“Türkiye, Enerji Ticaretinin Merkezi Olacak”

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 10:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2 Gün Süren Enerji Zirvesi “Istrade 2019’dan” Sonuç;

“Türkiye, Enerji Ticaretinin

Merkezi Olacak”

Enerji sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getiren 4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019’da, Türkiye’nin yakın gelecekte “Enerji Ticareti Merkezi” olması konusunda büyük bir potansiyele ve bu konuda önemli avantajlara sahip olduğu vurgusu ön plana çıktı.

Zirveye katılan sektör temsilcileri enerji ticareti ve tedariği konusundaki gelişmelerin Türkiye’nin önemine işaret ettiğini belirterek “Ülkemiz birçok enerji transfer hatlarının merkezinde bulunuyor. Ulusal ve uluslararası birçok şirket ülkemizde enerji ticareti gerçekleştiriyor. Türk akımı gibi projeler tamamlandıkça ülkemiz enerji ticaretinin merkezi olacaktır. Sektörümüz şeffaf ve öngörülebilir bir sektör. Finansal sürdürülebilir öngörü anlamında gelişmeler sağlandı ve bunun devam etmesini umuyoruz. Tekrar analiz edilip değişmesi gereken konularda adımlar atılabilir. Önümüzdeki dönemde yapacağımız yatırımlar için destek bekliyoruz” açıklamasını yaptılar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’inde görüntülü mesaj gönderdiği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın açılış konuşmasını yaptığı zirvede, sektör temsilcileri mevcut sorunlarını ve çözüm yollarını da masaya yatırdılar. Konu başlıkları arasında finansman, gelecek trendleri, Türkiye’de Gaz Ticareti, Elektrik Piyasalarında Ticaret ve Perakende, Bölgesel Elektrik ve Gaz Ticareti veAkaryakıt Ticareti gibi konular vardı.

“Doğalgaz Fiyatı Serbest Piyasa Dinamiklerine Göre Oluşmalı”

Doğalgaz sektörünün de değerlendirildiği zirvede sektör temsilcileri, doğalgaz piyasasında çok dalgalanan fiyat ortamında gelecek planlarını net bir şekilde yapamadıklarını belirttiler. Taban-tavan fiyat uygulamasını belli bir aralıkta sağlanması gerektiğini de işaret eden sektör temsilcileri “Fiyat, önceden değil, serbest piyasa dinamiğine göre oluşmalıdır. Bu durum hizmet alan tüm sektörlerin plan yapmalarını kolaylaştıracak ve daha verimli işletmeler haline gelmesinin önünü açacaktır ” şeklinde konuştular.