AKKUYU’DA NOVOVORONEJ’DE YAŞANAN BÜYÜK DEĞİŞİM BEKLENİYOR

Bu haber 21 Şubat 2019 - 21:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AKKUYU’DA NOVOVORONEJ’DE YAŞANAN BÜYÜK DEĞİŞİM BEKLENİYOR

ESKİ BÜYÜKECELİ MUHTARI İLYAS BÜYÜK:

“TÜRKİYE NÜKLEER SANTRALE 30-40 YIL ÖNCE SAHİP OLMALIYDI”

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) bölge halkı için umut oldu. Uzmanlar, Akkuyu’nun Rusya’daki ‘ikiz kardeşi’ olarak nitelendirilen Novovoronej-2 NGS’nin, kurulduğu Voronej bölgesinde yarattığı ekonomik ve sosyal dönüşümü örnek gösterirken,santralin yeni iş fırsatları yaratacağına da dikkat çekiyor.

Santrale en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli Mahallesi’nde vatandaşlar ise NGS ile birlikte bölgede, ekonomik ve sosyal canlanma oluşmasını bekliyor. “Büyükeceli’de, Gülnar’da yaşayan vatandaşlar olarak NGS’nin bize sağlayacağı katkıları görmek için heyecanla bekliyoruz” diyen Eski Büyükeceli Muhtarı İlyas Büyük “Tüm dünyada NGS’ler, bulunduğu bölgeyi her açıdan güçlendiriyor. NGS’de çalışan mühendisin, teknik elemanın burada yaşamasını; NGS ile birlikte bölgemize hastane, alışveriş merkezi, okul gibi çok sayıda yeni yatırımın gelmesini umut ediyoruz. Bölgede istihdam fırsatı oluşturacağına, gençlerimize yeni iş fırsatları sunacağına inanıyoruz” dedi.

KADERİMİZİN OLUMLU YÖNDE DEĞİŞECEĞİNE İNANIYORUZ

Emekli olduktan sonra 5 yıl Büyükeceli’de muhtarlık yapan Büyük, “Biz Gülnar’a ve Büyükeceli’ye canlılık gelmesini bekliyoruz. Ekonomimizin güçlenmesini, santralin istihdama katkı sağlamasını istiyoruz. Çünkü burada herkes nüfusun artmasını, ürettiğini satarak para kazanmayı hedefliyor. Köyümüz göç veriyor. Buranın halkı ya Mersine, ya Gülnar’a, ya Silifke’ye gidiyor. Bu durumun, bölgemizin kaderinin NGS’nin işletmeye alınması ile olumlu yönde değişeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin arttırılması çağrısında bulunan Büyük, “Yetkililerin bu konuda bizi biraz daha aydınlatması, hepimiz için faydalı olacak. Daha önce düzenlenen açık kapı etkinlikleri, sanayicileri-tedarikçileri bilgilendirme seminerleri, halkı ve medyayı bilgilendirme seminerleri, Mersin Bilgilendirme Merkezi’nin faaliyetleri, bunlar çok güzel adımlar. Büyükeceli ve Gülnar’da bu tarz etkinliklerin çoğalmasını, bölgemizin sosyal açıdan da canlanmasını talep ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“BENİM ÜLKEM NİYE DİĞER ÜLKELERDEN GERİ KALSIN?”

Türkiye’nin 30-40 yıl önce nükleer santrale sahip olması gerektiği görüşünü dile getiren İlyas Büyük “Nükleer santral bizim ülkemizin ihtiyacı. Bakın Fransa’ya, orada 58 nükleer santral çalışıyor; elektrik ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını nükleer santralden karşılıyor. Turizm ülkesi, tarım ülkesi Fransa’da santral çalışırken, bizim ülkemizde yapılan santrale hala karşı çıkılıyor. Burada yaşamayan, belki Türkiyeli bile değil, nükleer karşıtları geliyor santrale karşı çıkıyor. Bir başkası yıllar öncesinden bu teknolojiyi kullanıyorsa biz çok geç kaldık. Santralin nimetlerinden faydalanmak için çok geç kaldık. Gelmiş geçmiş hükümetlerin ihmali. Bunun ceremesini vatandaş olarak bizler çekiyoruz. Türkiye’de bunun çok önceden yapılması gerekirdi” şeklinde konuştu.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN SANTRALİ, TEKNOLOJİK ÜSTÜNLÜĞÜ VAR

