Allison tam otomatik şanzıman donanımlı hibrid atık kamyonları: tam elektrikli bir kamyon kadar sarsıntısız, dizel kadar ekonomik ve güvenilir

Bu haber 21 Eylül 2020 - 10:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Thun, 13. August 2020, Beschaffung von drei Neuen Kehrichtfahrzeuge der Stadt Thun 2020. MAN TGS 28.430 6×2-4 LL mit kompaktem Radstand und Aufbau Contena-Ochsner AG inkl. Elektropaket/Hybridsystem. (Rolf Eicher/Eicherdigital)

Thun, 13. August 2020, Beschaffung von drei Neuen Kehrichtfahrzeuge der Stadt Thun 2020. MAN TGS 28.430 6×2-4 LL mit kompaktem Radstand und Aufbau Contena-Ochsner AG inkl. Elektropaket/Hybridsystem. (Rolf Eicher/Eicherdigital)


İsviçre’nin Thun Belediyesi’ne ait atık toplama filosuna üç yeni hibrid çöp toplama aracı katılıyor. Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Euro 6d dizel motorlara sahip araçların çöp toplayıcı üst yapısı ise tamamen elektrikle çalışıyor. Islak eldivenlerin bir çekmece içinde kurutulmasının yanı sıra arka taraftaki yükleme ekibi için tutacakların ısıtılması gibi özellikler de belediye personelinin daha konforlu ve verimli çalışması için neler yapılabileceğinin kanıtı oluyor.

Thun Belediyesi İnşaat Mühendisliği Dairesi, yenilikçi ve çevre dostu araçlar alanına öncülük ederek teknoloji söz konusuyken bir adım önde olmaya çaba gösteriyor. Bunun bir örneği de Thun’da 2018’den bu yana başarıyla kullanılan Volvo şasi üzerine yerleşik tam elektrikli Futuricum çöp aracı. Ancak tedarik maliyetinin yüksek olması ve aracın nispeten kısa bir süredir deneniyor olması, belediyeyi bir ara adım atmaya yönlendirdi. Ağustos 2020 itibariyle şehrin hizmet filosuna üç yeni hibrid atık toplama aracının eklenmesine karar verildi. Araçlar, Allison tam otomatik vites şanzıman donanımlı dizel kamyon motoruna sahipken araçta bulunan atık toplama sistemi tamamen elektrikle çalışıyor.

Yeni üç akslı MAN TGS 26.430 6×2-4 şasisi, direksiyon ile dümenlenebilir arka aks ve Stummer’ın Medium XLS çöp sıkıştırma sistemi, Allison 4000 SerisiTM retarderli şanzıman donanımına sahip 12.4 litre silindir hacimli, 316 kW yeni Euro 6d motor ile güçlendiriliyor. Thun Belediyesi Tedarik ve Güvenlik Başkanı Toni Zimmermann, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Euro 6d motor ve elektrikli çöp toplama üst yapısına sahip bu araç konfigürasyonunun, günümüz ihtiyaçları için gerçekten benzersiz bir bütünlük oluşturduğunu ifade ediyor.

Thun Belediyesi tam elektrikli kamyonların düzgün ve sarsıntısız kalkış performansı ile dizel araçların güvenilir ve ekonomik işleyişinin bir arada olduğu bir araç arayışındaydı.

Zimmerman, konu ile ilgili olarak; “Daha önce otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı (AMT) araçlarımız vardı ama beklentilerimizi pek karşılamıyordu. Dur-kalk sırasındaki sarsıntı, hem sürücülerimiz için hem de aracın arkasındaki yükleme ekibimiz için de son derece yorucu oluyordu. Elektrikli araçlardaki sarsıntısız işleyişin olabildiğince benzerini yakalayabilmek için tam otomatik şanzıman kullanmak istedik. Elektrikli araçlarda sarsıntı yaratacak dişli sistemleri yoktur ve bu da sürücü için olduğu kadar araçlarda çalışan personel için de büyük bir avantajdır” diye belirtti.

Bir şoför ve iki yükleme elemanı olmak üzere üç kişinin çalıştığı 26 tonluk hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonları, Thun’da yaklaşık 21.000 hanenin atığını topluyor. Evsel atıklar, ağır eşyalar, kağıt/karton ve çevreci atıklar gibi farklı toplama işlerini gerçekleştiren bu araçlar, bir yılda yaklaşık 15,000 kilometre yol kat ediyor ve 1,500 saat kadar çalışıyor.

Allison’ın patentli tork konvertörü ve güç kesintisiz vites geçişleri gibi özelliklerine sahip
Allison 4000 Serisi, şehrin zorlu topografyasına ve 600 metrelik yükseklik farkına mükemmel uyum sağlıyor. Tork konvertörü, motorun torkunu sarsıntısız şekilde arttırarak tekerleklere daha fazla güç aktarıp, aracın daha rahat kalkışını ve daha hızlı ivmelenmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, aktarma organlarının tamamını vites geçişleri sırasındaki titreşim ve sarsıntılardan koruyor. Titiz bir yavaşlıkla ilerleyen ve hassas ayar yapabilen araçlar, dar sokaklardaki çöp konteynırlarını daha kolay topluyor ve son derece düşük hızlarda çalışabiliyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, kusursuz ve kesintisiz güç sağlayarak ortalama hızı arttırıyor ve Thun şehrindeki gibi dik yokuşlarda bile daha yüksek verimlilik ve daha fazla sürüş konforu sunuyor.

