Madeni yağ sektöründe çevresel sürdürülebilirlik adına önemliadım:

Bu haber 23 Ocak 2019 - 10:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Madeni yağ sektöründe çevresel sürdürülebilirlik adına önemliadım:

 • Dünyanın lider madeni yağ üreticilerinden Castrol,Türkiye’nin ilk ve tek bitkiselbazlı motor yağı ile sürdürülebilirlik çalışmalarını bir adım daha ileri götürüyor.Şeker kamışından üretilenCastrolMAGNATEC BIO-SYNTHETICile Castrol, motor yağı pazarında çevresel sorumluluk hareketine sektörde öncülük ediyor.

 • Castrol, Dr. Özgür Bolat liderliğinde Türkiye’de yaşayan gençler üzerinde yapılan bir araştırmadan yola çıkarak Z kuşağının ekolojik hassasiyetlerini CastrolMAGNATEC BIO-SYNTHETIClansmanında paylaştı.

 • Yeni ürünün gelecekte de devam edecek çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarınının bir adımı olduğunu vurgulayan Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Aslı Yetkin Karagül, “Castrol trendleri takip eden değil, trendleri belirleyen bir marka. Dünyanın her yerinde sayısız araştırmalar yapıyoruz. Hedef kitleyi kapsayan kamuoyu araştırmaları bir yana, global stratejimizi pek çok başlığa göre belirliyoruz. Bu araştırma,Castrol MAGNATEC BIO SYNTHETIC’in lansmanıyla doğru yolda ilerlediğimizi teyit eden bir veri” dedi.

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticilerinden Castrol, çevresel sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek bitkisel bazlı motor yağıCastrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIC’ipazara sundu.Yüzde 25’i şeker kamışından elde edilen baz yağdan oluşanCastrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIC, karbon nötr oluşuylada farklılaşıyor. Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIC’inpazara girişini, Z kuşağının ekolojik hassasiyetlerini ortaya koyan araştırma sonuçları ile birleştiren Castrol, motor yağı pazarında çevresel sorumluluk hareketinin öncüsü olmayı hedefliyor.

 

“Sürdürülebilirlik gündemimiz kapsamında sektörde ‘pozitif değişim’ başlatıyoruz”

Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIClansmanında konuşan Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Aslı Yetkin Karagül,ihtiyaçların artması ve yaşam tarzının gelişmesiyle yükselen enerji talebiyle iş alanlarını büyüttüklerini belirterek; Castrol’ün çevresel sürdürülebilirlik konusunda kendi sektörünün öncü kuruluşlarından biri olduğuna dikkat çekti. “Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETICgeleceğe dönük bir ürün” diyen Karagül, “Castrol trendleri takip eden değil, trendleri belirleyen bir marka. Dünyanın her yerinde sayısız araştırmalar yapıyoruz. Hedef kitleyi kapsayan kamuoyu araştırmaları bir yana, global stratejimizi pek çok başlığa göre belirliyoruz. Bu araştırma MAGNATEC BIO SYNTHETIC’in lansmanıyla doğru yolda ilerlediğimizi teyit eden bir veri” dedi.

 

Karagül sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dünyanın yükselen enerji talebi işimizi büyütmek için bir fırsat. Fakat operasyonel süreçlerimizi, gezegenimize ve gelecek nesillere olansorumluluğumuzun bilinciyle yapmamız gerektiğini biliyor, emisyon oranlarını azaltma ve sıfırlama hedefiyle çalışıyoruz.Castrol olarak sürdürülebilirlik gündemimiz kapsamında geçmişten bugüne çalışmalarımız devam ederken, bugün lansmanı ile, madeni yağ sektöründe ‘pozitif değişim’ başlatanyeni ürünümüzü duyurmanın gururunu yaşıyoruz.Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETICile hedefimiz, pazardaki gücümüzü devam ettirirken, çevresel sorumluluk bilincimiz ile sektörümüzde sürdürülebilirlik alanındapozitif bir değişim başlatmak. Bugüne kadar motor için gerekli korumayı sağlarken aynı zamanda bitkilerin doğal yağlama özelliğinden faydalanan bir motor yağı yoktu.Türkiye’deilk ve tek yüzde 25 yenilenebilir bitkisel baz yağ içeren motor yağı Castrol MAGNATEC BIO SYNTHETICbunu başardı. Sürdürülebilirlik çalışmalarımız yalnızca ürünlerimizle sınırlı değil; daha iyi bir gezegen için ve atıkların azaltılması için, çalışan, tedarikçi ve paydaşlarımızla iş birliği halinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Gemlik’teki üretim tesisimizi de karbon nötr hale getirmeyi değerlendirdiğimizi deburadan duyurmak isterim” dedi.

