İŞ DÜNYASININ YEŞİL LİDERLERİNE ÖDÜL

Bu haber 10 Nisan 2019 - 11:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI BELLİ OLDU

KARBON MUHASEBESİNİ İYİ TUTAN KURUMLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

İŞ DÜNYASININ YEŞİL LİDERLERİNE ÖDÜL

SÜT-D’DEN KARBON AYAK İZİNİ DÜŞÜREN ŞİRKETLERE ÖDÜL

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği karbon muhasebesini iyi tutarak iklim değişimiyle mücadele eden 29 kurum ve kuruluşu Düşük Karbon Kahramanı

ilan etti

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl karbon ticareti ve ülkemizin iklim değişimiyle mücadelesine odaklanan 6. İstanbul Karbon Zirvesi’ni gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirilen Zirve kapsamında ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Düşük karbonlu büyüme desteklenmeli

Sanayide düşük karbonlu büyümenin mümkün olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu alandaki girişimlerin ve uygulamaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak karbon muhasebesini iyi tutan yani sera gazı salımlarını azaltarak, karbon yönetimini başarıyla gerçekleştiren kurumları teşvik etmek üzere Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunduklarına dikkat çekti.

2015 yılından bu yana verdikleri ödüller için bu yıl rekor başvuru aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Karaosmanoğlu, başvuruların bu kadar yoğun olmasının yeşil ekonominin ülkemizde giderek daha da önem kazandığının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Başvuruları SÜT-D’nin sürdürülebilir yaşam kültürü kazandırılması ve yaygın karbon yönetimi bilinci oluşturma hedefine göre değerlendirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, teknik uygulamalar ile karbon azaltımı konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını ödüllendirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu yıl seçilen 29 SÜT-D 2019 Düşük Karbon Kahramanı’nın her biriyle gurur duyuyoruz açıklamasını yaptı.

29 Düşük Karbon Kahramanımız Var

Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci’nin elinden aldı. SÜT-D’nin karbon muhasebesini iyi tuttuğu için ödüle layık gördüğü 29 Düşük Karbon Kahramanı’nın listesi aşağıda yer alıyor:

1. Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi: Afşar Ellerden İklim Dostu Afşar Bala’m Ürünler

2. Akademi Çevre: Eğitimle Geleceğin Karbon Ayak İzini Düşürelim

3. Aksa Doğalgaz: Bırakalım Doğal Kalsın, İklim Korunsun

4. Aluform Pekintaş: Güneşle Üretim, Düşük Karbon Ayak İzli Ürün

5. Aves: Atık Bitkisel Yağ Biyodizeliyle Daha Az Karbonlu Yollar

6. Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD): İklim Dostu Tarım İçin Basınçlı Sulama

7. Biyodizel Sanayi Derneği: Yerli Yeşil Yakıt Biyodizel

8. BSH Türkiye: İklim Dostu Yüzey Temizleme

9. Bursagaz: Sosyalgaz

10. Enerjisa Üretim: Doğal Gaz Santralindeki Suyun Yeşil Gücü

11. Enervis: Alüminyum Ergitme Fırınında Atık Isı Geri Kazanımı

12. Escon: En Enerji Verimli Gıda Tesisi

13. İstanbul Ağaç ve Peyzaj: Topraksız Tarımla İklim Değişimiyle Mücadele

14. İstanbul Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi: Karbon Ayak İzimiz Yeşil

15. ITC Entegre Atık Yönetimi: 1 Domates 5 Ton Karbon Kurtarıyor

16. Green Chemicals: Enerjisiz Sıfır Karbon Ayak İzi İle Tek Banyoda Kaplama

17. Kalekim: Sevkiyatta Faydalı İzler

18. Kolza Geri Kazanım: Daha Çok Eğitim, Daha Temiz Türkiye

19. MT Greenworks: SDG4Kids Çocuklarla Sürdürülebilirlik Oyunu

20. Nestle Türkiye: Taşımada Çevreye Dost Seçimler

21. Nuh Çimento: Düşük Karbon Ayak İzli Çimento Formülasyonu

22. Pendik Belediyesi: Ambalaj Atıklarını Topla, Ayır

23. Polisan Kansai Boya: Leed Yeşil Sertifika Standartlarında Boya Tesisi

24. Öztürk Enerji-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi: Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor

25. Shell & Turcas Petrol: Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et

26. Thermax: Büyük Tesiste Atık Isı Geri Kazanımı

27. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB): Karbon – Nötr Bankacılık

28. Türk Telekom: Verimli Soğutma, İklim Dostu Haberleşme

29. Zorlu Enerji: Temiz Ulaşımla Geleceğe Yatırım

Editöre Not: Ödülleri kazananlara ilişkin notların da yer aldığı metni ekte ve aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Metinde listede yer alan tüm firmalar yer almaktadır.

