SON DAKİKA
Mercedes-Benz Türk, 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 şirket arasında yer aldı • Mercedes-Benz Türk, pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında otobüs, kamyon, AR-GE ve diğer alanlardaki hizmet ihracatı ile 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 şirket arasında yer aldı. • Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin takdim ettiği ödülü Mercedes-Benz Türk adına Mercedes-Benz Türk Finans ve Kontrolden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Tülin Mede Esmer teslim aldı. Türkiye’de 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 şirket arasında yer alan Mercedes-Benz Türk, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği 28. Olağan Genel Kurulu ve “2020 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”nde ödülüne kavuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilen ödülü Mercedes-Benz Türk adına Mercedes-Benz Türk Finans ve Kontrolden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Tülin Mede Esmer teslim aldı. Mercedes-Benz Türk, 2020 yılında 1.1 milyar doların üstünde ihracat gelirine ulaşarak Türkiye ekonomisine katkısını aralıksız sürdürmeye devam ediyor. Marka, pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında otobüs, kamyon, AR-GE ve diğer alanlardaki hizmet ihracatı ile 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 şirket arasında yer aldı. 2020 yılında Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’i ve ihraç edilen her 10 kamyondan 8’i Mercedes-Benz Türk imzasını taşıyor. Ödül törenine katılan Mercedes-Benz Türk Finans ve Kontrolden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Tülin Mede Esmer konu hakkında şunları belirtti: “Mart 2020 itibarıyla ülkemizde etkilerini hissettiğimiz Covid-19 pandemisine rağmen; ‘Ekonominin aşısı üretimdir’ diyerek Aksaray Kamyon Fabrikamız ve Hoşdere Otobüs Fabrikamızda sürdürülebilir üretime odaklandık. 2020 yılında Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’inin ve her 10 kamyondan 8’inin üretimine imza atmanın yanı sıra AR-GE ve hizmet ihracatımızla ülkemize 1.1 milyar doların üstünde gelir sağladık. Önceki yıllarda olduğu gibi; 2021 yılında da benzer şekilde ülkemizin ihracatına destek olmak istiyoruz.” Mercedes-Benz Türk geleneksel liderliğini sürdürdü Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de 2020 yılında üretilen 7.267 adet otobüsten, 3.611 adedini, yaklaşık yarısını, üretmenin gururunu yaşıyor. Şirket, başta Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere üretiminin yaklaşık yüzde 89’unu ihraç etti ve 2020 yılında 3.209 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirerek Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’inin Mercedes-Benz Türk imzası taşımasını sağladı. Hayatın devamlılığının sağlanmasında büyük bir önemi olan kamyon ürün grubunda 2020 yılında da liderliğini sürdüren Mercedes-Benz Türk, 6.932 adet kamyon satışına imza attı. Türkiye’deki her 10 kamyondan 6’sını üreten Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası; üretimiyle, istihdamıyla, AR-GE faaliyetleri ve ihracatı ile Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor. Mercedes-Benz Türk, 2020 yılında Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 8’inin üretimine de imza attı.
reklam

Uzak Doğu Ülkelerinin Gözdesi Eyüp Sabri Tuncer

Bu haber 10 Nisan 2020 - 0:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzak Doğu Ülkelerinin Gözdesi Eyüp Sabri Tuncer

97 yıldır kolonya sektörüne öncülük yapan Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, MAG Editörü Beril Çavuşoğlu’nun canlı yayın konuğu oldu. Kolonyanın değerine değer kattığını söyleyen Tuncer, ihracat oranlarının da arttığını belirtti.

Temizlikte kolonyanın önemini her zaman vurguladıklarını ancak dünyada ortaya çıkan COVİD-19 salgınıyla birlikte yeniden kolonyanın öneminin anlaşıldığını aktaran Engin Tuncer, markanın çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini söyledi. 1937 yılında yürüttükleri pazarlama çalışmalarının bugünkü Eyüp Sabri Tuncer markasının temellerini attığını ifade eden Tuncer “Dedem Eyüp Sabri Tuncer o dönemde müşteri çekebilmek için kampanya yapıyor. Broşürler yapıp posta kutularına dağıtıyor. Alışveriş yapmanız mevzubahis değil beğendiğiniz ismi yazarsanız kolonya hediye edileceğini söylüyor. Bugün bile ürünlerimizi hediye ediyoruz. İnsanlar çok mutlu oluyor. Düşünün yıl 1937” dedi.

Korona salgını sonrası Ulus’ta yer alan satış mağazalarına bir günde 10 bin ayak basımı gerçekleştiğini aktaran Engin Tuncer “Anafartalar ve Denizciler Caddesi’nde metrelerce kuyruk oluştu. Biz buna kolonyanın yeniden keşfedilmesi diyoruz. Eyüp Sabri Tuncer Türkiye’nin markası. Bu hepimizin değeri” açıklamasında bulundu. Sadece kolonya değil kişisel bakım ürünlerine de önem verdiklerini ifade eden Tuncer sözlerine şöyle devam etti: “Antibakteriyel ruhsatımız da mevcut. O da çıkacak yakında. Dezenfektan üzerine de yatırım yapıyoruz. Ankara fabrikamızı üretim üssü haline getirdik. Çıkan ürün anında depolara sevkiyata gidiyor.”

36 virüs üzerinde etkisi saptandı

Yeditepe Üniversitesi ile yaptıkları çalışmadan da bahseden Eyüp Sabri Tuncer “Yaptığımız çalışmalar sonucunda kolonyanın 36 virüste etkili olduğunu tespit ettik. 60 derece ile 80 derece alkolün dezenfektan özelliği bulunuyor. Bu süreçte gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.Limon kolonyamızın derecesi 80, ürettiğimiz ünlü Bodrum mandalinası, Kapadokya üzümü, Ayvalık zeytin çiçeği gibi ürünlerimiz ise 70 derece. Her zevke hitap edecek ürünler yaptık. Türkiye genelinde dağılımımız çok iyi. Yurt dışında Uzak Doğu ülkeleri şu an ihracat kapımız diyebiliriz.Çin Hong Hong zincirleri, Singapur, Marcus Adası, Rusya, ABD ve Uzak Doğu üzerinde duruyoruz. Çin şu anda kolonyayı uçak ile satın alıyor” ifadelerini kullandı.

“Fiyat arttırmadık arttırmayacağız”

Bu süreçte fiyat arttırmadıklarını ve arttırmayacaklarını da sözlerine ekleyen Tuncer “Yüzde 200’e yakın ham maddelerde fiyat artışı var ama biz fiyat arttırmadık. Hammaddede zorlanır gibi olduk ama Sanayi Bakanlığı ile alkol fabrikaları kapasiteleri arttı. Yoğun bir şekilde 2 vardiyalı üretim başladı. Malsız kalmadık piyasayı da malsız bırakmadık. 11 Mart’ta kolonya üzerine haber çıkmaya başlayınca kapasitemizin üzerinde 18 bin koliye yakın sipariş geldi 1 günde. Sitemizi açık bıraktık fakat sevkiyatlarımızda biraz zorlandık. İnternet üzeri satışlarımıza yüklenmeye devam edeceğiz” dedi.

reklam