DAF, taşımacılık işlerini elektrikli araçlarla yapma konusunda süpermarket devi Albert Heijn’e yardımcı oluyor

Bu haber 22 Şubat 2019 - 7:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Simon Loos ve Peter Appel Transport, elektrikli ve hibrit kamyonlar kullanacak

DAF, taşımacılık işlerini elektrikli araçlarla yapma konusunda süpermarket devi Albert Heijn’e yardımcı oluyor

DAF Trucks, Hollandalı süpermarket zinciri Albert Heijn’e elektrikli araçlarla mağazalarına ürün tedarik etme konusunda yardımcı oluyor.Albert Heijn’in nakliye şirketleri Simon Loos ve Peter Appel Transport’a ilk elektrikli kamyonların teslimatı yapıldı.Uzun süreli bir saha testinin başlangıcı olan bu denemede üç adet tamamen elektrikli kamyon ile Avrupa’da ilk kez kullanılacak iki adet, prize takılabilir hibrit kamyon yer alacak.

Hollanda, Belçika ve Almanya’da 1000’i aşkın süpermarketi bulunan Albert Heijn 2014 yılında “Green Deal for Zero Emission City Logistics” (Sıfır Emisyonlu Şehir İçi Lojistik Anlaşması) girişimine katıldı. Bu girişim sayesinde nakliye şirketleri, nakliye ihtiyacı olan şirketler, teknisyenler ve resmi merciler 2025 yılına kadar kentsel alanlarda sıfır emisyonlu teslimat hedefi doğrultusunda maksimum ilerlemeyi gösterebilmek için gerekli araştırmaları yapmak amacıyla bir araya geliyor.Denemenin başlamasıyla birlikte Albert Heijn’e, DAF’a, Simon Loos’a, Peter Appel Transport’a ve TNO’ya (Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Kuruluşu) sıfır emisyonlu teslimatlara geçişin gelişimi hakkında bilgiler aktarılacak.

 

Her iki alanda en iyisi
Test projesinde yer alan pille çalışan üç adet elektrikli kamyona (DAF CF Electric) ve iki adet prize takılabilir hibrit kamyona (DAF CF Hybrid) VDL’nin hızlı şarj altyapısı destek verecek.CF Electric, tamamen elektrikli olarak çalıştığında 100 kilometreye kadar yol yapabiliyor.VDL’nin E-Power Teknolojisinin kullanıldığı CF Hybrid kamyonlar ise hem kentsel alanlarda tamamen elektrikli bir sürüş deneyimi (menzil: 50 kilometreye kadar) hem de DAF’ın en yeni dizel teknolojisi sayesinde daha kentsel alanlarda verimli ve daha temiz bir sürüş deneyimi sunarak her iki alanda da en iyi hizmeti sağlıyor.

 

Analiz
Girişime katılan iş ortakları, süpermarketlere sıfır emisyonlu teslimat yapılmasında yer alan teknik, operasyonel, finansal ve kurumsal unsurlar hakkında olabildiğince bilgi toplamayı planlıyor.TNO ise denemenin sonuçlarını analiz ederek süpermarketlere yapılan teslimatları yakın gelecekte sıfır emisyonlu hale getirmek için bir strateji oluşturmayı amaçlıyor.

 

Sıfır emisyonlu teslimatlar
Tamamen elektrikli CF Electric kamyonlar ile yapılan testler, ilk etapta yalnızca Zaandam’daki dağıtım merkezi ile Amsterdam’daki süpermarketler arasında olacak.Albert Heijn ayrıca prize takılabilir hibrit kamyonlarla birlikte hiçbir emisyon olmadan Zaandam’dan daha uzaktaki marketlere ürün tedariki yapabilecek.Kamyon pilleri ise Albert Heijn’in Zaandam’daki dağıtım merkezinde bulunan özel olarak tasarlanmış bir şarj parkında teslimat aralarında şarj edilebilecek.

 

Fotoğraf başlığı
Albert Heijn’in nakliye şirketleri Simon Loos ve Peter Appel Transport, süpermarketlere teslimat yaparken DAF’ın elektrikli kamyonlarını kullanmaya hazır.

 

DAF Trucks N.V. dünyanın en büyük ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biri olan Amerikalı PACCAR Inc. şirketinin bir alt kuruluşudur ve önde gelen hafif, orta ve ağır hizmet tipi kamyon üreticilerinden biridir.DAF, her taşıma uygulamasına yönelik doğru aracı sunmak için çekici ünitelerinden ve kamyonlardan oluşan kapsamlı bir seri üretmektedir.Ayrıca DAF lider bir hizmet sağlayıcısıdır. MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri, PACCAR Financial’ın sunduğu finansal hizmetler ve PACCAR Parts’ın sunduğu birinci sınıf parça teslim hizmeti buna dahildir.Bunun yanı sıra DAF, dünya çapındaki otobüs üreticileri için dingil ve motor gibi bileşenleri geliştirmekte ve üretmektedir.DAF Trucks N.V. Hollanda Eindhoven’da, Belçika Westerlo’da, Birleşik Krallık Leyland’da ve Brezilya Ponta Grossa’da üretim tesislerine sahiptir. Avrupa’da ve diğer ülkelerde 1100’ü aşkın bayisi ve servis noktası bulunmaktadır.