Zimmermann, açıklamasında; “Allison şanzımanların tork konvertörü, aracın düzgün ve sarsıntısız kalkışını sağlayarak basamakta duran yükleyici personele büyük fayda sunuyor. Ayrıca, mükemmel sürüş konforu sebebiyle sürücüler de Allison tam otomatik şanzımanlardan son derece memnun” diyor.

Sıkıştırma sistemini çalıştıran lityum demir fosfat bataryanın her sabah tam dolu olmasını sağlamak için MAN TGS geceleri şarj istasyonuna bağlanarak atık toplama üst yapısı şarj ediliyor. Akü grubunun ve aksesuarların ilave ağırlığı, yaklaşık 1,020 kilogram. Şarj kapasitesi 54 kWh ve akünün verimli çalışma ömrü yaklaşık 2,000 şarj döngüsü oluyor.

Acil durumlarda, üst yapı işlevlerinin Allison şanzımandaki PTO ile çalıştırılabilmesi için araçlarda ikinci bir pompa bulunuyor.

Araçlarda, en gelişmiş güvenlik özelliklerine ek olarak, kış şartlarında buz ve kar üzerinde avantaj sağlayan ve İsviçre’de geliştirilen bazı özellikler de yer alıyor;
–Yükleme ekibi için tutacakları ısıtmak amacıyla çöp aracının arka tarafında bir ısıtma sistemi
–Egzozun üzerinde ıslak eldivenler için kurutucu görevi gören ve ısısını egzozun sıcaklığından alan bir çekmece

Ayrıca, Thun Belediyesi’nin bu yeni atık toplama araçlarının arka tarafında bir emme aygıtı yer alıyor. Üst yapıcı Stummer Kommunalfahrzeuge tarafından sunulan bu “Temizleme-Opsiyonu”, yükleme personelini ve yerel halkı bütün atık türlerinde bulunabilen bioaerosollere (toz, küf, virüsler, bakteriler) maruz kalmaktan koruyarak gözün tahriş olması ve solunum yolu hastalıkları gibi riskleri azaltıyor.

Zimmermann; “Bugünün modern araçları, aynı zamanda çalışanlar için iyi birer işyeri olmak zorunda. Bu yeni araçlarla mükemmel bir seçim yapmış olduğumuza inanıyoruz” şeklinde açıkladı.

Teknik Özellikler: Allison 4000 SerisiTM tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGS 26.430, 6×2-4 LL ve Stummer E-Power Arka Yükleyici Gövdesi Orta XLS

Son KullanıcıThun, İsviçre
Şasi (Üretici)MAN TGS 26.430 6×2-4 LL
Motor ModeliMAN D26, 12,4 l silindir hacmi
Motor Gücü316 kW
Torkmax. tork 2200 NM starting at 930 rpm
Egzoz Emisyon SınıfıEuro 6 d
ŞanzımanAllison Transmission 4000 Serisi™
Aks Aralığı 3.500 mm
Toplam Ağırlık 26 ton
Üst Yapıcı (Üretici ve model)Stummer arka yükleyici. Tam elektrikli çöp sıkıştırma sistemi, Orta XLS, E-Power, toplam kapasite 17,6 metreküp

Allison Transmission hakkında
Allison Transmission (NYSE – New York Borsası: ALSN), orta ve ağır hizmet tipi ticari araçlar ile ABD orta ve ağır taktik savunma araçları için dünyanın en büyük tam otomatik şanzıman üreticisi olmasının yanı sıra elektrikli hibrid ve tam elektrikli tahrik sistemleri dahil olmak üzere ticari araçlar için tahrik çözümleri tedarikçisidir. Allison ürünleri, kamyonlar (dağıtım, atık, inşaat, yangın ve acil durum), otobüsler (okul, transit ve tur otobüsü), karavanlar, arazi araçları ve ekipmanları (enerji, madencilik ve inşaat uygulamaları) ve savunma araçları (tekerlekli ve paletli) gibi çok farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılmaktadır. 1915’te kurulan Allison’ın Genel Müdürlüğü Indianapolis, Indiana, ABD’dedir. 80 ülkede faaliyet gösteren Allison Transmission’ın, Hollanda, Çin ve Brezilya’da merkez ofisleri ile Macaristan, Hindistan ve Amerika’da üretim tesisleri yer almaktadır. Allison dünya çapında 1,500 distribütör ve bayi lokasyonuna sahiptir. Allison hakkında daha fazla bilgi için allisontransmission.com adresini ziyaret edebilirsiniz.