Volvo Trucks, sürücü odaklı yeni nesil ağır ticari araçlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Bu haber 10 Mart 2020 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Volvo Trucks, sürücü odaklı yeni nesil ağır ticari araçlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Volvo Trucks sürücü ortamına, güvenliğe ve verimliliğe güçlü bir şekilde odaklanan dört yeni kamyon sunar. Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, “Bu ileriye dönük büyük yatırımla gerçekten gurur duyuyoruz. Amacımız, müşterilerimizi daha da rekabetçi hale getirerek onların en iyi iş ortağı olmak ve gitgide zorlaşan bir pazarda en iyi sürücüleri şirketlerinde bulundurmalarına yardımcı olmaktır,” diyor. Dört farklı ağır ticari araç modeli olan Volvo FH, FH16, FM ve FMX, Volvo Trucks teslimatlarının yaklaşık üçte ikisini temsil etmektedir.

Taşımacılığa yönelik beklenen artan talep, dünya çapında yetenekli sürücülerin bulunabilirliği konusunda baskı oluşturmaktadır. Örneğin Avrupa’daki hesaplamalar, tüm sürücü ihtiyacının yüzde 20’sinin boş olduğunu göstermektedir. Müşterilerin en iyi sürücüleri işe alıp elde tutmalarına yardımcı olmak için Volvo Trucks, nitelikli sürücüler açısından daha güvenli, daha verimli ve daha dikkat çekici olan yeni kamyonlar geliştirmeye odaklanmıştır.

Roger Alm sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kamyonlarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanan sürücüler, tüm nakliye şirketleri için paha biçilemez değerdirler. Sorumlu sürüş davranışı, hem CO2 emisyonlarının ve yakıt maliyetinin azaltılmasına hem de kaza, yaralanma ve planlanmamış duraklama riskini azaltmaya yardımcı olur. Yeni kamyonlarımız, sürücülerin çok daha güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak ve en iyi sürücüleri şirketlerinde bulundurmak için rekabet eden müşterilerimize daha güçlü argümanlar sunacak.”

Volvo Trucks ürün yelpazesindeki çeşitli kamyon modelleri, birçok farklı kabin modeliyle sunulur ve çok çeşitli uygulamalar için optimize edilebilir. Uzun yol kamyonlarında kabin genellikle sürücünün ikinci evidir. Bölgesel taşımacılık kamyonlarında kabin genellikle bir mobil ofis görevi görürken, inşaat kamyonları sağlam ve pratik çalışma ekipmanlarıdır. Bu nedenle görüş, konfor, ergonomi, gürültü seviyesi, manevra kabiliyeti ve güvenlik, tüm yeni kamyon modellerini geliştirirken kilit odak noktaları olmuştur. Kamyonun dış kısmı da yeni kamyonların özelliklerini yansıtacak ve çekici bir genel tasarım yaratacak şekilde geliştirilmiştir.

Daha fazla alan ve iyileştirilmiş görüş sunan yeni kabin – Volvo FM ve Volvo FMX
Yeni Volvo FM ve Volvo FMX’in yepyeni bir kabinin yanı sıra, tüm Volvo modellerinde bulunan aynı gösterge tablosu işlevlerinin birçoğu mevcuttur. Daha iyi konfor ve daha fazla çalışma alanı sağlamak için iç hacimleri bir metreküp kadar arttırılmıştır. Daha geniş pencereler, alçaltılmış kapı hattı ve yeni aynalar sayesinde görüş çok daha iyidir.

Direksiyon simidi, sürüş pozisyonunun daha büyük ölçüde ayrı ayrı ayarlanmasını sağlayan yatırılabilir kolon işlevi ile donatılmıştır. Yataklı kabin içindeki alt yatak öncekinden daha yükseğe yerleştirilmiştir, bu da daha fazla konfor sağlar ve yatağın altında ek saklama alanı oluşturur. Yataksız kabinde, arka duvardaki kabin içi aydınlatmayla birlikte yeni, 40 litrelik saklama bölmesi bulunmaktadır. Soğuğu, sıcağı ve gürültü rahatsızlığını engellemeye yardımcı olan güçlendirilmiş yalıtım sayesinde kabin konforu daha da artırılırken, karbon filtreli algılayıcı kontrollü iklim ünitesi her koşulda iyi hava kalitesi sağlar.

