TÜRKTRAKTÖR, OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE MESLEKİ EĞİTİME FARKLI BİR SOLUK GETİRDİ

Bu haber 29 Temmuz 2019 - 15:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları ile
TÜRKTRAKTÖR, OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE
MESLEKİ EĞİTİME FARKLI BİR SOLUK GETİRDİ

TürkTraktör Ankara ve Erenler fabrikalarında kurduğu ‘Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’nda çalışanlarına yeni teknolojilerden yararlanılarak etkin öğrenme
platformu sunuyor.

AB ve İşkur’dan alınan destekler ve güçlü iş birlikleriyle Türkiye’den Avrupa Birliği’ne teknoloji transfer ederek bu alanda bir ilke imza atan TürkTraktör, bu eğitim teknolojisi ve yöntemini tüm endüstriye yaygınlaştırma toplantısı gerçekleştirdi.

27Temmuz 2019 – Yeni teknolojileri ürünlerine entegre ederek müşterilerine daima ileri teknolojiye sahip ve dünya standartlarında ürünler sunan TürkTraktör;Hacettepe Üniversitesi, Ankara Sanayi Odası, Simge Simülasyon ve Polonya, Macaristan ve İtalya’dan üç ayrı kurum ile ortak yürüttüğü çalışma vesilesiyle dijital dönüşüm projelerine bir yenisini daha ekledi.
TürkTraktör bu kapsamda hayata geçirdiği ‘Sanal Gerçeklik (VR- Virtual Reality) Eğitim Laboratuvarları’ ile çalışanlarına, stajyerlerine, müşterilerine ve bayilerine mesleki eğitimleri sanal ortamda veren öncü şirket olarak ‘bir ilk’e imza attı.

Sanal Gerçeklik (VR- Virtual Reality) Eğitim Laboratuvarları Projesi, TürkTraktör’ün Endüstri 4.0 dönüşüm çalışmaları kapsamında Eğitimde Dijitalleşme noktasından hareketle hayata geçirildi. Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları ise TürkTraktör’ün,mevcut eğitim metotlarınıgözden geçirmek üzereHacettepe Üniversitesi ile birlikte yaptığı yoğun saha çalışmaları sonucunda kuruldu. Bu süreçte hedef kitle üzerinde yapılan araştırmalar,çalışanların büyük bir kısmının Y kuşağı olduğunu gösterdi.Tüm eğitim tasarım süreci de bu hedef kitlenindeğişen ihtiyaç ve öğrenme şekilleri doğrultusunda gerçekleştirildi.

Sanal Gerçeklik eğitimleri ile iş kazalarının önlenmesi, hurda maliyetlerinin azaltılması ve aynı zamanda kalite problemlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Eğitimlerin bilimsel zemindeöğrenmeye etkisi ise Avrupa Birliği projesi kapsamında Hacettepe Üniversitesi ile yapılan deneysel çalışmalarla araştırıldı. Akademik camiada bu kapsamda yapılmış dünyadaki ilk çalışma niteliği taşıyan bu deneysel çalışma neticesinde Sanal Gerçeklik teknolojisiyle verilen eğitimlerin, öğrenmeye etkisinin %81 olduğu tespit edildi. Öte yandan TürkTraktör’ün üretim hatlarından alınan insan kaynaklı hata verilerindeki %89’luk düşüş trendi ise yapılan deneysel çalışma verilerini doğrular nitelikte gerçekleşti. TürkTraktör’ün bu öncü çalışması, projenin yabancı ortaklarının da desteğiyle Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde tanıtıldı vekullanılmaya başlandı. Türkiye’de geliştirilen yeni bir metodun Avrupa Birliği ülkelerine yaygınlaştırılması özelliğinden ötürü proje,“Teknoloji Geliştirme” projeleri kapsamına giriyor.

Sanal ortamda geçen 15 dakika ile etkin ve kalıcı bir eğitim

Laboratuvarlarda eğitime katılan çalışanlar; öncelikle 2 boyutlu ve 3 boyutlu ortamda detaylı bir eğitim alıyor. Bu aşamada, çalışanlar İSG ve kalite açısından tüm detayları ve püf noktalarını öğreniyor. Eğitimin uygulama kısmında ise her çalışan Sanal Gerçeklik gözlüğü yardımıyla eğitimin uygulama kısmını gerçekleştiriyor. Bu sırada diğer katılımcılar da tatbik edilen uygulamayı anlık olarak 3 boyut destekli dev ekrandan takip edebiliyor. Mayıs 2018’de faaliyete geçen laboratuvarlarda bugüne kadar işitme engelli çalışanlar da dâhil olmak üzere toplam 400’ün üzerindesaha çalışanı, 8 farklı içerik dahilindeeğitimler aldı.

Tüm çalışanlarının gelişimine fırsat eşitliği sağlama konusunda büyük bir hassasiyet gösteren TürkTraktör’ün ‘Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’, özellikle işitme engelli çalışanların da mesleki ve teknik gelişimini ciddi anlamda destekleyen çok yararlı bir platform olarak ayrı bir önem taşıyor. Eğitimler, farklı hat ve bölümlerde çalışabilmek için rotasyon fırsatı sağlıyor.

Etkin öğrenme için yeni bir eğitim yönteminin yaygınlaştırılması hedefleniyor

Bu eğitim teknolojisi ve yöntemini tüm endüstriye yaygınlaştırmayı da hedefleyen TürkTraktör, düzenlediği Mesleki Eğitimde Etkileşimli 3 Boyutlu Ders İçerikleri ile Öğrenme ve Endüstriyel Uygulamaları etkinliğiyle, projenin çıktılarını MESS – Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nda sektör temsilcileriyle paylaştı.

Etkinlik katılımcılarına laboratuvarlarda verilen eğitimler ve yapılan diğer çalışmalar aktarılıp deneyimletilirken; sanal gerçeklik teknoloji ve uygulamalarının endüstrinin gelişimine sağlayacağı katkılar da paylaşıldı.

Böylece sanal gerçeklikle eğitim teknolojisinin, endüstriye yaygınlaştırılması tarafında da önemli bir adım atılmış oldu.

-*

TürkTraktör Hakkında
Türkiye otomotiv sanayinin halen faaliyette olan ilk üreticisi olarak 1954 yılında kurulan TürkTraktör, bugün Avrupa’nın en büyük traktör üreticileri arasında yer almaktadır. Türkiye’de kesintisiz 12 yıldır pazar lideri olan TürkTraktör, 130’un üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır. Koç Holding A.Ş. ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNH Industrial’in ortak olduğu şirketin hisselerinin yüzde 25’i BIST’de işlem görmektedir. TürkTraktör; New Holland, Case IH ve Steyr marka traktör üretimi, zirai ekipman ve iş makineleri distribütörlüğünün yanı sıra; New Holland TD serisi ve Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi, Utility Light seri traktör ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi, TD serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi, S8000 seri motorların ana üretim merkezidir. Ankara ve Erenler’de bulunan TürkTraktör tesislerinde 2 bin 400’e yakın kişi çalışmaktadır. “Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak” ilkesiyle hareket eden TürkTraktör, ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçisi ve 65 yıldır kırsal nüfusumuzun refahını artıran gerçek bir dosttur.