaç duyuyor ve daha az katı atığın ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

BP ve SOCAR, Azerbaycan ile Türkiye’nin yanı sıra, bu yılın başlarında üretime başlayan; Türkiye’ye ve diğer ülkelere doğalgaz ihraç eden Azerbaycan’daki Şahdeniz-2 gaz projesi de dahilolmak üzere daha geniş bir coğrafyada bir dizi geniş çaplı petrol ve doğalgaz üretimi ve taşıma projelerinde uzun soluklu bir ortaklık anlayışıyla hareket ediyorlar.

 

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, şu açıklamada bulundu: “Teklif edilen bu yeni yatırım hem SOCAR hem de Türkiye için ‘kazan-kazan’ durumu sunuyor. Bu sayede, Türkiye’deki petrokimya piyasasındaki payımız artarken,bu ürünlerin Türkiye’ye ithalini de azaltarak, dış ticaret açığının düşmesine katkıda bulunacak. Türkiye’deki tüm projelerimizde bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.”

 

BP Türkiye Başkanı Mick Stump ise şunları söyledi: “Bu büyüklükteki olası doğrudan yatırım, BP’nin 100 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürdüğü Türkiye’de petrokimya alanında yapacağımız ilk öz sermaye yatırımımız olabilir. Türkiye, Batı ile Doğu, tüketiciler ile üreticiler arasında adeta bir köprü görevini görürken hızla büyüyen ekonomisi, cazip yatırım fırsatlarına kapı açıyor.”

 

 

 

  • Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), yurtiçi ve uluslararası pazarlarda petrol ve gaz sahalarının araştırılması, petrol, doğalgaz ve gaz yoğuşuklarının üretimi, işlenmesi ve taşınması; petrol ve petrokimya ürünlerinin pazarlanması ile sanayi tesislerine ve bireysel tüketicilere doğalgaz satışı gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.
  • SOCAR TURKEY ENERJİ A.Ş (SOCAR Türkiye), Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin bağlı bir kuruluşu olup enerji sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği 14,2 milyar dolar tutarında yatırımıyla Türkiye’nin en büyük uluslararası yatırımcısı konumundadır. SOCAR Türkiye’nin yatırımları arasında, Türkiye’nin önde gelen petrokimya ürünleri üreticisi Petkim, 2018 yılında faaliyete geçen STAR Rafineri, Hazar Denizi doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinin en büyük ve önemli parçası olan TANAP ve Türkiye’nin Ege Bölgesi’ndeki en büyük konteyner terminaliolan Petlim yer almaktadır.
  • Türkiye’de yüzyılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren BP, ülkenin ve bölgenin en büyük yatırımcıları arasındadır. BP’nin Türkiye’de önemli yakıt, madeni yağ ve havacılık kuruluşları bulunmaktadır. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının ortağı ve işletmecisi olup TANAP projesinde tek çok-uluslu hissedar konumundadır.
  • BP ile SOCAR’ın Azerbaycan’daki petrol ve gaz sektöründeki ilişkileri uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Ortaklık alanları arasında Azeri-Çırak-Güneşli petrol sahası işletme faaliyetleri, Şahdeniz gaz sahası işletme faaliyetleri, BTC petrol ihracat boru hattı ile SCP, TANAP ve TAP doğal gaz boru hatları yer almaktadır. BP ile SOCAR aralarında, Shafag-Asiman, Blok D230, Absheron Yarımadası Sığ Suları ve Gobustan üretim paylaşım sözleşmeleri de imzalamışlardır.
  • BP, 1990’lardaki geleneksel PTA teknolojisiyle karşılaştırıldığında, yeni nesil PTA teknolojisi sayesinde sera gazı (SG) emisyonunda %65, su boşaltımında %75 ve katı atıklarda ise %95 düşüş sağlandığını tahmin etmektedir.

 

* BP’nin 2016 yılında yapılan Enerji İşleme Teknolojisinin Değerlendirilmesi adlı kurum içi analizinden alınmıştır. Bu kurum içi analizdeki veriler, BP’nin altı PTA üretim tesislerinden gelen gerçek faaliyet verilerinden derlenmiştir.

 

 

Diğer sorularınız için:

 

SOCAR Halkla İlişkiler ve etkinlikler departmanı, Bakü: +994 12 5210369, press@socar.az

SOCAR Türkiye İletişim Ofisi, İstanbul: +90 212 305 0114, basin@socar.com.tr

BP Basın Ofisi, Londra: +44 (0)20 7496 4076, bppress@bp.com

Uyarı bildirimi:

Amerika Birleşik Devletleri 1995 tarihli Özel Menkul Kıymet Davaları Reform Yasasının (ÖMKRY) “güvenli liman” hükümlerinden yararlanmak için, BP aşağıdaki uyarı bildirimini yayınlamaktadır. Bu basın bülteninde, BP’nin finansal durumu, faaliyet ve iş sonuçları ile bu kalemlere ilişkin belirli plan ve amaçlarıyla ilgili olarakgeçmiş olaylar veya durumlarla ilgili olmayan, ileriye dönük ve geleceğe dair belirli beyan ve bildirimler bulunmaktadır. Bu bildirimler, her zaman olmamak kaydıyla genellikle “gelecek”, “beklenmektedir”, “amaçlanmaktadır”, “büyük olasılıkla”, “niyetindedir”, “inanmaktadır”, “öngörmektedir” “planlamaktadır” “göreceğiz” veya benzer ifadelerle sunulmaktadır. Gerçek sonuçlar, en son Faaliyet Raporumuzda, 20-F Formu “Risk Faktörleri” başlığı altında ve en yakın tarihli resmi raporlarımızın herhangi bir tanesinde belirtilen risk faktörleri de dâhil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak bildirimlerde ifade edilen rakamlardan farklılık gösterebilir.

 

En son faaliyet raporumuza, 20-F Formu ve diğer dönemsel sunumlara, www.bp.com adresindeki web sitemizden ulaşabilirsiniz veya 1-800-SEC-0330 no’lu telefonu arayarak veya www.sec.gov sitesini ziyaret ederek SEC’ten temin edebilirsiniz.