Türkiye’den dünyaya ilk tramvay ihracatı

Bu haber 25 Şubat 2020 - 10:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Türkiye’nin teknoloji üreten önde gelen kuruluşlarından olan Durmazlar Makine’nin gücü ve teknolojik desteğiyle Türkiye’de ilk defa tramvay üretimini gerçekleştiren Durmazlar Raylı Sistemler, Polonya’nın önde gelen şehirlerinden olan Olsztyn Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazanarak Türkiye’nin ilk tramvay ihracatını gerçekleştirdi.

2009 yılında AR-GE çalışmalarına başlayan ve kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin İstanbul, Bursa, Samsun ve Kocaeli gibi önde gelen şehirleri için hafif raylı sistem araçları ve tramvaylar üreten Durmazlar’ın, 2018 yılında Polonya’da Olsztyn Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazanarak imzaladığı sözleşme çerçevesinde üretilen ilk tramvayı 2020 yılının ilk günlerinde yola çıktı. Türkiye böylelikle son dönemde önem kazanan “milli ve yerli üretim” konusunda büyük bir adım daha atarak ilk tramvay ihracatını da gerçekleştirmiş oldu.

Polonya’ya yola çıkan ilk tramvay aracı, Olsztyn halkına hizmet vermeye başlamadan önce test sürüşlerini tamamlayacak.İlk gönderilen aracın 3 ay sürmesi planlanan süreç sonucunda ise bahar aylarında hizmet vermeye başlaması öngörülüyor.

Olsztyn şehri için özel olarak tasarlanan sistem alçak tabanlı 5 modülden oluşuyor. 32.500 mm uzunluğa, 2.500 mm genişliğe sahip olan araçlar uluslararası standartların ve Polonya yerel standartlarının bütün gereklerini yerine getiriyor. Toplamda 210 yolcu kapasiteli olan araçta, 2 engelli bölgesi ve 42 adet koltuk yer alıyor.Aracın bir önemli özelliği ise zeminin aynı yüksekliği koruyarak, eğim ya da basamağa ihtiyaç duymuyor olması. Böylelikle yolculara önemli bir erişim kolaylığı sağlanıyor.70 km/saat azami hıza sahip olan araçta aşınmaları en aza indirmek için dönerli boji sistemleri kullanılıyor.

2018 yılında Olsztyn şehrinin toplu taşıma sistemi için açılan ihaleyi teknik üstünlük, zamanlama ve fiyat avantajı gibi kriterler çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda kazanan Durmazlar Raylı Sistemler, 24 adet tramvay için sözleşme imzalamıştı.

Durmazlar Holding hakkında

Durmazlar Holding’in temelleri, Ali Durmaz Tarafından 1956 yılında Durmazlar Makina’yı kurmasıyla atıldı. 1975 yılında ilk makina ihracatını gerçekleştiren Durmazlar,kollu makas üretiminden başlayıp, ilerleyen yıllarda motorlu makas, hidrolik abkant pres üretimine geçti. Dünya standartlarında üretim yapan Durmazlar bugün Durma markasıyla üç ayrı tesiste, toplam 150 bin metrekare kapalı alanda ürettiği makinaları iş ortağı olarak yol aldığı 80 distribütörle, 120 ülkeye ihraç ediyor. Durmazlar Holding bu altyapıyla Durma’nın Almanya Frankfurt’ta ve Amerika Birleşik Devletleri Michigan’da açılan showroomlarda küresel pazarda rekabet gücünü de yükseltiyor.

Türkiye’de makine sektöründe ilk AR-GE merkezini kuran Durmazlar’ın bu departmanında doktora, yüksek lisans ve lisans diplomasına sahip 120 mühendisten araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Durmazlar AR-GE departmanı Türkiye’de, yılın en çok yerli patent başvurusu yapan firmaları arasında her yıl ilk 10 içinde yer alıyor.

Durmazlar Raylı Sistemler hakkında

2009 yılında Durmazlar Makina’nın teknik desteği ve gücüyle kurulan Durmazlar Raylı Sistemler bünyesinde, tamamıyla Türkiye’nin mühendisleri tarafından tasarlanan, tüm yazılımları yine aynı mühendisler tarafından hazırlanan, montaj ve testleri yapılan hafif raylı sistem araçları ve tramvaylar Bursa’daki üretim tesislerinde üretiliyor.

Durmazlar Raylı Sistemler bugüne kadar Bursa, Kocaeli ve Samsun için 100’ün üzerinde araç üretti. 2018 yılının Ocak ayında İstanbul Eminönü-Alibeyköy hattı 30 adet tramvay aracı temini için Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile imzalanan sözleşme ile İstanbul’un ruhunu yansıtacak şekilde özel olarak tasarlanan tramvay araçları üretiminde artık sona gelinmiş durumda.

Durmazlar Raylı Sistemler ve Duray Ulaşım Sistemleri 2 ayrı üretim tesisinde toplam 40.000 metrekare kapalı alanda, mevcut 1.2 km’lik test pisti ve toplam 500 çalışanıyla çalışmaya ve üretmeye devam ediyor.