2018 — DAF için rekorlarla dolu bir yıl

Bu haber 05 Şubat 2019 - 9:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2018 — DAF için rekorlarla dolu bir yıl

DAF Trucks, 2018 yılında rekor kırdı. Yıllardır yüksek bir seviyede devam eden %16,6 pazar payı ile DAF, 16 ton üzeri ağır vasıtasegmentinde Avrupa’da en büyük ikinci marka haline gelirken çekicisegmentinde en az %19,8 pazar payı ile Avrupa’da pazar lideri konumunda.

Avrupa pazarında 16+ ton kamyon sayısı 2017’de 306.000 iken 2018’de bu sayı 319.000’leri buldu. DAF Trucks Genel Müdürü Harry Wolters bu konuyla ilgili olarak: “Avrupa ekonomisi geçtiğimiz yıl boyunca oldukça güçlüydü. Böylece taşımacılığa yönelik talep ve buna bağlı olarak kamyon ihtiyacı arttı.” açıklamasını yaptı.

Yedi Avrupa ülkesinde pazar lideri
DAF, önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de kamyon segmentindeHollanda %32, Birleşik Krallık (%26,5), Polonya (%23,2) ve Macaristan’da (%32,6) pazar lideri konumundaydı. Hollandalı kamyon üreticisi firma, ayrıca Belçika %22,1, Bulgaristan %19,9 ve Çek Cumhuriyeti’nde %19,5’de pazar lideriydi. DAF, Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı olan Almanya’da %12,3 pazar payıyla bir kez daha en büyük ithalat markası oldu.

6-16 ton segmentinde istikrarlı pazar payı
Avrupa kamyonet pazarı 6-16 ton, 2017’de 52.500 birimken 2018’de hafif bir düşüşle 52.000’in biraz altında seyretti. DAF bu segmentte %9 pazar payını korudu. DAF, Birleşik Krallık ‘ta %32 ve İrlanda’da %18,2 kamyonet sınıfının pazar lideri konumundadır.

 

Avrupa Birliği dışında büyüme

DAF, Avrupa Birliği dışında 8.700 adet kamyon satışı gerçekleştirdi. Yeni nesil DAF Euro 6 kamyonlarının piyasaya sürülmesiyle DAF, Tayvan’da pazar liderliğini sürdürdü. İsrail, Beyaz Rusya ve Güney Afrika’da da pazar payını artıran DAF, Endonezya’da rekor sayıda kamyon satışı gerçekleştirdi. DAF CF’nin montaj süreci, PACCAR’a ait Avustralya fabrikasında başladı. Bununla birlikte DAF dünyanın önde gelen otobüs, şehirlerarası otobüs ve özel araç üreticilerine 3.500’den fazla PACCAR motor satışı yaptı. Ayrıca Singapur ve Myanmar’a ilk motor satışı da 2018’de gerçekleşti.

“DAF büyümeyi sürdürmek istiyor”
“2018’de profesyonel bayilerimizle birlikte, gelecekteki büyümemiz için harika bir temel oluşturduk” diyen Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink, açıklamasına şöyle devam ediyor: “Sunduğumuz kamyonların güvenilirliği, düşük işletme maliyetleri ve sürücü konforuna yönelik üst düzey özellikleri piyasada büyük rağbet görüyor. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl içinde, küçük işletmelerden uluslararası büyük filolara kadar çok sayıda yeni müşteri kazanarak pazar payımızı %15,3’ten %16,6’ya çıkarmayı başardık. DAF’ın, çekici üniteleri segmentinde Avrupa’da pazar lideri konumunda olmasından dolayı büyük gurur duyuyor ve sabit kasalı kamyonlar ile özel uygulamalara yönelik araçlardan oluşan kapsamlı ürün grubumuzda da aynı başarıya ulaşmak istiyoruz. Çünkü her türlü taşımacılık gereksinimi için mükemmel çözümler sunuyoruz.”

Rekor sayıda üretim
DAF, kamyonlarına yönelik yüksek talebi karşılamak için 2018 yılında 67.000 adet hafif, orta ve ağır kamyon üreterek hem bir rekora imza attı, hem de bu ürün grubundaki üretim miktarını önceki yıla kıyasla %10,1 oranında artırdı. DAF, ağır kamyon piyasasının 2019’da yeniden güç kazanarak 290.000 – 320.000 birim aralığında bir hacme ulaşacağını tahmin ediyor.

 

DAF Trucks N.V. dünyanın en büyük ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biri olan Amerikalı PACCAR Inc. Şirketinin bir alt kuruluşudur ve önde gelen hafif, orta ve ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biridir. DAF, her taşıma uygulamasına yönelik doğru aracı sunmak için çekici ünitelerinden ve kamyonlardan oluşan kapsamlı bir seri üretmektedir. Ayrıca DAF lider bir hizmet sağlayıcısıdır. MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri, PACCAR Financial’ın sunduğu finansal hizmetler ve PACCAR Parts’ın sunduğu birinci sınıf parça teslim hizmeti buna dahildir. Bunun yanı sıra DAF, dünya çapındaki otobüs üreticileri için dingil ve motor gibi bileşenleri geliştirmekte ve üretmektedir. DAF Trucks N.V. Hollanda Eindhoven’da, Belçika Westerlo’da, Birleşik Krallık Leyland’da ve Brezilya PontaGrossa’da üretim tesislerine sahiptir. Avrupa’da ve diğer ülkelerde 1000’i aşkın bayisi ve servis noktası bulunmaktadır.