ALMANYA VE İSPANYA’DAN NÜKLEER SEKTÖR İÇİN HEYETLER GELİYOR

Bu haber 21 Şubat 2020 - 10:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

NÜKLEERDE SANAYİCİLERİN İHTİYACI ULUSLARARASI İŞ AĞI

HEDEFİMİZ: NÜKLEER YATIRIMLARIYLA TEKNOLOJİDE
ÜRETİM ÜSSÜ OLMAK

Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği olan NPPES, Almanya ve İspanya’dan gelecek heyetlerin yanı sıra nükleer enerjide stratejik öneme sahip birçok ülkeden temsilciyi bir araya getirecek. NPPES, 4-5 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek

Türkiye’nin tek, dünyanın da sayılı nükleer enerji etkinliklerinden biri olan 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi (NPPES), sektörün önde gelen temsilcilerini buluşturmaya hazırlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) tarafından Ankara Sanayi Odası (ASO) ile birlikte düzenlenen NPPES, 4-5 Mart 2020’de Pullman İstanbul Convention Center’da gerçekleşecek.

Almanya ve İspanya’dan heyet olarak firma katılımlarının olacağı NPPES’e, Rusya, ABD, Ukrayna, Slovenya, Letonya, İtalya, Belçika ve Fransa’dan nükleerde söz sahibi olan birçok temsilci katılacak. Türkiye’deki nükleer yatırımlarının yanı sıra Ortadoğu ve Afrika’da hayata geçirilmesi planlanan 30 nükleer santral projesi için iş birliği yapmayı hedefleyen firmalar, hem Türk firmalarıyla alt yüklenici olarak çalışmak hem de proje partnerliği yapmak üzere ticari görüşmeler gerçekleştirecek.

Nükleer sektörde ticari bağları güçlendiren Fuar
Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği olan NPPES’in hem Türkiye’deki hem de Ortadoğu ve Afrika’daki nükleer yatırımlarındaki son gelişmeler ve iş fırsatları hakkında bilgi almak için önemli bir platform olduğuna dikkat çeken Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Korcan Kayrın, yerli ve yabancı katılımcıların güçlü ticari bağlar tesis ettiklerini de söyledi. Türk firmalarının nükleer sektörde daha aktif ve kararlı bir duruş sergilemelerinde NPPES’in önemli bir rol oynadığını ifade eden Kayrın, firmaların nükleer gibi stratejik bir endüstriye yapacakları yatırımların ülkemizin kazancı olacağını bildirdi. Kayrın, Türkiye’nin en son teknolojiyi kullanan nitelikli bir üretim üssüne dönüşmesinin en büyük hedefleri olduğunun da altını çizdi.

Sağlıktan haberleşme sektörüne kadar her endüstriyi nükleer destekleyecek
ASO olarak bu yıl da NPPES’in organizasyonunda yer aldıklarını açıklayan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise, nükleer enerji konusunda sanayicilerin beklentilerini karşılayacak uluslararası bir iş ağı oluşturulmasının önemli olduğunu ifade ederek NPPES’in bu konuda önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini belirtti. NPPES’in nükleer enerjide dünyada kilit pozisyonda yer alan oyuncuların katıldığı bir etkinlik olduğunu söyleyen ASO Başkanı, yabancı katılımcıların Türk üreticileri çok önemsediğini ve geleceğe dönük etkili ikili ticari görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Nükleer enerji yatırımlarının sadece enerji alanında değil sağlıktan haberleşmeye, ulaştırmadan uzay teknolojilerine kadar birçok ileri teknoloji gerektiren endüstride Türk sanayisini güçlendireceğini vurgulayan Özdebir, katma değeri çok yüksek olan bu sanayiden Türk üreticilerin çok daha fazla pay almasını sağlamak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.