Nükleer güç santrallerinin sanayi üretimi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Eski Büyükeceli Muhtarı İlyas Büyük şunları söyledi:

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali sanayiye de faydalı olacak. Çünkü sürekli, kesintisiz elektrik sağlanacak ve üretim sürecek. Sürekli enerji varsa Türkiye daha çok üretecek, daha çok kazanacak. Gelişmiş ülkelere bakın. Amerika, Rusya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin, Kanada, İsveç… Hepsinin nükleer santralleri var. Hepsinin teknolojik üstünlüğü var. Bizim, Türkiye olarak hızlıca bu seviyeye gelmemiz, daha da geç kalmamız lazım.”

İKİZİ, VORONEJ’İ DÖNÜŞTÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 3 Nisan 2018’de temeli atılan Akkuyu NGS’nin bölgede oluşturacağı canlılık heyecanla beklenirken, uzmanlar santralin Rusya’daki ‘ikiz kardeşi’ olarak nitelendirilen Novovoronej-2 NGS’nin, kurulduğu Voronej bölgesinde yarattığı dönüşüme dikkat çekiyor. Don Nehri kıyısında 54 yıldır faaliyet gösteren santral ve yeni devreye alınan ünitelerinde Rusya’nın VVER (basınçlı su reaktörleri) tipi reaktörleri kullanılıyor. Nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olan bölgenin elektrik ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan santral, aynı zamanda 1986 yılından beri Novovoronej şehrinin ısınma ihtiyacının yüzde 50’sini sağlıyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından Akkuyu NGS’ye referans olarak kabul edilen Modern 3(+) nesil VVER-1200 reaktörlerine sahip Novovoronej-2, bölgedeki binlerce kişiye için de istihdam olanağı oluşturuyor.

“VORONEJ’DEKİ GELİŞİMİN BENZERİ AKKUYU’DA DA YAŞANACAK”

Geçtiğimiz aylarda Novovoronej NGS’yi ziyaret eden Türk gazetecilere, Novovoronej-2 Başmühendis Yardımcısı Igor Gusev, Mersin’de kurulumu devam eden Akkuyu NGS’nin, Novovoronej-2 projesi esas alınarak yapıldığını anımsattı. Gusev’in bölge halkına önümüzdeki süreçte yaşanacaklar için ışık tutan açıklamaları şöyle:

“Santralin 6’ncı ünitesi 2017 yılında devreye girdi. Yılda 8 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretiliyor. Üretim çok sabit, hedeflere her yıl başarıyla ulaşıyoruz. Enerji ünitelerimizin devreye girmesiyle birlikte bölgemiz ekonomik açıdan daha avantajlı hale geldi. Yatırımcıların imkanlarının artmasının yanı sıra, genç nesil için istihdam olanağı doğdu. Novovoronej-2 ile birlikte bölgemizde sağlanan ekonomik gelişmelerin benzeri Akkuyu bölgesinde de yaşanacak. Çünkü bir nükleer santral ünitesi kurulduktan sonra proje bununla bitmiyor. İnşaat bittikten sonra işletme aşamasına geçiyor. İşletme personelinin yanı sıra ekipmanların bakımı, servisi, onarımı gibi birçok alanda personele ihtiyaç duyuluyor. Yani yeni istihdam alanları daha yaratılıyor. Akkuyu NGS projesi Türkiye için yeni bir milat olacak.”