Tavan RüzgarlıklarıYakıt Tüketiminde Fark Yaratıyor

Bu haber 10 Nisan 2019 - 8:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tavan RüzgarlıklarıYakıt Tüketiminde

Fark Yaratıyor

 

Scania, odaklandığı sürdürülebilir başarı için müşterilerinin işletme maliyetlerini azaltmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

Kabin tavan rüzgarlıklarının çekici ve kamyonlarda doğru ayarlanmasının yakıt tasarrufuna en az yüzde 1 destek sağladığını hesaplayan Scania, ayarlamayı kolaylaştırmak için, standart olarak sunduğu rüzgarlık ayar koluna ek olarakopsiyonel olarak sunacağı kabin içi ayar kumandasıgeliştirdi.

 

Scania yetkilileri, yalnızca altı santim yanlış ayarlanantavan rüzgarlıklarınınyakıt tüketimini yüzde bir oranında,yükseklik farkının 10 santimetreye çıktığı durumunda ise yakıt tüketiminin yüzde 1,5oranında artmasına neden olduğunu belirtiyor.

 

Tavan rüzgarlıkları, araca dik gelen havanın kasa ve kabin tavanının üzerindenakmasını sağlayarak hava direncini minimize ediyor.Teslim edilen araçlarda rüzgarlık, müşterilerin en yaygın kullandığı treyler yüksekliği dikkate alınarak konumlandırılıyor.

 

Kasa ve treyler değişikliklerindesürücü,kabinin arkasındaki bir kol vasıtasıyla yükseklik ayarını manuel olarak yapabiliyor. Scania tarafından opsiyonel olarak sunulan kabin içi rüzgarlık kumandası sayesinde sürücü kabiniterk etmek zorunda kalmadan kolaylıkla yükseklik ayarı yapabiliyor.

 

Tavan rüzgarlığının yüksekliğinin, daha iyi yakıt performansı için kasanın yüksekliğinden biraz daha fazla olmasıgerekiyor.