Tüm modeller yeni bir sürücü arayüzü ile donatıldı
Sürücü alanı şimdi farklı işlevlerin gözden geçirilip yönetilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan, böylece daha az stres ve dikkat dağınıklığına neden olan tamamen yeni bilgi ve iletişim arayüzüne sahiptir. Sürücünün ihtiyacı olan bilgiyi her an seçmesini kolaylaştıran 12 inçlik bir ekranı bulunan gösterge tablosu tamamen dijitaldir. Sürücünün kolayca erişebileceği; infotainment, navigasyon, taşıma bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunan 9 inçlik ek bir yan ekran bulunmaktadır. İşlevler direksiyon simidi üzerindeki düğmeler aracılığıyla, sesle kumanda yoluyla veya dokunmatik ekran ve ekran kontrol paneli ile kontrol edilebilir.

Kazaları önlemeye yardımcı olmak için geliştirilmiş güvenlik sistemleri
Volvo FH ve Volvo FH16’da güvenlik, adaptif uzun farlar gibi işlevlerle daha da geliştirilmiştir. Volvo Trucks, bu çözümü piyasaya süren ilk kamyon üreticisidir. Sistem, kamyon karşıdan gelen trafiğe veya başka bir araca arkadan yaklaşırken LED uzun farın seçilen bölümlerini otomatik olarak devre dışı bırakarak karayollarını kullanan tüm araçlar için güvenliği arttırır.

Ayrıca aracın sürüşü, 0 km/saate kadar düşük hızlar için geliştirilmiş Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve yokuş aşağı hızı korumak için ekstra fren gücü gereken durumlarda servis frenlerini otomatik olarak etkinleştiren yokuş iniş hız sabitleyici ile kolaylaştırılır. Acil Durum Fren Destekli Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Kontrolü gibi güvenlik özellikleri için bir ön koşul olan Elektronik Kontrollü Fren Sistemi (EBS) artık yeni kamyonda standart olarak sunulmaktadır. Şerit Koruma Yardımı ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon da bir seçenek olarak mevcuttur. Yol işaretlerini tanıma sistemi sollama kısıtlamaları, yol türü ve hız sınırları gibi yol trafik işaretlerini tespit eder ve bunları gösterge tablosunda görüntüler.

Görüş, kamyonun yan kısmı için yan ekranda tamamlayıcı bir görüş sunan bir yolcu köşe kamerasının eklenmesiyle daha da iyileştirilebilir.

Verimli motorlar ve alternatif yürüyen aksamlar
Nakliye şirketleri için hem çevre hem de ekonomi önemli faktörlerdir. Tüm iklim değişikliği sorunlarına yönelik tek bir enerji kaynağı olmayacağından ve farklı taşımacılık segmentleri ve işleri çeşitli çözümler gerektireceğinden dolayı, yakın gelecekte buna paralel olarak çeşitli yürüyen aksam türleri bulunmaya devam edecektir.

Birçok pazarda Volvo FH ve Volvo FM, Volvo’nun eşdeğer dizel kamyonlarıyla eşit yakıt verimliliği ve performansını çok daha düşük bir iklim etkisiyle sunan Euro 6 uyumlu, gazlı LNG motor seçeneğiyle sunulmaktadır. Gaz motoru, Volvo’nun eşdeğer dizel kamyonlarına kıyasla CO2 miktarını yüzde 100’e kadar kesen biyogazla veya CO2 emisyonlarını yüzde 20’ye kadar azaltan doğal gazla çalışabilir. Bu, depodan tekerleğe olarak bilinen, kullanım sırasında araçtan çıkan emisyonlarla ilgilidir.

Yeni Volvo FH, önemli miktarda yakıt ve CO2 tasarrufu sağlayan I-Save paketine dahil yeni, verimli Euro 6 dizel motorla da özelleştirilebilir. Örneğin uzun yol operasyonlarında, I-Save özelliği bulunan yeni Volvo FH, yeni D13TC motorla bir dizi özelliği bir araya getirir ve %7’ye* varan yakıt tasarrufu sağlayabilir. “

*Yakıt iyileştirme talebi, Uzun Yol Yakıt Paketi bulunan D13TC Euro 6, D kademesi için dizel ve AdBlue maliyetlerini Uzun Yol Yakıt Paketi bulunmayan D13 eSCR Euro 6, D kademesi ile karşılaştırarak hesaplanır. Gerçek yakıt ekonomisi sürücü deneyimi, hız sabitleyici kullanımı, aracın teknik özellikleri, araç yükü, gerçek coğrafi özellikler, araç bakımı ve hava koşulları gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.