Jumbo ilk DAF CF Electric’i teslim aldı

Bu haber 23 Aralık 2018 - 23:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyük çaplı saha testleri başlıyor

Jumbo ilk DAF CF Electric’i teslim aldı

DAF Trucks tamamen elektrikli ilk kamyonunu Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo’ya bugün teslim etti. Jumbo,DAF ve VDL’nin ortak girişimleriyle geliştirilen CF Electric’i Hollanda’nın güneyinde yer alan süpermarketlerine ürün tedarik etmek için kullanacak. Jumbo CEO’su Frits van Eerd’e DAF CF Electric’in anahtarlarını, DAF Trucks Başkanı Harry Wolters ile birlikte VDL Groep Başkanı ve CEO’su Willem van der Leegt’e takdim etti.

Kullanıma giren ilk DAF CF Electric; DAF Trucks, VDL ve Jumbo için önemli bir dönüm noktası. Tamamen elektrikli DAF ticari aracın teslimi, hem tamamen elektrikli hem de hibrit kamyonların kullanılacağı uzun sürecek bir dizi saha testlerinin de başlangıcı niteliğinde.

Kentsel alanlar için elektrikli kamyonlar
Harry Wolters: “Taşıma sektörü büyük bir dönüşüm geçirmek üzere. Elektrikli kamyonlar kentsel alanlarda teslimat yapmak için model haline gelmeye hazır görünüyor. Belki bugün ya da önümüzdeki yıl değil ancak kesinlikle yakın gelecekte böyle olacak. Bugün, DAF’ın VDL ve Jumbo ile iş birliği halinde olacağı büyük çaplı saha testi projesinin başlangıcı olduğu için özellikle gururluyum.” diyor ve ekliyor: “Bu proje hem teknolojik hem de operasyonel açıdan faydalı veriler toplamamızı ve deneyim elde etmemizi sağlayacak. Daha sonra bulgularımızı, nihai seri üretim modelinin gelecekteki pazar gereksinimlerine ideal çözümü sağlamasıiçin kullanabileceğiz.”

Sürdürülebilirlik yolunda bir sonraki adım
Frits van Eerd şöyle konuştu: “Bu yeni elektrikli kamyonun sunulmasıyla birlikte araç filomuz için sürdürülebilir bir strateji uygulama hedefimize doğru bir sonraki adımı atmış oluyoruz. İşimiz gereği toplumun içinde yer alıyoruz, nihai hedefimiz mağazalarımızın %45’ine elektrikli araçlarla ürün tedariği yapabilmek. 2020’ye kadar Jumbo araç filosunun CO2 emisyonlarını 2008’e kıyasla %50 oranında azaltmayı umuyoruz.”

Emisyonsuz ve gürültü seviyesi düşük taşıma
VDL Groep’tanWillem van der Leegte şöyle açıklıyor: “Brabant bölgesindeki bu üç şirketin böyle bir amaç için bir araya geldiğini görmek gerçekten harika. Bugünkü gelişmelerle Jumbo, DAF ve VDL emisyonsuz taşıma olanakları geliştirme ve gürültü seviyelerini azaltma yönündeki çalışmaların öncüleri haline geliyor. Bu yaklaşımın kentsel alanlarda model olabilmesi için çalışıyoruz. VDL’nin E-Power Teknolojisini kullanan DAF CF Electric, taşıma firmalarına ihtiyaçları için ideal çözümü sunuyor ve ürün taşıma ile dağıtımında sürdürülebilirlik sağlama bakımından ileriye dönük önemli bir adımı temsil ediyor.”

VDL ve TNO çevre dostu şarj potansiyelini değerlendiriyor
DAF CF Electric sıfır yerel emisyon ve minimum gürültü kirliliği ile yaklaşık 50 kilometre yarıçapında bir alanda teslimat yapabiliyor. Kamyonu şarj etmek için Veghel’deki Jumbo dağıtım merkezine bir şarj istasyonu kuruldu. VDL Groep ve Scholt Energy Control arasında ortak bir girişim olan V-Storage, şarj istasyonuna elektrik sağlamak için güneş panelleri takma fikrinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için Hollandalı araştırma kuruluşu TNO ile çalışıyor.

DAF CF Electric

DAF CF Electric, tek ya da çift dingilli römorkların standart olduğu, kentsel alanlarda 37 tona kadar karayolu taşımacılığı için geliştirilmiş bir 4×2 çekici ünitesidir. “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçilen DAF CF’yi temel alan araç,VDL’nin E-Power Teknolojisini kullanarak elektrikle çalışmaktadır. Bu akıllı aktarma organının merkezini, enerjisini şu anda toplam 170 kWh kapasiteye sahip lityum iyon pil paketinden alan 210-kW bir elektrik motoru oluşturmaktadır. CF Electric’in menzili, yaklaşık 100 kilometre olup şehir içi dağıtım pazarındaki yüksek hacimli taşıma uygulamaları için uygundur. Pil 30 dakika içinde hızlı şarj olma özelliğine sahiptir. Şarjı ise 1,5 saat sürmektedir.

DAF CF Electric — Teknik özellikler

Çekici ağırlığı 9700 kg

Elektrik motoru 210 kW

Tork 2000 Nm

Pil kapasitesi 170 kW

Tam şarj edilmiş kamyon menzili 100 km

Hızlı pil şarjı 30 dakika

Tam şarj 1,5 saat


Fotoğraf başlığı

DAF Trucks tamamen elektrikli ilk kamyonunu Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo’ya bugün teslim etti.

 

DAF Trucks N.V. Dünyanın en büyük ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biri olan Amerikalı PACCAR Inc. şirketinin bir alt kuruluşudur ve önde gelen hafif, orta ve ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biridir. DAF, her taşıma uygulamasına yönelik doğru aracı sunmak için çekici ünitelerinden ve kamyonlardan oluşan kapsamlı bir seri üretmektedir. Ayrıca DAF lider bir hizmet sağlayıcısıdır. MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri, PACCAR Financial’ın sunduğu finansal hizmetler ve PACCAR Parts’ın sunduğu birinci sınıf parça teslim hizmeti buna dahildir. Bunun yanı sıra DAF, dünya çapındaki otobüs üreticileri için dingil ve motor gibi bileşenleri geliştirmekte ve üretmektedir. DAF Trucks N.V. Hollanda Eindhoven’da, Belçika Westerlo’da, Birleşik Krallık Leyland’da ve Brezilya Ponta Grossa’da üretim tesislerine sahiptir. Avrupa’da ve diğer ülkelerde 1100’ü aşkın