Mercedes-Benz Türk Trafik Haftası’nı kutluyor

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 22:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mercedes-Benz Türk Trafik Haftası’nı kutluyor

  • İlköğretim çağı çocukların trafik bilgisi ve farkındalığını artırmak ve trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmalarını sağlamak üzere 2013’ten günümüze MobileKids Trafik Eğitim Projesi’ni sürdüren Mercedes-Benz Türk, 4-10 Mayıs tarihleri arasında Trafik Haftası’na dikkat çekiyor.

 

Mercedes-Benz Türk, 4-10 Mayıs tarihleri arasındaki “Karayolu Trafik Haftası”nı kutluyor. Trafik güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak için tüm dünyada her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü” ve bu günü takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak kabul ediliyor. Mercedes-Benz Türk ise yıl boyunca yaptığı etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri ile kurumsal vatandaşlık görevlerini yerine getiriyor.

MobileKids Trafik Eğitim Projesi

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğiyle yürütülen MobileKids Trafik Eğitim Projesi’nde bugüne kadar 13 ilde, 46 okulda 21 bin’den fazla öğrenciye birebir trafik eğitimi verildi. Mercedes-Benz Türk, ana şirketi Daimler AG’nin 2001 yılında Almanya’da başlattığı, 2013 yılında ise TEGV ile birlikte Türkiye’de hayata geçirilen, dünyanın ilk ve en büyük yol güvenliği girişimi olan MobileKids Trafik Eğitim Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim etkinlikleri, ilköğretim okullarının bahçelerine yerleştirilen Trafik Ateşböceği adındaki kamyonda düzenleniyor. Ateşböceği içerisindeki özel donanım ve malzemeler sayesinde çocuklar program içeriklerini bizzat uygulayabiliyor.

MobileKids Trafik Eğitim Projesi kapsamında 7-12 yaş arası ilköğretim çağı çocuklarının trafik bilgisinin ve farkındalığının artırılması, trafikle ilgili kavramları öğrenmeleri, trafik becerisi ve tutumları kazanmaları hedefleniyor. Temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar gibi bölümlerden oluşan eğitimde, çocuklar yetkinliklerini artırma şansına sahip oluyor. Proje çerçevesinde bugüne kadar İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirde çocukların katılabileceği atölye ve interaktif trafik tiyatrosundan oluşan MobileKids etkinliği gerçekleştirildi.

İnternet üzerinden ve Moki App ile trafik eğitimi veriliyor

MobileKids projesinin bir diğer önemli ayağını oluşturan online eğitim sitesi ve Moki App sayesinde birebir ulaşılamayan öğrencilere eğitim, ailelerine de trafik ile ilgili bilgiler edinme imkanı sağlanıyor. MobileKids Türkiye web sitesini (tr.mobilekids.net) ziyaret eden veya Moki App’i tablet ve telefonlarına indiren çocuklar, proje kapsamında okulları ziyaret eden Ateşböceği’nde verilen eğitimin aynısını alabiliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan çocuklar, “Geleceğin Usta Şoförü” eğitim sertifikası alırken MobileKids’ten sürpriz hediye seti kazanıyor