YENİ DÜZENLEMEDEN SONRA SIFIR ARAÇ MI İKİNCİ EL ARAÇ MI SORUSU TEKRAR GÜNDEMDE

Bu haber 12 Nisan 2019 - 7:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YENİ DÜZENLEMEDEN SONRA SIFIR ARAÇ MI İKİNCİ EL ARAÇ MI SORUSU TEKRAR GÜNDEMDE

Araç satın almak isteyenler, aracını değiştirmek için fırsat kollayanlar, sıfır araçların pahalı olması nedeniyle alternatif olarak ikinci el araç piyasasına yöneldiler. Araç hakkında yeterli bilgi donanımına sahip olmadığından ikinci el piyasasına güvenemeyen alıcılar, 1 Nisan’daçıkan yeni ekspertiz düzenlemesiyle birlikte gönül rahatlığıyla kendilerine ikinci el araç bakmaya başladı.Konuyla ilgili TÜV SÜD D-ExpertGenel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ Yeni düzenlemeyle birlikte alıcılar ikinci el araç ticaretinde sürprizlerle karşılaşmayacağı gibi profesyonel ekspertizhizmetinin sağladığı avantajlar sebebiyle de güven içinde ikinci el otomobil sahibi olabilecekler ‘’ dedi.

İkinci el araba alırken en çok çekinilen nokta aracın bakım geçmişi. Bu sebeple insanlar hasarlı araçları satın aldıkları gibi, tam tersine ikinci el almaktan tamamen de vazgeçebiliyorlardı.Yeni düzenlemede getirilen ikinci elde ekspertiz raporu zorunluluğuyla,alıcılara güven ortamı yaratmak istenirken ikinci el araç piyasasına da hareketlilik sağlanması hedefleniyor.

Konuyla ilgili TÜV SÜD D-ExpertGenel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ İkinci el otomobillerle ilgili en büyük sorun, aracın kaza, tamir ve bakım geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasıydı. Yani sıfır araba aldığınızda ilk kullanıcı siz olacağınız için daha önce yaşanmış kazalar ve aracın geçmiş bakımı gibi konularda aklınızda bir şüphe olmuyor. Artık ikinci el araç satın alırken güvenilir bir kuruma ekspertiz raporu hazırlatılacağı için bu kaygılar tamamen ortadan kalkıyor. Oto Ekspertiz sayesinde aracın güncel durumu tespit ediliyor. Ekspertiz raporunda, aracın kaza geçmişi, değişen parçaları ve benzer bilgileri görüldüğü için alıcılar artık araçlarını güvenle satın alabiliyor.İkinci el piyasasına yeni yönetmelikle gelen güvenilirlik ortamı ise alıcıları ikinci el otomobile yönlendiriyor ‘’ dedi.