 

Z kuşağı şirketleri çevreci olmaya zorluyor

Castrol tarafından,Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat liderliğinde yapılan araştırmaya göre; Z kuşağı gençlerinin yüzde 78’i çevre ile ilgili konuların kendilerini ilgilendirdiğini belirtiyor.Şirketleri çevreci olmaya zorlayan Z kuşağı, markaların çevresel sürdürülebilirliğe dikkat etmesi konusunda belirleyici bir role sahip.

 

ERA Research Company tarafından 20-25 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye genelini temsilen, 12 ilde, 15-23 yaş arasındaki Z kuşağı gençleri üzerinde yüz yüze ve telefonla yapılan araştırmaya göre;

 

 • Z kuşağı gençlerinin yüzde 78’içevresel meselelerle ilgileniyor. Bu konuya ilgi yaş ile paralel olarak artıyor.
 • Gençlerin %73’ü çevre dostu markaları tercih ediyor.
 • Gençlerin %65’i firmaların çevre duyarlılığına dikkat ediyor. Kadınların duyarlılığı erkeklerden anlamlı olarak daha yüksek görünüyor.
 • Gençlerin %51’i fiyatı daha yüksek olsa bile çevreye zarar vermeyen firmaların ürünlerini satın alıyor.

 

Gençler çevre ve sürdürülebilirlik konularında bilinçli

Araştırma sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Dr. Özgür Bolat, yeni nesilin çevresel sürdürülebilirlik konusunda daha bilinçli olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “2006 ve 2007 yıllarında Al Gore’un küresel ısınma üzerine yaptığı farkındalık çalışmalarıyla hem Oscar hem de Nobel Ödülü almasıyla birlikte, sürdürülebilirlik kavramı tüm dünyada önem kazandı. Özellikle yeni nesil, çevre ve sürdürülebilirlik konularında çok daha bilinçli yetişiyor. Dünyada yakalanan bu eğilimin Türkiye’de gençler için de geçerli olup olmadığını anlamak çok önemli. Bu bağlamda yapılan bu araştırma çok net gösteriyor ki gençlerimiz çevre ve sürdürülebilirlik konularında oldukça bilinçli yetişiyor. Bu da ülkemiz için çok sevindirici bir durum. Gençlerin, şirketlerin sürdürülebilir olması konusunda da çok daha belirleyici olduğunu görüyoruz. Z kuşağındaki bu olumlu eğilim, ülkemizin daha sürdürülebilir olması konusunda çok umut verici.”

CastrolMAGNATEC BIO-SYNTHETIChakkında:

 

 • Castrol Eco-Mühendislik teknolojisinin bir ürünü olan Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIC

Türkiye’ninbitkisel baz yağlı ilk motor yağı.

 • Castrol MAGNATEC BIO-SYNTHETIC’in üretim, ambalajlama ve lojistiği sırasında açığa çıkan karbondioksit miktarı belirlendi ve buradaki karbon nötrlendi.
 • Üretim süreci: Şeker kamışının yetiştirilmesi ve hasatı, şeker kamışı suyundan şurup ve ardından

biyohidrokarbonların elde edilmesi, biyo-baz yağ üretilmesi, Castrol MAGNATEC Bio-Sentetikile harmanlanması.

 • Ürün, laboratuvar ortamının dışında da test edildi. Kanada’nın sert kışlarından Çin’in bunaltıcı

sıcaklarına kadar farklı şartlarda 1 milyon kilometrenin üzerinde saha testi yapıldı.

 • Castrol MAGNATEC Bio-Sentetik’in dur-kalk sürüşün zararlı etkilerine ve aşınmaya karşı Castrol

MAGNATECile aynı üstün korumayı sağladığı kanıtlandı.