Doğal gaz alanında Aksa Doğalgaz, Bursagaz ve Enerjisa Üretim ödül kazandı

Enerji dönüşümünün vazgeçilemez fosil enerji kaynağı doğal gaz konulu üç ödül verildi. Bırakalım Doğal Kalsın, İklim Korunsun çalışmasıyla Aksa Doğalgaz, Sosyalgaz projesiyle Bursagaz, Doğal Gaz Santralindeki Suyun Yeşil Gücü adlı uygulamasıyla Enerjisa Üretim ödüllendirildi.

Tarımın karbon kahramanları

Afşar Ellerden İklim Dostu Afşar Bala’m Ürünler ile Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi, İklim Dostu Tarım İçin Basınçlı Sulama projesiyle ile Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD), 1 Domates 5 Ton Karbon Kurtarıyor diyen ITC Entegre Atık Yönetimi, Topraksız Tarımla İklim Değişimiyle Mücadele eden İstanbul Ağaç ve Peyzaj ödülün sahibi oldu.

Karbonunu iyi yöneten tesisler ödüllendirildi

Tesis ve ürünlerde karbon yönetimi başarıları konusunda Enervis Alüminyum Ergitme Fırınında Atık Isı Geri Kazanımı, Escon En Enerji Verimli Gıda Tesisi, Green Chemicals Enerjisiz Sıfır Karbon Ayak İzi İle Tek Banyoda Kaplama, Thermax Büyük Tesiste Atık Isı Geri Kazanımı, Aluform Pekintaş Güneşle Üretim, Düşük Karbon Ayak İzli Ürün, Nuh Çimento Düşük Karbon Ayak İzli Çimento Formülasyonu, BSH Türkiye İklim Dostu Yüzey Temizleme uygulamalarıyla Düşük Karbon Kahramanı oldular.

Biyodizel ödüllendirildi

Aves Atık Bitkisel Yağ Biyodizeliyle Daha Az Karbonlu Yollar, Biyodizel Sanayi Derneği Yerli Yeşil Yakıt Biyodizel projeleriyle ödül kazandılar.

Belediyelerin başarısı

Öztürk Enerji-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor, Pendik Belediyesi Ambalaj Atıklarını Topla, Ayır projeleri ödüllendirildi.

Nestle Türkiye, Kalekim ve Zorlu Enerji Düşük Karbon Kahramanı oldu

Nestle Türkiye‘nin Taşımada Çevreye Dost Seçimler projesi ile Kalekim‘in Sevkiyatta Faydalı İzler projesi iklim değişimine dirençli lojistik başarısı olarak ödüllendirildi. Temiz Ulaşımla Geleceğe Yatırım projesinin ulaştırma karbon ayak izi azaltımı Zorlu Enerji‘yiödüllendirdi.

TSKB, Türk Telekom, Polisan Kansai Boya ve Shell & Turcas projeleriyle ödül aldı

Karbon – Nötr Bankacılık projesi ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ipi göğüsledi. Verimli Soğutma, İklim Dostu Haberleşme projesi ile Türk Telekom, Leed Yeşil Sertifika Standartlarında Boya Tesisi ile Polisan Kansai Boya, Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et projesi ile Shell & Turcas Petrol ödüllendirildi.

Karbon yönetiminde bilinçlendirenler de kazandı

Karbon yönetiminin sosyal etkisi hedefli Akademi Çevre‘nin Eğitimle Geleceğin Karbon Ayak İzini Düşürelim, Kolza Geri Kazanım‘ın Daha Çok Eğitim, Daha Temiz Türkiye, İstanbul Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi’nin Karbon Ayak İzimiz Yeşil, MT Greenworks‘un SDG4Kids Çocuklarla Sürdürülebilirlik Oyunu ödüle layık bulundu.